wywiady / O PISANIU

Co język ma do roboty

Krzysztof Sztafa

Sebastian Brejnak

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Sebastianem Brejnakiem. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Krzysztof Sztafa: Dobrze bawiłeś się na Stacji Literatura? Warto było przyjechać do Stronia?

Sebastian Brejnak: Oczywiście. Zwłaszcza że zakwaterowałem się w Kletnie, więc, żeby dotrzeć na zajęcia, musiałem przejść parę kilometrów. Dzięki temu udało mi się poznać Czarną Górę od strony Czarnej Góry, nie apartamentów o tej nazwie. Wyjazd na koniec świata (jako że pochodzę z Mazowsza) był zatem dla mnie nie tylko przygodą intelektualno-artystyczną, ale również, by tak rzec, krajoznawczo-sprawnościową.

Jak wspominasz zajęcia warsztatowe?

Z dużą satysfakcją, że na nie dotarłem. A jak już dotarłem, to mogłem uruchomić o9.00 swoje szare i kolorowe komórki, co dla sów, do których się zaliczam, jest nie lada wyczynem. Widać górskie powietrze działało, jak należy. Przynajmniej na tyle, żeby móc napisać erotyk do śmierci. Rzecz niepowtarzalna!

W ramach wprowadzenia do dyskusji o Twoich wierszach: jak sam odnajdujesz się w swoim rejestrze? Na czym Ci pisarsko zależy?

Na języku i głosie. Chciałbym, nieco w kontrze do obecnie modnych nurtów (bez-nurtów) w poezji, przywrócić językowi jego prawo do nieustannego dziwienia się samemu sobie samym sobą. Stąd moje umiłowanie do wszelkiej artystycznej lingwistyczności rozumianej jako próba mierzenia się z językową rzeczywistością poprzez wydobywanie jej nieoczywistych sensów, grzebanie w semantycznej migotliwości języka, jego mitycznie pojmowanej etymologii i substancjalności. Jednocześnie zależy mi na tym, by ten język miał swój głos i nie stał się martwą strukturą w rękach filologów. Dlatego też uważam, że należy znaleźć balans między językiem jako językiem a tym, co ów język ma do roboty i co zabawa z nim może powiedzieć o świecie. Toteż wymiar egzystencjalny, ale również polityczny, raczej w Arystotelesowskim znaczeniu polityki, nie zaś ideologicznie upolityczniony, poetyckiego słowa uznaję za równorzędny z jego poziomem meta, rejestrem ironii –bezustannego dekonstrukcyjnego autokomentowania i podważania swojego istnienia.

Masz jakichś ulubieńców, jeśli chodzi o poetów? Do kogo jest Ci – jako czytelnikowi – najbliżej? I jednocześnie: kogo – wciąż jako czytelnik – omijasz szerokim łukiem?

Moją odwieczną mistrzynią w sprawach wyżej opisanych i wszystkich innych jest Wisława Szymborska. Poza tym, jeśli chodzi o polskich poetów, wczytuję się najchętniej w poezję Herberta, Miłosza, Hartwig, Różewicza, Lipskiej, Barańczaka. To w zasadzie siódemka (siedmioro wspaniałych?) nie do ruszenia. Ale niekiedy sięgam po twórczość młodszych: Krystyny Dąbrowskiej czy Szymona Słomczyńskiego. Poza tym, a może przede wszystkim, najbliżej mi do poezji Paula Celana, Philipa Larkina, Bertolda Brechta, Allena Ginsberga, bitników. Szerokim łukiem nie mogę, jako student polonistyki, omijać raczej nikogo, ale przyznam, że daleko mi od najmłodszych poetów – tych, których język ma w założeniu być kalką rzeczywistości albo pośrednikiem, a raczej bezpośrednikiem, uczuć, własnego doświadczenia. Ich poezja staje się jednak, w moich oczach, najczęściej mierną kopią tego, co działo się w poezji amerykańskiej za sprawą O’Hary, Ashbery’ego czy Beat Generation, u nas: brulionowców czy Wojaczka, dawniej – genialnych futurystów. Doceniam ich głos jako wyraz nastrojów współczesności, w tym niechęci do jakiegokolwiek estetyzowania (w utartym znaczeniu estetyki), ale nie jestem zwolennikiem poezji bez konceptu, monotonnie i groteskowo, najczęściej wulgarnie, ekshibicjonistycznej, taśmowej, często bez dobrego rzemiosła, nieidiomatycznej, nastawionej na jednorazowy performance i natychmiastowe oklaski.

