recenzje / IMPRESJE

Kuter do bazy!

Joanna Mueller

Joanna Mueller współredaktorka antologii Połów. Poetyckie debiuty 2011 o twórczości Katarzyny Kaczmarek, Macieja Taranka i Joanny Żabnickiej.

Okladka__Poetyckie_debiuty_2012 Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

 

Zżymaliśmy się nieco z Martą Podgórnik i Romanem Honetem na „trącące rybką” nazewnictwo towarzyszące wyłanianiu (wyławianiu) najciekawszych według nas poetów przed debiutem literackim, ale robiliśmy to chyba bardziej z wrodzonej przekory niż z przekonania (mam nadzieję, że współprowadzący warsztatów i współredaktorzy almanachu nie będą mi mieli za złe tego uzurpatorskiego „my”). Cóż, Połowy prowadzone przez Biuro Literackie właśnie pod tą nazwą mają już swoją tradycję i nawet metaforyka rybołówcza nie może im zaszkodzić. Tak czy owak my – jurorzy (chociaż i to wartościujące przezwisko, rodem z telewizyjnych tańców z gwiazdami, nam nie pasowało) – nie czuliśmy się ani przez chwilę „rybakami ludzi” czy tym bardziej steranymi statkami holowniczymi mającymi dowlec grono wybrańców do chwalebnego poetyckiego Portu.

Co z tego bowiem, że się ma na koncie jedną, drugą, trzecią czy piątą książkę poetycką (tę „słowną przynętę na którą nabieram / z wodą w usta ławice”, jak to pisałam prawie dekadę temu we własnym debiucie), co z tego, że poprowadziło się już w życiu kilka czy kilkanaście warsztatów dla młodych twórców, że się jurorowało w konkursach, redagowało cudze tomy, że się nawet parało krytyką literacką i przepuszczało przez oczka recenzenckiej sieci niejedną szprotkę albo całkiem grubą rybkę – co z tego, kiedy i tak, koniec końców, każde nowe spotkanie z grupą debiutantów napawa człowieka – zdaje się: nieustraszonego wilka morskiego, zakonserwowanego rumem bosmana, co z niejednej łajby cumę zrzucał – taką samą panieńską nieśmiałością.

Tak też było w przypadku warsztatów, które wraz z Martą i Romanem przeprowadziliśmy w październiku 2011 roku we Wrocławiu. To nie były zajęcia, które każdy z nas już tyle razy prowadził – takie, na które zgłaszają się nieopierzeni autorzy zaledwie dwóch-trzech wierszy, a przychodzą po to, by się rozeznać, czy warto w ogóle się wierszykami zajmować, czy może lepiej kupić sobie rolki lub pograć na playstation. Nie musieliśmy, jak to zwykle bywa, wyciągać po raz kolejny wyświechtanej listy typowych błędów popełnianych przez debiutantów, prawić o kiczowatych metaforach dopełniaczowych, rymach częstochowskich albo tłumaczyć, że istnieją jeszcze inne systemy wersyfikacyjne niż uwielbiany przez licealnych poetów wiersz różewiczowski. Nie było też potrzeby uświadamiać siedzącej przed nami osiemnastce autorów, jakie „wehikuły poetyckie” pomogą im się przenieść w świat dojrzałej literatury – od razu bowiem widzieliśmy, że każdy z młodych poetów przybył na wrocławski rynek dzięki własnoręcznie skonstruowanej, solidnej machinie poetyckiej.

Spośród finałowej osiemnastki poetów wybraliśmy – po wielu duchowych sztormach i abordażach – dziesiątkę laureatów, których wiersze znajdą się w almanachu wieńczącym tegoroczny połów. Ja – skromny kuter poetycki – miałam przyjemność bliżej współpracować z trójką autorów. Byli to: Joanna Żabnicka, Katarzyna Kaczmarek i Maciej Taranek.

