wywiady / O PISANIU

Cel-pal

Kuba Mikurda

Sławomir Elsner

Z Sławomirem Elsnerem rozmawia Kuba Mikurda.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Kuba Mikurda: Pamiętam, jak w 2002 roku czytałeś przed teatrem w Legnicy (nazywało się to chyba “pisać każdy może”). Jako jedyny dostałeś oklaski za pointę (“zostawiłem mnóstwo pustych miejsc, w których byłem oraz kobiet, w których nie musiałem być, żeby były puste”) i wygrałeś konkurs. Co było potem? Artur Burszta mówił, że proponował ci przesłanie maszynopisu, ale odpowiedziałeś, że nie masz jeszcze gotowego zestawu (dawał cię jako pozytywny przykład, przykład odpowiedzialności na warsztatach literackich).

Sławomir Elsner: To było tak dawno. Już nie pamiętam czy były jakieś propozycje, po prostu nie pamiętam. Zestawu nie mam do dzisiaj. Komponowałem jakieś tomiki ale zawsze kończyło się na 15-20 wierszach. To straszne – pisać tyle lat i nie mieć materiału na książkę. Jest taki piękny stan, nazywa się “rezygnacja”. (śmiech) Naprawdę byłem pozytywnym przykładem? To też straszne. Ojej, to boli (śmiech). Publikowałem trochę w prasie literackiej, średnio raz do roku. W internecie wklejałem dużo więcej, ale bardziej na zasadzie warsztatowej.

Piszesz raczej krótką frazą, rzeczy skondensowane, napięte. Czy tak było od początku? Próbowałeś kiedyś rozegrać dłuższą rzecz?

Próbowałem. Napisałem dramat pod tytułem “Kciuk”, ale mi zaginął. Do dziś nie mogę tego przeboleć. Nigdy już nic takiego nie napiszę. A moja fraza, jaka by nie była, to po prostu nie mam na nią wpływu. Jaka wyjdzie, taka jest. Akceptuję ją, choć stawiam jeden warunek – musi być dźwięczna lub wdzięczna. Ogólnie rzecz biorąc, każdy ma taką frazą na ją zasłużył.

Po drodze ci z poezją Sendeckiego i Bonowicza? Temu drugiemu dedykowałeś kiedyś wiersz. Nie chcę cię straszyć, ale jeszcze dziesięć lat temu dostałbyś od razu łatkę “hermetysty”.

Sendeckiego czytałem mało, raczej pojedyncze wiersze. Więcej Bonowicza. Mój ulubiony wiersz to “Wiersz gniewu”, choć w jego dorobku jest wiele równie świetnych. Poezja Bonowicza do mnie trafia. W ogóle myślę, że poezja ma takie właśnie zadanie, żeby trafiać. “Cel – pal” – to jest dla mnie poezja, jak rozstrzelanie. A te wszystkie “hermetyzmy” krytyczne mało mnie obchodzą.

To “cel-pal” widać u ciebie w pointach, często są dobitne, precyzyjnie odpalają całość. Zdarza ci się myśleć wiersz “od pointy”?

Owszem, zdarza się. Ale zdarza się również, że myślę (jak to ładnie ująłeś) wiersz od trzeciego albo szóstego wersu, stąd nie ma w tym chyba nic nadzwyczajnego. Słowa układają się same, zdania znają swoje miejsce, wierzę w to.

“Słowa układają się same, zdania mają swoje miejsce”. Wtedy, w 2002 roku, mówiłeś “siadam i piszę. ale zawsze wychodzi coś innego”. Na ile czujesz, że “kontrolujesz” wiersz? Jak to się odbywa?

Mam dużo pokory wobec słowa. Staram się nie kontrolować tego co piszę, bo zawsze kiedy próbuję (świadomie lub nie) trzymać wiersz w garści, to wychodzi mi jakiś kicz. Na moje nieszczęście (albo i szczęście) należę do tych, którym poezja nie dała prawa głosu, każe mi się tylko otwierać lub zamykać na siebie.

Czy jest tak, że myślisz o sobie raczej jako o autorze pojedynczych wierszy, niż – powiedzmy – pewnego projektu poetyckiego?

Jestem autorem. Nie wiem jakim. Piszę, bo nie mam innego wyjścia. Najpierw z tym walczyłem, teraz jestem pogodzony. Gdzie to prowadzi? Nie mam bladego pojęcia. Wiersze jak to wiersze – jedne korespondują inne nie. Mają wspólnego autora, to na pewno.

Standardowo zagadnę cię o twoje sympatie poetyckie. A w ogóle – najpierw pisałeś czy czytałeś? Czy zacząłeś pisać pod wpływem jakichś lektur, czy raczej konkretnych doświadczeń?