Kogo tutaj ganisz? Naprawdę lwia część młodej poezji polskiej kopiuje takich jak Ashbery, bitnicy czy brulionowcy i tyle? Piszesz o ich języku jako o kalce, pośredniku czy „bezpośredniku” rzeczywistości i uczuć – proszę, rozwiń, bo czuję w kościach, że to ciekawe, ale też nie do końca wiem, czy dobrze rozumiem.

Chodzi mi o przekonanie, że wystarczy użyć paru efektownych „słówek”, dodać do tego cierpiętniczą autobiografię, potem się jej w wywiadzie wyprzeć (bo intencja, i tu słusznie, nie w modzie), pomruczeć coś o polityce, i wiersz sam się pisze, stając się, w mniemaniu jego twórcy, przezroczysty, bo język to przecież tylko dodatek.  Wszystko wiadomo od razu, nie trzeba czytać drugi raz. Dzieje się coś, trzeba to coś zapisać. Lecz nie tak jak w tomiku Zapisane Julii Hartwig, i nie tak jak w dzienniku prozatorskim, jak u Gombrowicza. Bo intelekt i osobowość odpoczywają, więc i nie ma mowy o żadnym Gombrowiczowskim „ja, ja, ja”. Nawet arogancja wobec kultury/natury jest nijaka. Zostaje fabuła, opis, dziejopisarstwo. Zupełny archaizm, nie nowatorskość, splot paradoksów, która wywraca zamiar bycia oryginalnym (nawet w postmodernistycznym poczuciu wyczerpania) na nice. Zupełna nuda. I wcale tego nie ganię, mnie się to po prostu nie podoba. A raczej nie to, że taka poezja istnieje, tylko że taka poezja istnieje prawie hegemonicznie. Choć wolę już to niż poezję pseudomędrców, rozgadaną, etycznie (najczęściej za płaszczykiem ideologii) rozbuchaną, nieciekawą formalnie, popisującą się erudycją, traktatową. To drugi biegun archaizmu. Ale tej jest mniej. Najmniej niestety takiej, mającej pomysł na siebie, po Barańczakowsku nieufnej wobec języka i rzeczywistości (jeśli to nie jedno i to samo), wreszcie wobec samej siebie, konstytuowanej przez bunt, nawet bunt poprzez obojętność. I lubiącej dowcip, niecierpiącej nudy. Poeci bez poczucia humoru, w ogóle ludzie (poeta = człowiek?), są niebezpieczni.

Zamykamy cykl naszych rozmów pytaniem o najświeższe lektury finalistów. Zatem: co ostatnio – w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy – wpadło Ci w rękę? Jakieś szczególne czytelnicze wspomnienia?

Ostatnio wpadł mi po raz kolejny w rękę Joyce z Epifanii i Portretu artysty w wieku młodzieńczym; wpadły też opowiadania Landolfiego i Tropizmy. To poniekąd zasługa festiwalu. Poza tym czytałem niedawno m.in. Oziminę Berenta, Kopistę Bartleby’ego Melville’a, Terminal Bieńczyka, Sny i kamienie Tulli, eseje Ciorana. I dużo słucham, jako że od czasu do czasu udaję muzyka. David Bowie – Blackstar – pozycja obowiązkowa! Teraz zaczytuję się w Księdze niepokoju, miniaturach i opowiadaniach Kafkowskich, Schulzu po raz kolejny oraz, uwaga, Don Kichocie i Montaigne’u . Czyli, jak widać, nie samą poezją człowiek, nawet aspirujący do miana, tzw. „poety”, żyje.

