debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA

Biblioteka z poezją: wprowadzenie

Piotr Matywiecki

Wprowadzenie do debaty „Biblioteka z poezją”.

strona debaty

W czasach nowych mediów służących lekturze i w okresie wielkich przemian kultury czytelniczej, a także w sytuacji, gdy spada zainteresowanie lekturą książek i czasopism,chcemy – przy okazji festiwalu Stacja Literatura 22 oraz towarzyszącego mu Europejskiego Forum Literackiego– zaprosić bibliotekarzy do dyskusji na temat społecznej roli bibliotek.

Czy biblioteki powinny być ośrodkami skupiającymi życie kulturalne miejscowości, w których funkcjonują, czy raczej mają pogłębiać swoją funkcję czytelniczą, koncentrować się na niej? Czy powinny rozbudzać szlachetny snobizm obcowania z kulturą wysoką, choćby z poezją, czy stawiać na popularyzowanie tego, co łatwiej przyswajalne czytelniczo?

Jaka powinna być rola i zawodowa specyfika pracy współczesnych bibliotekarzy? Czy może udać się przedłużanie tradycyjnej roli doradcy czytelnika w jego lekturowych wyborach? Jakie wykształcenie i jakie cechy osobowości bibliotekarzy mogą temu służyć? Czy biblioteka jest dzisiaj atrakcyjnym miejscem pracy?

Jakie są pożądane formy współpracy bibliotek zinnymi instytucjami kultury, ze związkami twórczymi, z telewizją, radiem, czasopismami, wydawnictwami oraz autorami? Czy aktualne programy wspierania bibliotek (ministerialne i samorządowe) umożliwiają ich dalszy rozwój? Jakie są główne problemy, z którymi borykają się dzisiaj bibliotekarze?

Odpowiedzi na te i inne pytania należy przesyłać za pośrednictwem formularza na stronie Biura Literackiego (link do formularza). Autorzy najciekawszych tekstów opublikowanych w serwisie biBLioteka Biura Literackiego zostaną zaproszeni do udziału w „Pracowni bibliotecznej” Stacji Literatura 22 (8–9 września 2017 roku), której wykładowcami będą Piotr Matywiecki i Piotr Śliwiński.

O AUTORZE

autorzy_leksykon_300x300_Matywiecki
Piotr Matywiecki

Urodzony 5 czerwca 1943 roku w Warszawie. Poeta, eseista. Uhonorowany m.in. prestiżową nagrodą PEN-Clubu (1994) oraz Nagrodą Literacką Gdynia (2008). Jego książki trzykrotnie znalazły się w finale Nagrody Literackiej Nike (2006, 2008 i 2016). W 2013 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Mieszka w Warszawie.