recenzje / NOTKI I OPINIE

O tomie Zbigniewa Macheja

Marcin Baran

Recenzja Marcina Barana z książki Zbigniewa Macheja.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Zbigniew Machej jest znakomitym polskim poetą i tłumaczem poezji, poetą o dość wyjątkowym charakterze. W swej twórczości obficie korzysta on ze znakomitego poczucia humoru, jakim obdarzył go Stwórca (?), Muza (?) lub przyrodzony talent – wersję można wybrać wedle najbliższego nam swiato- i sztukopoglądu.

Owo poczucie humoru przejawia się zarówno w wirtuozerstwie rymotwórczym (jakże rzadko – a szkoda! – dzisiaj spotykanym), jak i w różnorodnym doborze tematów – doborze, dla którego nie ma miejsc niewartych uwagi. Machej (poezja Macheja) jest jak śmierć – zagarnia wszystko. Polityczne spory i liryczne skretynienie, problemy z infrastrukturą ubezpieczeniowo-zdrowotną i podróże do źródeł zachodniej cywilizacji.

Zasadniczo rzecz biorąc, czytając Macheja pilny czytelnik współczesnej poezji (nie tylko polskiej) co i rusz popada w zdumienie, jak potężne połacie duszy świata i ciała ziemi leżały odłogiem, nie budzą najmniejszego zainteresowania liryków (a i prozaików też nie). I dopiero pełen niewymuszonego wdzięku rytmiczny i rymowany gest Poety, o którym tu mowa, odsłania już to duszę, której nawet nie podejrzewaliśmy o istnienie, już to prezentuje spojrzenie z takiego kąta, z którego ciało wygląda zupełnie inaczej niż to się roiło w najśmielszych nawet fantazjach.

Wielu jest poetów ZASADNICZYCH, takich, którzy solennie i jak najbardziej z sensem używają języka, sprawiając, że czytelnikowi metafizyczne ciarki przebiegają po plecach. Ale poetów ZASADNICZYCH i DOWCIPNYCH, którzy wywołują prawdziwy uśmiech na naszych wargach – i w kraju, i za granicą – jak na lekarstwo. W Polsce kimś takim był Sławomir Mrożek (sic!) jako poeta felietonu – jego krótkie utwory to przecież poematy prozą najczystszej wody. Dziś kimś takim jest Zbigniew Machej, którego wiersze nie tyle zasługują na upowszechnianie, co czynią zaszczyt temu, kto się do ich publikacji przyczyni.

O AUTORZE

Marcin Baran

Urodzony w roku 1963 w Krakowie. Poeta, eseista, dziennikarz. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 80. i 90. związany z „bruLionem”, w latach 2000-2003 z tygodnikiem „Przekrój”, ostatnio z „Dziennikiem Polskim”. Pracował w Instytucie Książki oraz TVP Kultura. Laureat Poetyckiej Nagrody Silesius (2013). Mieszka w Krakowie.

powiązania

Gdybym to ja wiedział…

wywiady / O KSIĄŻCE Adam Wiedemann Marcin Baran Ryszard Krynicki

Rozmowa Marcina Barana i Adama Wiedemanna z Ryszardem Krynickim.

WIĘCEJ

Gdybym to ja wiedział…

wywiady / O PISANIU Adam Wiedemann Marcin Baran Ryszard Krynicki

Rozmowa Marcina Barana i Adama Wiedemanna z Ryszardem Krynickim, towarzysząca premierze jego książki Gdybym wiedział wydanej nakładem Biura Literackiego.

WIĘCEJ

Teraz w Polsce właściwie wszyscy poeci mają szansę być zapomniani

wywiady / O KSIĄŻCE Marcin Baran Zbigniew Machej

Ze Zbigniewem Machejem o jego nowym tomie wierszy Mroczny przedmiot podążania i kilku innych sprawach rozmawia Marcin Baran.

WIĘCEJ

Kraść bezceremonialnie, nie spodziewać się profitów

wywiady / O KSIĄŻCE Marcin Baran Wojciech Bonowicz

Z Wojciechem Bonowiczem o książce Echa rozmawia Marcin Baran.

WIĘCEJ

Choroby symboliczne wagi ciężkiej

wywiady / O KSIĄŻCE Krzysztof Jaworski Marcin Baran

Z Krzysztofem Jaworskim o książce Do szpiku kości rozmawia Marcin Baran.

WIĘCEJ

Warto mówić, co się wie

recenzje / ESEJE Marcin Baran

Recenzja Marcina Barana z książki Niepojęte: Jest Mariana Stali.

WIĘCEJ

Tom Cruise pisze, a potem drze na strzępy następny list do Nicole Kidman

dzwieki / RECYTACJE Zbigniew Machej

Wiersz zarejestrowany podczas spotkania „Wiersze z gazet” na festiwalu Port Wrocław 2015.

WIĘCEJ

[ty co jesteś łaskawa]

dzwieki / RECYTACJE Zbigniew Machej

Wiersz zarejestrowany podczas spotkania “Wiersze z gazet” na festiwalu Port Wrocław 2015.

WIĘCEJ

Machej o jednym wierszu

recenzje / KOMENTARZE Zbigniew Machej

Komentarz do wiersza z nowej książki Zbigniewa Macheja Mroczny przedmiot podążania

WIĘCEJ

Tyłem do poezji polskiej odwrócony

recenzje / IMPRESJE Grzegorz Tomicki

Szkic Grzegorza Tomickiego towarzyszący premierze nowej książki Zbigniewa Macheja Mroczny przedmiot podążania, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 23 czerwca 2014 roku.

WIĘCEJ

Teraz w Polsce właściwie wszyscy poeci mają szansę być zapomniani

wywiady / O KSIĄŻCE Marcin Baran Zbigniew Machej

Ze Zbigniewem Machejem o jego nowym tomie wierszy Mroczny przedmiot podążania i kilku innych sprawach rozmawia Marcin Baran.

WIĘCEJ