Bardzo klasiko zestaw. A co z dźwięków, oprócz Bowiego?

Klasyczny pewnie ze względu na małą albo bardziej zaawansowaną leciwość. Bo są tą, moim zdaniem, niezwykle nowoczesne utwory, prekursorskie, antycypujące to, co dzieje się w literaturze dziś. Weźmy takiego Sterne’a albo Diderota – dla mnie są to pisarze zapowiadający postmodernizm. Albo sonety Shakespeare’a (jeden nawet zawłaszczyłem i śmiem śpiewać) – ile miałby tu do powiedzenia zwrot afektywny! Jeśli zaś chodzi o dźwięki, to Beatlesi towarzyszą mi non stop. Poza nimi i w ogóle rockową muzyką brytyjską lat 60. (The Kinks, The Whoitd.) – Bob Dylan (jakież to uczucie słuchać noblisty!), Tom Waits, The Byrds. Ze współczesnych nimi w jakiś sposób zainspirowanych: JakeBugg, Temples, Blossoms, The Lumineers, Kula Shaker, A. A. Bondy, Tom Rosenthal, James Blake… Za piosenką poetycką więc, jak widać, nie przepadam.

O AUTORACH

Krzysztof Sztafa

Urodzony w 1991 roku. Pochodzi z gór, mieszka w Krakowie. Publikuje w prasie i Internecie. Po godzinach trochę prozaik.  

Sebastian Brejnak

ur. 23.03.1994 r. w Ostrowi Mazowieckiej, mieszka w Krakowie. Student antropologii kulturowej oraz filologii germańskiej i angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2016 r. laureat XXI edycji konkursu Wydziału Polonistyki UJ na najlepsza pracę roczną oraz XI edycji „Połowu” (tomik Kodeina). Wyróżniony w XIII edycji konkursu im. Jacka Bierezina. Uczestnik „Pracowni pierwszej książki” w 2017 r. Autor muzyki i tekstów, wokalista (Bluebird, Apple Fields), chórzysta i solista (Krakowski Chór Akademicki, Camerata Jagellonica). Publikował artykuły naukowe w „Ruchu Literackim”, „Kontekstach Kultury”, „Mediach ‒ Kulturze ‒ Komunikacji Społecznej” oraz wiersze, m.in. w „Jednorożcu”, „Kontencie”, „biBLiotece”, „Grupie MULTImedia”.

powiązania

Filo

utwory / premiery w sieci Sebastian Brejnak

Premierowy zestaw wierszy Sebastiana Brejnaka Filo. Prezentacja w ramach projektu „Pierwsza książka 2018”.

WIĘCEJ

Wszystko dla ludzi

wywiady / O KSIĄŻCE Krzysztof Sztafa Marta Podgórnik

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Martą Podgórnik, towarzysząca premierze almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2016, wydanego w Biurze Literackim 6 lutego 2017 roku, a w wersji elektronicznej 25 grudnia 2017 roku.

WIĘCEJ

Wielka rzeka ludzkiej pamięci

wywiady / O KSIĄŻCE Elżbieta Sobolewska Krzysztof Sztafa

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Elżbietą Sobolewską, towarzysząca premierze książki Pamięć Pétera Nádasa, wydanej w Biurze Literackim 3 kwietnia 2017 roku, a wersji elektronicznej 2 października 2017 roku.