Czytelnicy almanachu, który będzie miał swoją premierę podczas festiwalu Port Literacki 2012, przeczytają zaledwie po dziesięć utworów każdego z laureatów Połowu 2011. Słowo „połowy poetyckie” zyskuje tu nieoczekiwanie drugie znaczenie – niezależnie od tego, jak wielką dojrzałością artystyczną wykazuje się każdy z autorów i jak dalece zaangażowany jest jego projekt artystyczny, w antologii zobaczymy zaledwie „połowę” (albo jedną trzecią, albo jeszcze mniejszą cząstkę) debiutanckiej książki, którą – jestem tego pewna – każdy z nich już napisał albo niedługo napisze.

Czytelnicy będą mogli zatem zatrzymać się „tymczasem” (taki tytuł nosi autorski wybór wierszy) w wyciszonym i ascetycznym świecie poetyckim Joanny Żabnickiej (urodzonej w 1989 studentki polonistyki z Poznania, interesującej się m.in. poezją i teatrem). Bielejąca w przestrzeni jej wierszy cisza okazuje się jednak podszyta czernią i krzykiem – tak jak wieszana na sznurach śnieżnobiała bielizna łatwo zamienia się w paraliżujący ruchy kokon lub pogrzebny całun. Bohaterami tekstów Joanny są najczęściej dzieci – „promienne dzieci”, „senne dzieci” – które przedwcześnie odchodzą w ostateczny sen, w proch, w przyglądanie się światu (i jego stwórcy) „od spodu”. Autorka określiła swój sposób pisania – słowami Sylvii Plath – jako tworzenie pod „szklanym kloszem”. I tak właśnie widzę jej poezję: jako jednocześnie zamkniętą i otwartą – introwertycznie skuloną we własnych lękach oraz niejasnych, dusznych przeczuciach, a zarazem pełną czystej, odważnej otwartości na widoki rysujące się za szybą. Cieszę się, że Joanna Żabnicka uchyliła na chwilę kopułę ochronnego klosza i wypuściła spod niego dziesięć gotowych do samodzielnego życia utworów – a zarazem niecierpliwie czekam na więcej.

Zupełnie inna – rozbuchana, wielogłosowa, niekiedy interesująco przeszarżowana – jest poezja Katarzyny Kaczmarek (ur. 1988, studentka filologii polskiej i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim). Autorka interesuje się mistycznymi wątkami romantyzmu oraz językiem rosyjskim – i tę fascynację doskonale oddają jej wiersze. Dużo tutaj romantycznych improwizacji, które poetka na szczęście ocala przed natchnionym patosem czy egzaltacją, gdyż aplikuje swym tekstom zdrową dawkę ironii i dobrego humoru. Jej wiersze – bardzo kobiece „zaczepne pogodynki” – jak syreny uwodzą czytelnika wschodnim zaśpiewem, flirtują z nim w „najsrebniejszych diapazonach”, częstują go słodko-gorzką egzotyką obco (a jakże pięknie!) brzmiących słów. Kaczmarek jest neoromantyczką i lingwistką, „anonimową towianką” i bystrą obserwatorką współczesności, szaloną duszą zaplątaną we włosy komety („ogromnego, zdrowego [który] dźwigał na warkoczu/ służki i chozjajki, kolumny duchów żeńskich cieplutkie jak tunele”), a zarazem zwyczajną studentką jeżdżącą codziennie warszawskim autobusem z Adampolskiej do Utraty-Składu. Dziesięcioma wybranymi wierszami autorka zapisała kartkę w swoistym „Genesis z Ducha w dobie popkultury” – a ja nie mogę się doczekać kolejnych fraz, które będą jej podszeptywać chichotliwe i chętne romantyczne widma.