Najpierw pisałem. Czytać nie chce mi się do dzisiaj, czytam najwyżej 3-4 tomiki na rok. Prozy jeszcze mniej. Zacząłem pisać pod wpływem alkoholu i niepowodzeń miłosnych Miałem 21 lat. Później jak prawie każdy poznałem Mistrza Marcina. Wielki poeta, od którego nie można uciec.

Co porabiasz poza pisaniem? Długo pracujesz nad tekstem?

Kocham Annę, moją narzeczoną, to przede wszystkim porabiam. Ona jest ucieleśnieniem poezji. Nad tekstami pracuję różnie. Zależy od tekstu. 4 wersy w 6 godzin to długo?

Dobre pytanie.

O AUTORACH

Kuba Mikurda

Urodzony w 1981 roku. Dziennikarz, filmoznawca, psycholog, filozof. Członek zespołów redakcyjnych „Wide Screen”, „International Journal for Žižek Studies” i „Krytyki Politycznej”. Współpracuje z Katedrą Kultury Współczesnej UJ, Centre for Advanced Studies in the Humanities UJ. Nagrodzony w konkursie im. Krzysztofa Mętraka (2007, 2008). W 2008 roku zwycięzca polskiej edycji konkursu „International Young Screen Entrepreneur” organizowanego przez British Council. Mieszka w Krakowie.

Sławomir Elsner

Urodzony w 1976 roku. Poeta. Laureat projektu Połów 2008. Za debiutancki tom Antypody otrzymał w 2009 roku Nagrodę Złoty Środek Poezji oraz nominowany był do Nagrody Literackiej Nike oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Mieszka w Irlandii.

powiązania

Poeci na nowy wiek

dzwieki / WYDARZENIA Agnieszka Mirahina Anna Podczaszy Bartosz Konstrat Bianka Rolando Edward Pasewicz Jacek Dehnel Joanna Lech Joanna Mueller Joanna Wajs Julia Fiedorczuk Julia Szychowiak Justyna Bargielska Konrad Góra Łukasz Jarosz Magdalena Bielska Paweł Sarna Przemysław Witkowski Robert Rybicki Sławomir Elsner Szczepan Kopyt Tomasz Pułka

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Justyny Bargielskiej, Magdaleny Bielskiej, Jacka Dehnela, Sławomira Elsnera, Julii Fiedorczuk, Konrada Góry, Łukasza Jarosza, Bartosza Konstrata, Szczepana Kopyta, Joanny Lech, Agnieszki Mirahiny, Joanny Mueller, Edwarda Pasewicza, Anny Podczaszy, Tomasza Pułki, Bianki Rolando, Roberta Rybickiego, Pawła Sarny, Julii Szychowiak, Joanny Wajs, Przemysława Witkowskiego i Indigo Tree.

WIĘCEJ

Pospieszny Legnica-Wroclaw

dzwieki / WYDARZENIA Andrzej Sosnowski Bohdan Zadura Jolanta Kowalska Julia Fiedorczuk Kuba Mikurda Marcin Sendecki

Zapis rozmowy z udziałem Julii Fiedorczuk, Jolanty Kowalskiej, Kuby Mikurdy, Marcina Sendeckiego, Andrzeja Sosnowskiego i Bohdana Zadury podczas festiwalu Port Wrocław 2010.

WIĘCEJ

Wszystko gubione

dzwieki / WYDARZENIA Bohdan Zadura Krystyna Miłobędzka Sławomir Elsner

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Sławomira Elsnera, Krystyny Miłobędzkiej i Bohdana Zadury podczas Portu Wrocław 2009.

WIĘCEJ

Połów 2008

dzwieki / WYDARZENIA Kornelia Piela Rafał Praszczałek Rafał Skonieczny Sławomir Elsner

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Sławomira Elsnera, Kornelii Pieli, Rafała Praszczałka i Rafała Skoniecznego podczas Portu Wrocław 2008.

WIĘCEJ

Pora się obudzić

wywiady / O KSIĄŻCE Bronka Nowicka Kuba Mikurda

Rozmowa Jakuba Mikurdy z Bronką Nowicką, towarzysząca wydaniu książki Bronki Nowickiej Kodeks Pomylonych, która ukazała się w Biurze Literackim 29 października 2020 roku.

WIĘCEJ

Odsiecz 2002

dzwieki / WYDARZENIA Bartosz Muszyński Bogusław Kierc Cezary Domarus Jarosław Jakubowski Klara Nowakowska Sławomir Elsner Tadeusz Pióro

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Sławomira Elsnera, Cezarego Domarusa, Jarosława Jakubowskiego, Bogusława Kierca, Bartosza Muszyńskiego, Klary Nowakowskiej i Tadeusza Pióry w trakcie Portu Legnica 2002.