WIĘCEJ

Ciągle z tym samym

wywiady / O PISANIU Adrianna Olejarka Krzysztof Sztafa

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Adrianną Olejarką. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Rzym jest nudny

wywiady / O PISANIU Julia Mika Krzysztof Sztafa

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Julią Miką. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Ująłbym to inaczej

wywiady / O KSIĄŻCE Krzysztof Sztafa Kuba Kiraga

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Kubą Kiragą. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Glosa do wiersza “Rytm”

recenzje / KOMENTARZE Sebastian Brejnak

Autorski komentarz Sebastiana Brejnaka w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Mija mi ja

wywiady / O PISANIU Jakub Pszoniak Krzysztof Sztafa

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Jakubem Pszoniakiem. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Bezpieczna przestrzeń niejasności

wywiady / O PISANIU Krzysztof Sztafa Paula Gotszlich

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Paulą Gotszlich. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Rytm natury, rytm fal

wywiady / O PISANIU Krzysztof Sztafa Paweł Biliński

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Pawłem Bilińskim. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Zaczynać i kończyć w literaturze

wywiady / O PISANIU Bartek Zdunek Krzysztof Sztafa

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Bartkiem Zdunkiem. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Arterie i wiadukty

wywiady / O PISANIU Krzysztof Sztafa Robert Jóźwik

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Robertem Jóźwikiem. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Kilka wolt

wywiady / O KSIĄŻCE Dawid Mateusz Krzysztof Sztafa

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Dawidem Mateuszem, towarzysząca premierze książki Stacja wieży ciśnień, wydanej w Biurze Literackim 26 lipca 2016 roku.

WIĘCEJ

Władza nas z(a)bawi

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Krzysztof Sztafa

Głos Krzysztofa Sztafy w debacie „Formy zaangażowania”, towarzyszącej premierze antologii Zebrało się śliny, która ukaże się niebawem w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Niezłomni i złamani

recenzje / IMPRESJE Krzysztof Sztafa

Recenzja Krzysztofa Sztafy towarzysząca premierze Książki o Unie Faruka Šehicia, wydanej w przekładzie Agnieszki Schreier w Biurze Literackim 21 marca 2016 roku.

WIĘCEJ

Podróż wstecz

recenzje / ESEJE Krzysztof Sztafa

Recenzja Krzysztofa Sztafy z książki świat był mój Romana Honeta, która ukazała się 9 lipca 2014 roku na stronie Literatki.com.

WIĘCEJ

Ambiwalentne rozgrywki

recenzje / ESEJE Krzysztof Sztafa

Recenzja Krzysztofa Sztafy z książki moja jest ta ziemia Martyny Buliżańskiej, która ukazała się 13 października 2014 roku na stronie Literatki.com.

WIĘCEJ

"Być adwokatem diabła"

wywiady / O KSIĄŻCE Krzysztof Sztafa Szymon Słomczyński

Z Szymonem Słomczyńskim, autorem książki Nadjeżdża, rozmawia Krzysztof Sztafa.

WIĘCEJ

Wszystko dla ludzi

wywiady / O KSIĄŻCE Krzysztof Sztafa Marta Podgórnik

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Martą Podgórnik, towarzysząca premierze almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2016, wydanego w Biurze Literackim 6 lutego 2017 roku, a w wersji elektronicznej 25 grudnia 2017 roku.

WIĘCEJ

Przyznanie się do winy

recenzje / ESEJE Mateusz Miesiąc

Recenzja Mateusza Miesiąca, towarzysząca premierze almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2016, wydanego w Biurze Literackim 6 lutego 2017 roku, a w wersji elektronicznej 25 grudnia 2017 roku.

WIĘCEJ

Od Be do Zet

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recenzja Karola Maliszewskiego towarzysząca premierze almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2016, wydanego w Biurze Literackim 6 lutego 2017 roku, a w wersji elektronicznej 25 grudnia 2017 roku.

WIĘCEJ

Ciągle z tym samym

wywiady / O PISANIU Adrianna Olejarka Krzysztof Sztafa

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Adrianną Olejarką. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Skądś znamy to uczucie

recenzje / NOTKI I OPINIE Tadeusz Dąbrowski

Komentarz Tadeusza Dąbrowskiego do zestawu wierszy Adrianny Olejarki „Młodzi smutni”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Już rześko

recenzje / KOMENTARZE Adrianna Olejarka

Autorski komentarz Adrianny Olejarki w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Rzym jest nudny

wywiady / O PISANIU Julia Mika Krzysztof Sztafa

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Julią Miką. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Dom wad