Jeżeli powiedzieć, że Kasia Kaczmarek reprezentuje w naszym „teamie” czasy romantyzmu, to Maciej Taranek (ur. w 1986 roku student Creative Writing na Wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego) bezsprzecznie byłby bliższy epoce postmodernizmu. Już sam tytuł przygotowanego przez autora zestawu wierszy – „Ironia versus Patos” – sytuuje go w rejonie „literatury wyczerpania”. Czy to jednak znaczy, że Taranek jest kolejnym smutnym i nudnym poetą, który został ukąszony przez zjadającego swój ogon węża tekstualizmu? Ależ nie, wręcz przeciwnie! To, co uderzyło mnie w wierszach wrocławskiego debiutanta, to niezwykła językowa świeżość, zupełnie daleka od jałowych stękań zatwardziałych postmodernistów. Taranek traktuje swoje pisanie poważnie, ale nie patetycznie, ironizuje, ale nie zatruwa jadem, sporo wie, ale woli przeczuwać. Szczególnie bawią go niewymuszone gry z tożsamością – „ja” poetyckie nie ma nawet szansy się ugruntować i nabzdyczyć, bo wciąż spada na nie seria wrednych prztyczków i psotnych kuksańców. Właściwie każdy tekst Taranka jest przymierzaniem czyjejś maski, skóry, płci, przemierzaniem obcej przestrzeni i wyobraźni, szperaniem w cudzej głowie lub walizce, wchodzeniem w cudze buty i spacerem w nie swoim „pochowcu”. „Jak będę duży, chciałbym mieć na imię liczba” – pisze autor w bezpretensjonalnym, humorystycznym, przewrotnie zaangażowanym wierszu „Chiny”. A ja, bujająca się po morzu cudzej wyobraźni w narzuconej mi chwilowo tożsamości kutra rybackiego – mogę jedynie dodać, że niecierpliwie czekam, aż wiersze Macieja Taranka wzrosną w liczbę i ułożą się w duży tomik.

Reasumując: czy jest coś, co łączy trójkę poetów z mojego „teamu”? Bez wahania odpowiem: tak, łączy ich wielka dojrzałość i samodzielność w podejmowaniu decyzji poetyckich. Już w czasie rozmów twarzą w twarz w trakcie warsztatów (potocznie nazywaliśmy to „konfesjonałami”, ale chociaż metaforyka kościelna dość dobrze pasuje do symboliki rybnej, odpuśćmy sobie może ową „ars christianę” na rzecz „ars poetiki”), a później w trakcie naszej trzymiesięcznej korespondencji mailowej Joasia, Kasia i Maciek stawiali twórczy opór niektórym moim radom czy fanaberiom gustu. Potrafili wybronić się od mojego braku zachwytu odpowiednim chwytem, wywijali się zręcznymi figurami stylistycznymi, kazali zrewidować moje – pośpieszne niekiedy i zbyt automatyczne – sądy, a przede wszystkim wytrącali mnie co i rusz z wygodnickiej równowagi jakimś odwróconym banałem, językową zagwozdką czy olśniewającym zmąceniem sensu.

Kto tu zatem kogo łowił – mogłabym przewrotnie zapytać – a kto przez kogo został na koniec złowiony?

O AUTORZE

autorzy_leksykon_300x300_Mueller
Joanna Mueller

Urodzona w 1979 roku w Pile. Poetka, eseistka, redaktorka, wielodzietna mama. Wydała cztery tomy poetyckie: Somnambóle fantomowe (Kraków 2003), Zagniazdowniki/Gniazdowniki (Kraków 2007, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia), Wylinki (Wrocław 2010) i intima thule (Wrocław 2015, nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i do Silesiusa) oraz dwie książki eseistyczne: Stratygrafie (Wrocław 2010, nagroda Warszawska Premiera Literacka) i Powlekać rosnące (Wrocław 2013). Redaktorka książek: Solistki. Antologia poezji kobiet (1989–2009) (Warszawa 2009, razem z Marią Cyranowicz i Justyną Radczyńską) oraz Warkoczami. Antologia nowej poezji (Warszawa 2016, wraz z Beatą Gulą i Sylwią Głuszak). Tłumaczona m.in. na języki: czeski, serbski, rosyjski, ukraiński, niderlandzki, angielski, niemiecki (Mystische musthaves, Berlin 2016). Mieszka w Warszawie, gdzie m.in. współprowadzi seminarium o literaturze kobiet Wspólny Pokój.

powiązania

07_UTWORY__Joanna Mueller & Joanna Łańcucka__Waruj

Waruj

utwory / zapowiedzi książek Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Fragment zapowiadający książkę Joanny Łańcuckiej & Joanny Mueller Waruj, która ukaże się w Biurze Literackim 16 września 2019 roku.

