debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA

Okiem badacza

Katarzyna Skrzynecka

Głos Katarzyny Skrzyneckiej w debacie „Czytam naturalnie 2017”.

strona debaty

Czytam naturalnie 2017: wprowadzenie

Jak czytać współczesne ksiażki? Współczesne książki to nie lada wyzwanie dla każdego czytelnika, ponieważ mogą one odnosić się do treści dzieł, które już powstały. Tych dzieł jest miliony, z wieloma motywami i metaforami. Aby spojrzeć na nie sprawnym okiem badacza, warto to robić na podstawie porównań z dziełami podobnymi lub zgoła innymi, w celu znalezienia podobieństw i różnic, które pozwalają scharakteryzować dane dzieło.

Jak dobierać swoje lektury? Warto kierować się własną intuicją, gdy zobaczymy opis książki na tylnej okładce. Czasami, gdy znajomy ocenił negatywnie, np. tomik poezji, ciekawie jest po niego sięgnąć, aby skonfrontować później nasze spostrzeżenia.

Co zrobić, by lektura była przyjemnością? Przede wszystkim należy oczyścić swój umysł ze zbędnych zmartwień i otaczającej technologii. Wyłączyć telefon i usiąść w miejscu, w którym nie będą przeszkadzać ludzie. Nawet w miejscu hałaśliwym można znaleźć oazę spokoju, zakładając zatyczki i wyciągając książkę. Aby lektura była przyjemnością ważne jest także porzucenie książki, która w pewnym momencie przestaje sprawiać przyjemność. Zawsze można do niej kiedyś wrócić. Nie jest ważne, czy to książka papierowa czy e-book. Osobiście preferuję książki papierowe ze względu na zapach z dzieciństwa i tradycje. Nadmiar książek papierowych jest jak najbardziej wskazany, ale warto podzielić się z innymi swoim dobytkiem – pożyczając bądź wymieniając je w ramach wielu książkowych akcji. Nurtującym pytaniem jest to, jak zachować się w towarzystwie osób bardziej oczytanych. Jest to znakomita okazja do poszerzenia swojej wiedzy, także zawiązania przyjaźni. Być może te osoby mogłyby polecić jakieś nowe, ciekawe lektury? Można także znaleźć wspólną książkę i wymienić się spostrzeżeniami na jej temat.