recenzje / ESEJE Kacper Bartczak

Komentarz Kacpra Bartczaka do zestawu wierszy Julii Miki „Wiersze czyszczące”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Benzyna w powietrzu

recenzje / KOMENTARZE Julia Mika

Autorski komentarz Julii Miki w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Ująłbym to inaczej

wywiady / O KSIĄŻCE Krzysztof Sztafa Kuba Kiraga

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Kubą Kiragą. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Policz raz dwa do trzech

recenzje / ESEJE Marta Podgórnik

Komentarz Marty Podgórnik do zestawu wierszy Kuby Kiragi „4 wiersze”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Zaskakująca zbieżność rytmów

recenzje / KOMENTARZE Kuba Kiraga

Autorski komentarz Kuby Kiragi w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Kaleczyć się w palec

recenzje / ESEJE Tadeusz Dąbrowski

Komentarz Tadeusza Dąbrowskiego do zestawu wierszy Sebastiana Brejnaka „Kodeina”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Glosa do wiersza “Rytm”

recenzje / KOMENTARZE Sebastian Brejnak

Autorski komentarz Sebastiana Brejnaka w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Mija mi ja

wywiady / O PISANIU Jakub Pszoniak Krzysztof Sztafa

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Jakubem Pszoniakiem. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Przekład wewnętrzny – uwaga wstępna do wierszy Kuby Pszoniaka

recenzje / ESEJE Kacper Bartczak

Komentarz Kacpra Bartczaka do zestawu wierszy Kuby Pszoniaka „Chyba na pewno”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Lux ex Silesia

recenzje / KOMENTARZE Jakub Pszoniak

Autorski komentarz Jakuba Pszoniaka w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Bezpieczna przestrzeń niejasności

wywiady / O PISANIU Krzysztof Sztafa Paula Gotszlich

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Paulą Gotszlich. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Rewolwerowiec

recenzje / ESEJE Tadeusz Dąbrowski

Komentarz Tadeusza Dąbrowskiego do zestawu wierszy Pauli Gotszlich „Armia płacze”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Poza granicami prawdy

recenzje / KOMENTARZE Paula Gotszlich

Autorski komentarz Pauli Gotszlich w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Rytm natury, rytm fal

wywiady / O PISANIU Krzysztof Sztafa Paweł Biliński

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Pawłem Bilińskim. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

najokrutniejszy miesiąc to jednak grudzień

recenzje / ESEJE Marta Podgórnik

Komentarz Marty Podgórnik do zestawu wierszy Pawła Bilińskiego „Ciepłe miejsca”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Algorytmy

recenzje / KOMENTARZE Paweł Biliński

Autorski komentarz Pawła Bilińskiego w ramach cyku „Historia jednego wiersza”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Zaczynać i kończyć w literaturze

wywiady / O PISANIU Bartek Zdunek Krzysztof Sztafa

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Bartkiem Zdunkiem. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Bartek Zdunek i jego melodyjne geodezje

recenzje / ESEJE Kacper Bartczak

Komentarz Kacpra Bartczaka do zestawu wierszy Bartka Zdunka „Sól z ziemi”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Przypis do wiersza

recenzje / KOMENTARZE Bartek Zdunek

Autorski komentarz Bartka Zdunka w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Arterie i wiadukty

wywiady / O PISANIU Krzysztof Sztafa Robert Jóźwik

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Robertem Jóźwikiem. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Powtarzam cicho kilka zdań

recenzje / ESEJE Marta Podgórnik

Komentarz Marty Podgórnik do zestawu wierszy Roberta Jóźwika „Tylko psy i satelity”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Miejskie obsesje

recenzje / KOMENTARZE Robert Jóźwik

Autorski komentarz Roberta Jóźwika w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Kaleczyć się w palec

recenzje / ESEJE Tadeusz Dąbrowski

Komentarz Tadeusza Dąbrowskiego do zestawu wierszy Sebastiana Brejnaka „Kodeina”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