WIĘCEJ
01_WYWIADY__Bianka Rolando__Dziurka od Klucza jest mgławicą

Dziurka od Klucza jest mgławicą

wywiady / O KSIĄŻCE Bianka Rolando Joanna Mueller

Rozmowa Joanny Mueller z Bianką Rolando, towarzysząca wydaniu książki Stelle, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 11 marca 2019 roku.

WIĘCEJ
18_NAGRANIA__Artur Burszta__Kto za tym stoi

Kto za tym stoi

nagrania / Stacja Literatura Aleksandra Grzemska Aleksandra Olszewska Artur Burszta Dawid Mateusz Joanna Mueller Juliusz Pielichowski

Spotkanie z organizatorami festiwalu Stacja Literatura 23, w którym udział wzięli Damian Banasz, Artur Burszta, Mateusz Grzegorzewski, Aleksandra Grzemska, Polina Justowa, Dawid Mateusz, Mina, Joanna Mueller, Aleksandra Olszewska, Tomasz Piechnik, Juliusz Pielichowski, Magdalena Rigamonti i Maksymilian Rigamonti.

WIĘCEJ
01_WYWIADY__Elizabeth BISHOP__1

Przekuwanie krzyku

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Juliusz Pielichowski

Rozmowa Joanny Mueller i Juliusza Pielichowskiego, towarzysząca wydaniu książki Santarém (wiersze i trzy małe prozy) Elizabeth Bishop w przekładzie Andrzeja Sosnowskiego, która ukazała się w Biurze Literackim 5 listopada 2018 roku.

WIĘCEJ
01_WYWIADY__Redakcja_BL__O tym jak „zadziała się” wspólnota

O tym, jak „zadziała się” wspólnota

wywiady / O PISANIU Aleksandra Grzemska Aleksandra Olszewska Artur Burszta Dawid Mateusz Joanna Mueller Juliusz Pielichowski

Dyskusja redakcji Biura Literackiego z udziałem: Aleksandry Grzemskiej, Dawida Mateusza, Joanny Mueller, Aleksandry Olszewskiej, Juliusza Pielichowskiego i Artura Burszty na temat festiwalu Stacja Literatura 23.

WIĘCEJ
10_UTWORY__Różni AUTORZY_Wiersz doraźny_Dzień gniewu

Wiersz doraźny: Dzień gniewu

utwory / premiery w sieci Grzegorz Wróblewski Jakub Kornahuser Joanna Mueller Karol Maliszewski Przemysław Owczarek Zbigniew Machej

Pozakonkursowy zestaw „Wierszy doraźnych 2018” autorstwa Jakuba Kornhausera, Zbigniewa Macheja, Karola Maliszewskiego, Joanny Mueller, Przemysława Owczarka, Grzegorza Wróblewskiego.

WIĘCEJ
20_NAGRANIA__John ASHBERY__Tribute to John Ashbery

Tribute to John Ashbery

nagrania / Stacja Literatura Asja Bakić Bagio Guerra Bogusław Kierc Dawid Mateusz Joanna Mueller John Ashbery Kacper Bartczak Llŷr Gwyn Lewis Lynn Suh Marcin Sendecki Radosław Jurczak Roman Honet Ryan van Winkle Szymon Słomczyński Tomasz Bąk

Spotkanie autorskie „Tribute to John Ashbery” w ramach festiwalu Stacja Literatura 22.

WIĘCEJ
05_RECENZJE__Joanna MUELLER__Ogród o rozwidlających się skojarzeniach, czyli jak nie rymuje Kosenda

Ogród o rozwidlających się skojarzeniach, czyli jak nie rymuje Kosenda

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Impresja Joanny Mueller na temat zestawu wierszy Z analogowych remisji Lucjusza Blancjusza Patryka Kosendy, laureata 12. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ
05_RECENZJE_Joanna_MUELLER__Wersy jak mansjony. O anarchitektonicznej poezji Macieja Konarskiego

Wersy jak mansjony. O anarchitektonicznej poezji Macieja Konarskiego

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Impresja Joanny Mueller na temat zestawu wierszy Poza geometrią Macieja Konarskiego, laureata 12. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ
01_WYWIADY__Joanna_Mueller__Dzieci szybciej zrozumieją

Dzieci szybciej zrozumieją

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Maria Liczner

Rozmowa Marii Liczner z Joanną Mueller, towarzysząca premierze książki Piraci dobrej roboty, wydanej nakładem Biura Literackiego 23 października 2017 roku.