WIĘCEJ

Wiersz miłosny

dzwieki / RECYTACJE Sławomir Elsner

Sławomir Elsner czyta wiersz z książki Antypody. Fragment spotkania “Wszystko gubione” z festiwalu Port Wrocław 2009.

WIĘCEJ

Druga książka

nagrania / Stacja Literatura Jakub Głuszak Paulina Małochleb Sławomir Elsner Szymon Słomczyński

Spotkanie autorskie “Druga książka” z udziałem Sławomira Elsnera, Jakuba Głuszaka, Szymona Słomczyńskiego i Pauliny Małochleb w ramach festiwalu Stacja Literatura 21.

WIĘCEJ

Mam wrażenie, że kaleczę język polski

wywiady / O KSIĄŻCE Aleksandra Olszewska Sławomir Elsner

Rozmowa Aleksandry Olszewskiej ze Sławomirem Elsnerem, towarzysząca premierze książki Mów, wydanej w Biurze Literackim 6 września 2016 roku.

WIĘCEJ

Niedziela

recenzje / KOMENTARZE Sławomir Elsner

Komentarz Sławomira Elsnera w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze książki Mów, wydanej w Biurze Literackim 6 września 2016 roku.

WIĘCEJ

Proces

dzwieki / RECYTACJE Sławomir Elsner

Sławomir Elsner czyta wiersz z arkusza Afekt. Fragment spotkania “Połów 2008” z festiwalu Port Wrocław.

WIĘCEJ

Antypody i senne porządki

nagrania / Między wierszami Jakub Wojciechowski Sławomir Elsner

Sławomira Elsnera i Jakuba Wojciechowskiego przepytują na okoliczność debiutu Marta Podgórnik i Krzysztof Siwczyk. Filmowa etiuda do wiersza „Dioda” Sławomira Elsnera w reżyserii Anny Jadowskiej.

WIĘCEJ

Afekt

nagrania / Z Fortu do Portu Sławomir Elsner

Wiersze z arkusza poetyckiego Afekt. Fragment spotkania autorskiego w ramach 13. festiwalu literackiego Port Wrocław 2008.

WIĘCEJ

Stonowany

dzwieki / RECYTACJE Sławomir Elsner

Sławomir Elsner czyta wiersz z arkusza Afekt. Fragment spotkania “Połów 2008” z festiwalu Port Wrocław.

WIĘCEJ

Proces

nagrania / Złodzieje wierszy Sławomir Elsner

Wiersz pochodzi z książki Antypody (2008). Klip zrealizowany w ramach konkursu “Etiuda z wierszem” dla studentów wrocławskiej ASP.

WIĘCEJ

Jedzcie dorsze!

wywiady / O KSIĄŻCE Kuba Mikurda Łukasz Jarosz

Rozmowa Kuby Mikurdy z Łukaszem Jaroszem, towarzysząca premierze e-booka Soma, wydanego w Biurze Literackim 22 marca 2016 roku.

WIĘCEJ

Mała, rozbita dusza

wywiady / O KSIĄŻCE Jacek Dehnel Kuba Mikurda

Z Jackiem Dehnelem o książce Ekran kontrolny rozmawia Kuba Mikurda.

WIĘCEJ

O Dokumentach mających służyć za kanwę

recenzje / NOTKI I OPINIE Adam Zdrodowski Andrzej Sosnowski John Ashbery Justyna Sobolewska Kuba Mikurda

Komentarze Johna Ashbery’ego, Andrzeja Sosnowskiego, Justyny Sobolewskiej, Kuby Mikurdy oraz Adama Zdrodowskiego.

WIĘCEJ

O Po tęczy

recenzje / NOTKI I OPINIE Grzegorz Jankowicz Iga Noszczyk Jacek Gutorow Kuba Mikurda Paweł Mackiewicz

Komentarze Jacka Gutorowa, Pawła Mackiewicza, Kuby Mikurdy, Igi Noszczyk, Grzegorza Jankowicza.

WIĘCEJ

Siostra stereofoniczna

wywiady / O KSIĄŻCE Karol Pęcherz Kuba Mikurda

Rozmowa Kuby Mikurdy z Karolem Pęcherzem o płycie Trackless Andrzeja Sosnowskiego & Chain Smokers.

WIĘCEJ

O Brzytwie okamgnienia

recenzje / NOTKI I OPINIE Darek Pado Jakub Winiarski Julia Fiedorczuk Karol Maliszewski Kuba Mikurda

Komentarze Kuby Mikurdy, Karola Maliszewskiego, Julii Fiedorczuk, Jakuba Winarskiego i Darka Pado.