WIĘCEJ
04_RECENZJE__Joanna_Mueller__Hmm, aha, pff, czyli o piraceniu pisania

Hmm, aha, pff, czyli o piraceniu pisania

recenzje / KOMENTARZE Joanna Mueller

Autorski komentarz Joanny Mueller w ramach cyklu „Historia jednego tekstu”, towarzyszący premierze książki Piraci dobrej roboty, wydanej nakładem Biura Literackiego 23 października 2017 roku.

WIĘCEJ
17_DZWIEKI__Joanna MUELLER __trofea i tropy, wnyki i wymyki

trofea i tropy, wnyki i wymyki

dzwieki / RECYTACJE Joanna Mueller

Wiersz z tomu intima thule, zarejestrowany podczas spotkania „Poeci na nowy wiek” na festiwalu Port Wrocław 2015.

WIĘCEJ
21_NAGRANIA__Joanna MUELLER __Nowe sytuacje w Trybie żeńskim Joanna Mueller

Nowe sytuacje w Trybie żeńskim: Joanna Mueller

nagrania / Z Fortu do Portu Joanna Mueller

Zapis spotkania autorskiego „Nowe sytuacje w Trybie żeńskim” z Joanną Mueller w ramach 19. festiwalu literackiego Port Wrocław 2014.

WIĘCEJ
NAGRANIA__Nakrec_wiersz_z_Polowu_2015

Nakręć wiersz z Połowu

nagrania / Z Fortu do Portu Artur Burszta Joanna Mueller

Zapis spotkania autorskiego z laureatami konkursu „Nakręć wiersz” w ramach 20. edycji festiwalu Port Literacki 2015.

WIĘCEJ
WYWIADY_larkin2

Szczodrość dla mniej oszukanych

wywiady / O KSIĄŻCE Jacek Dehnel Joanna Mueller

Rozmowa Joanny Mueller z Jackiem Dehnelem, towarzysząca premierze książki Zimowe królestwo, wydanej w Biurze Literackim 23 stycznia 2017 roku.

WIĘCEJ
WYWIADY_Bargielska

Nigdy to „ydgin” pisane wspak

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Justyna Bargielska

Rozmowa Joanny Mueller z Justyną Bargielską, towarzysząca premierze książki Siedem przygód Rozalii Grozy, wydanej w Biurze Literackim 9 lutego 2017 roku.

WIĘCEJ
WYWIADY_sarraute

Brodząc w habitusie

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Szymon Żuchowski

Rozmowa Joanny Mueller z Szymonem Żuchowskim, towarzysząca premierze książki Tropizmy w przekładzie Szymona Żuchowskiego, wydanej w Biurze Literackim 1 listopada 2016 roku.

WIĘCEJ
RECENZJE_maria_przez_marte

Maria przez Martę odzyskana

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Recenzja Joanny Mueller z książki Seans na dnie morza Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w wyborze Marty Podgórnik.

WIĘCEJ
RECENZJE_niewymuszone_gry

Niewymuszone gry z tożsamością

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Połów 2011. Fragment eseju Joanny Mueller Kuter do bazy! – o poezji Macieja Taranka.

WIĘCEJ
WYWIADY_rich_ab

Trochę ziemia nieznana

wywiady / O KSIĄŻCE Jakub Głuszak Joanna Mueller

Rozmowa Joanny Mueller z Jakubem Głuszakiem, towarzysząca premierze książki 21 wierszy miłosnych, wydanej w Biurze Literackim 12 lipca 2016 roku.

WIĘCEJ
NAGRANIA_Poeci_na_nowy_wiek_2015

Poeci na nowy wiek

nagrania / Z Fortu do Portu Joanna Mueller Julia Szychowiak Justyna Bargielska

Zapis spotkania autorskiego „Poeci na nowy wiek” z Justyną Bargielską, Joanną Mueller i Julią Szychowiak w ramach 20. edycji festiwalu Port Literacki 2015.

WIĘCEJ
WYWIADY_Joanna-Mueller_Karolina-Saldecka

Blisko intymnego świata

wywiady / O PISANIU Joanna Mueller Karolina Sałdecka

Rozmowa Karoliny Sałdeckiej z Joanną Mueller.

WIĘCEJ
NAGRANIA_Poeci_Joanna-Mueller

Poeci: Joanna Mueller

nagrania / Między wierszami Joanna Mueller

Dziewiąty odcinek programu literackiego „Poeci”, w którym Wojciech Bonowicz rozmawia z Joanną Mueller.

WIĘCEJ
KSIAZKI_Sposoby-na-zsniecie_4

Rozmowa o książce Sposoby na zaśnięcie

wywiady / O KSIĄŻCE Anna Podczaszy Bohdan Zadura Filip Zawada Jerzy Jarniewicz Joanna Mueller Marianna Sztyma Tomasz Broda Zbigniew Machej

Dzieci zadają pytania autorom i autorkom książki Sposoby na zaśnięcie, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 13 lipca 2015 roku.

WIĘCEJ
KSIAZKI_Nakarmic-kamien

Nie papier, nie nożyczki. O Nakarmić kamień Bronki Nowickiej

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Esej Joanny Mueller towarzyszący premierze książki Nakarmić kamień Bronki Nowickiej, która ukazała się 29 czerwca 2015 roku nakładem Biura Literackiego.

WIĘCEJ
KSIAZKI_Woda-na-Marsie

Marsjańska gościnność

wywiady / O KSIĄŻCE Jerzy Jarniewicz Joanna Mueller

Rozmowa Joanny Mueller z Jerzym Jarniewiczem towarzysząca premierze książki Woda na Marsie, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 25 maja 2015 roku.

WIĘCEJ
KSIAZKI_Przedszkolny-sen-Marianki

Anarchistyczna szczepionka Podsiadły – testowana na dzieciach

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Szkic Joanny Mueller towarzyszący premierze książki Przedszkolny sen Marianki Jacka Podsiadły, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 20 kwietnia 2015 roku.

WIĘCEJ
RECENZJE_Marta-Podgornik_Przemyslaw-Koniuszy_Zawsze

Bohaterki rodzą się zmęczone

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Marta Podgórnik

Z Martą Podgórnik o książce Zawsze rozmawia Joanna Mueller.

WIĘCEJ
KSIAZKI_intima-thule

Komentarz do wiersza "dąsy, musy, winy"

recenzje / KOMENTARZE Joanna Mueller

Autorski komentarz Jonanny Mueller do wiersza „dąsy, musy, winy” z książki intima thule, która ukazała się 12 stycznia 2015 roku nakładem Biura Literackiego.

WIĘCEJ
WYWIADY_Joanna-Mueller_Karolina-Saldecka

"To jakby architektoniczna wersja matrioszek"

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Przemysław Rojek

Z Joanną Mueller o książce intima thule rozmawia Przemysław Rojek

WIĘCEJ
KSIAZKI_ta-chwila

Andrzej Falkiewicz o książce ta chwila

recenzje / KOMENTARZE Andrzej Falkiewicz Joanna Mueller

Wybór Joanny Mueller autokomentarzy Andrzeja Falkiewicza z książki ta chwila, która ukazała się nakładem Biura Literackiego w serii Proza 19 grudnia 2013 roku.

WIĘCEJ
KSIAZKI_Powlekac-rosnace

Komentarz do szkicu Prenatal w powidoku (kolekta)

recenzje / KOMENTARZE Joanna Mueller

Autorski komentarz Joanny Mueller do szkicu „Prenatal w powidoku (kolekta)”.

WIĘCEJ
WYWIADY_Joanna-Mueller_Karolina-Saldecka

W miejscu otwierania się cielesności „rytm traumi refrenem” litanii

wywiady / O KSIĄŻCE Anita Jarzyna Joanna Mueller

Z Joanną Mueller o książce Powlekać rosnące rozmawia Anita Jarzyna.