WIĘCEJ

O Pełnym morzu

recenzje / NOTKI I OPINIE Dariusz Sośnicki Jacek Gutorow Jarosław Borowiec Kuba Mikurda Piotr Kępiński

Komentarza Jacka Gutorowa, Jarosława Borowca, Dariusza Sośnickiego, Mariana Stali, Piotra Kępińskiego i Kuby Mikurdy.

WIĘCEJ

Bez płaczów, dąsów i rzucania mięchem

wywiady / O PISANIU Jacek Dehnel Kuba Mikurda

Z Jackiem Dehnelem, tłumaczem poezji Philipa Larkina z wydanej w Biurze Literackim książki Zebrane, rozmawia Kuba Mikurda.

WIĘCEJ

Dziewczynka z zapałkami (wypisy okolicznościowe)

recenzje / NOTKI I OPINIE Kuba Mikurda

Esej Kuby Mikurdy towarzyszący premierze książki Pozytywki i marienbadki (1987-2007) Andrzeja Sosnowskiego.

WIĘCEJ

Ach, Sosnowski…

recenzje / IMPRESJE Kuba Mikurda

Recenzja Kuby Mikurdy z książki Nouvelles Impressions d’Amerique Andrzeja Sosnowskiego

WIĘCEJ

Na szczęście obaj jesteśmy ludźmi dyskretnymi, Brunner

wywiady / O PISANIU Andrzej Sosnowski Kuba Mikurda

Rozmowa Kuby Mikurdy z Andrzejem Sosnowskim.

WIĘCEJ

Wiersz miłosny

dzwieki / RECYTACJE Sławomir Elsner

Sławomir Elsner czyta wiersz z książki Antypody. Fragment spotkania “Wszystko gubione” z festiwalu Port Wrocław 2009.

WIĘCEJ

Najlepszy debiut poetycki ostatniego ćwierćwiecza?

recenzje / ESEJE Marcin Sierszyński

Recenzja Marcina Sierszyńskiego z książki Antypody Sławomira Elsnera.

WIĘCEJ

Proces

nagrania / Złodzieje wierszy Sławomir Elsner

Wiersz pochodzi z książki Antypody (2008). Klip zrealizowany w ramach konkursu “Etiuda z wierszem” dla studentów wrocławskiej ASP.

WIĘCEJ

Subtelność przesady, urok dekadencji

recenzje / ESEJE Jakub Winiarski

Recenzja Jakuba Winiarskiego z książki Antypody Sławomira Elsnera.

WIĘCEJ

Człowiek ubrany w ciało

recenzje / ESEJE Patrycja Wojkowska

Recenzja Patrycji Wojkowskiej z książki Antypody Sławomira Elsnera.

WIĘCEJ

O Antypodach

recenzje / NOTKI I OPINIE Grzegorz Jankowicz Łukasz Jarosz Maciej Robert Maciej Woźniak Marek K. E. Baczewski Mariusz Grzebalski

Komentarze Mariusza Grzebalskiego, Grzegorza Jankowicza, Marka K. E. Baczewskiego, Macieja Roberta, Łukasza Jarosza, Grzegorza Wysockiego oraz Macieja Woźniaka do książki Antypody Sławomira Elsnera.

WIĘCEJ

Subtelność przesady, urok dekadencji

recenzje / ESEJE Jakub Winiarski

Recenzja Jakuba Winiarskiego z książki Antypody Sławomira Elsnera.

WIĘCEJ

Człowiek ubrany w ciało

recenzje / ESEJE Patrycja Wojkowska

Recenzja Patrycji Wojkowskiej z książki Antypody Sławomira Elsnera.

WIĘCEJ

O poezji Sławomira Elsnera

recenzje / NOTKI I OPINIE Roman Honet

Bohater Elsnera przypomina człowieka znajdującego się na skraju wyczerpania, zatem jeśli miała tu miejsce konfrontacja, to właśnie jego zmuszono do kapitulacji. Do życia utajonego: na dnie, w piwnicy…

WIĘCEJ

O Antypodach

recenzje / NOTKI I OPINIE Grzegorz Jankowicz Łukasz Jarosz Maciej Robert Maciej Woźniak Marek K. E. Baczewski Mariusz Grzebalski

Komentarze Mariusza Grzebalskiego, Grzegorza Jankowicza, Marka K. E. Baczewskiego, Macieja Roberta, Łukasza Jarosza, Grzegorza Wysockiego oraz Macieja Woźniaka do książki Antypody Sławomira Elsnera.

WIĘCEJ