WIĘCEJ
RECENZJE_Szymon_Slomczynski_Nadjezdza

Liryzm lawirujący

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Esej Joanny Mueller towarzyszący premierze książki Nadjeżdża Szymona Słomczyńskiego.

WIĘCEJ
RECENZJE_Szymon_Slomczynski_Nadjezdza

W trasie najczęściej beżowy

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Szymon Słomczyński

Z Szymonem Słomczyńskim o książce Nadjeżdża rozmawia Joanna Mueller.

WIĘCEJ
KSIAZKI_Warszafka-plonie

Całkiem nieźle kombinują. Jak Fisz, ale nie Stanley

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Esej Joanny Mueller towarzyszący premierze książki Warszafka płonie, która ukazała się 4 kwietnia 2013 roku nakładem Biura Literackiego.

WIĘCEJ
RECENZJE_Polow-2012

W rytmie obrotów podmiotów – o wierszach Szymona Słomczyńskiego

recenzje / NOTKI I OPINIE Joanna Mueller

Joanna Mueller, współredaktorka antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012 o wierszach Szymona Słomczyńskiego.

WIĘCEJ
RECENZJE_Polow-2012

W klinczu konstrukcji i konstytucji – o "apokaliptycznych apokryfach" Seweryna Górczaka

recenzje / NOTKI I OPINIE Joanna Mueller

Joanna Mueller, współredaktorka antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012 o wierszach Seweryna Górczaka.

WIĘCEJ
KSIAZKI_Powlekac-rosnace

Otwarty proces o ubezwłasnowolnienie

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Esej Joanny Mueller opublikowany w 2012 roku na łamach „Wakatu”.

WIĘCEJ
KSIAZKI_Pawlikowska-Jasnorzewska_Seans-na-dnie-morza

Maria przez Martę odzyskana

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Recenzja Joanna Mueller z książki Seans na dnie morza Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w wyborze Marty Podgórnik.

WIĘCEJ
WYWIADY_Rubryki-strat

Bardziej wykład niż wylew

wywiady / O KSIĄŻCE Jacek Dehnel Joanna Mueller

Z Jackiem Dehnelem o książce Rubryki strat i zysków rozmawia Joanna Mueller.

WIĘCEJ
KSIAZKI_Podgornik_Rezydencja-surykatek

Lunch z Benem i Dżej Lo

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Marta Podgórnik

Z Martą Podgórnik o książce Rezydencja surykatek rozmawia Joanna Mueller.

WIĘCEJ
KSIAZKI_Wylinki

Wiersz w drodze – krymu mir, cry & crime

recenzje / KOMENTARZE Joanna Mueller

Autorski komentarz Joanny Mueller do wiersza „krymu mir, cry & crime” z książki Wylinki, wydanej w Biurze Literackim 18 listopada 2010 roku.

WIĘCEJ
KSIAZKI_Stratygrafie

Co to dzisiaj znaczy być poetą?

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Esej Joanny Mueller towarzyszący premierze książki Stratygrafie.

WIĘCEJ
DZWIEKI_Slomczynski-Wysokie-obroty

Wysokie obroty

dzwieki / RECYTACJE Szymon Słomczyński

Wiersz z antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012, zarejestrowany podczas spotkania „Połów 2012” na festiwalu Port Wrocław 2013.

WIĘCEJ
DZWIEKI_Slomczynski-Po-dziesiatym

Po dziesiątym

dzwieki / RECYTACJE Szymon Słomczyński

Wiersz z antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012, zarejestrowany podczas spotkania „Połów 2012” na festiwalu Port Wrocław 2013.

WIĘCEJ
DZWIEKI_Slomczynski-O-dwoch

O dwóch królewnach

dzwieki / RECYTACJE Szymon Słomczyński

Wiersz z antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012, zarejestrowany podczas spotkania „Połów 2012” na festiwalu Port Wrocław 2013.

WIĘCEJ
RECENZJE_Polow-2012

W rytmie obrotów podmiotów – o wierszach Szymona Słomczyńskiego

recenzje / NOTKI I OPINIE Joanna Mueller

Joanna Mueller, współredaktorka antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012 o wierszach Szymona Słomczyńskiego.

WIĘCEJ
RECENZJE_Polow-2012

słowem; bez popisów

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Marta Podgórnik, współredaktorka antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012, o twórczości Macieja Papierskiego.

WIĘCEJ
WYWIADY_Maciej-Kulis

Spacerów jestem głodny, niech zima się skończy!

wywiady / O PISANIU Maciej Kulis Roman Honet

Z Maciejem Kulisem o książce Połów. Poetyckie debiuty 2012 rozmawia Roman Honet.

WIĘCEJ
RECENZJE_Polow-2012

O wierszach Macieja Kulisa

recenzje / NOTKI I OPINIE Roman Honet

Roman Honet, współredaktor antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012, o twórczości Macieja Kulisa.

WIĘCEJ
RECENZJE_Polow-2012

W klinczu konstrukcji i konstytucji – o "apokaliptycznych apokryfach" Seweryna Górczaka

recenzje / NOTKI I OPINIE Joanna Mueller

Joanna Mueller, współredaktorka antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012 o wierszach Seweryna Górczaka.

WIĘCEJ
RECENZJE_Polow-2012

"Prywatne perpetuum mobile". O wierszach Oliwii Betcher

recenzje / NOTKI I OPINIE Marta Podgórnik

Marta Podgórnik, współredaktorka antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012, o twórczości Oliwii Betcher.

WIĘCEJ
RECENZJE_Polow-2012

Jakby w kamieniu

wywiady / O PISANIU Patryk Czarkowski Roman Honet

Z Patrykiem Czarkowskim o książce Połów. Poetyckie debiuty 2012 rozmawia Roman Honet.

WIĘCEJ
RECENZJE_Polow-2012

O wierszach Patryka Czarkowskiego

recenzje / NOTKI I OPINIE Roman Honet

Roman Honet, współredaktor antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012, o twórczości Patryka Czarkowskiego.

WIĘCEJ
WYWIADY_Joanna-Mueller_Karolina-Saldecka

Blisko intymnego świata

wywiady / O PISANIU Joanna Mueller Karolina Sałdecka

Rozmowa Karoliny Sałdeckiej z Joanną Mueller.

WIĘCEJ
KSIAZKI_intima-thule

Dom, w którym straszy tak pięknie

recenzje / ESEJE Michał Tabaczyński

Recenzja Michała Tabaczyńskiego z książki Joanny Mueller intima thule, która ukazała się w czasopiśmie „Fabularie”.

WIĘCEJ
KSIAZKI_intima-thule

Intima thule: topografia intymności

recenzje / IMPRESJE Katarzyna Szopa

Esej Katarzyny Szopy towarzyszący premierze książki intuma thule Joanny Mueller, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 12 stycznia 2015 roku.

WIĘCEJ
KSIAZKI_Powlekac-rosnace

Macierzyństwo i kobiecość

recenzje / ESEJE Paulina Małochleb

Recenzja Pauliny Małochleb z książki Powlekać rosnące (apokryfy prenatalne) Joanny Mueller, która ukazała się w 2014 roku w „Nowych Książkach”.

WIĘCEJ
KSIAZKI_Powlekac-rosnace

Pępkowe

recenzje / IMPRESJE Anita Jarzyna

Esej Anity Jarzyny towarzyszący premierze książki Powlekać rosnące Joanny Mueller.

WIĘCEJ
KSIAZKI_Stratygrafie

Żywioły języka

recenzje / ESEJE Jarosław Borowiec

Recenzja Jarosława Borowca z książki Stratygrafie Joanny Mueller, która ukazała się w marcu 2011 roku na łamach „Nowych Książek”.

WIĘCEJ
KSIAZKI_Wylinki

Joanna Mueller: Wylinki

recenzje / ESEJE Anna Kałuża

Recenzja Anny Kałuży z książki Wylinki Joanny Mueller.

WIĘCEJ