Jarzmo Owczarka w Stacji Literatura 22

30/03/2017 wydarzenia

Najnowsza książka poetycka Przemysława Owczarka ukaże się w Biurze Literackim i będzie jedną z głównych premier wrześniowej Stacji Literatura 22.

 

BL Img 2017.03.30 Jarzmo Owczarka w Stacji Literatura 22_www_info (2)

 

Najnowsza książka poetycka Przemysława Owczarka ukaże się w Biurze Literackim i będzie jedną z głównych premier wrześniowej Stacji Literatura 22. To kolejny autor z Odsieczy (projektu dla twórców po debiucie książkowym realizowanego od 1998 roku), którego książka zostanie wydana w wydawnictwie Artura Burszty.

 

Jarzmo jest propozycją ciekawą i frapującą. Owczarek umiejętnie balansuje w niej pomiędzy ostrym, bezkompromisowym i ofensywnym tonem – dostaje się w jego książce zarówno tym z „lewa”, jak i z „prawa” – a rejestrem bardziej intymnym i jednostkowym. Przy takiej huśtawce nie zapomina jednak o głębokim wyczuciu frazy i leksykalnej dbałości.

 

W efekcie tego twórczego zderzenia Jarzmo stanowi książkę trudną do łatwego zakwalifikowania, wymykającą się czytelniczym przyzwyczajeniom oraz kliszom krytycznym, które – niepomne na głębokie zmiany w najnowszej poezji – wciąż nierzadko usiłują porządkować literacką rzeczywistość według dychotomicznego podziału na to, co „etyczne”, i to, co „estetyczne”.

 

„Forma tych wierszy jest taka, jak lubię – eksperymentalna, ale wciąż ‚mentalna'” – pisze o książce Joanna Mueller. „Ujęło mnie w niej to, że jest tam chwilami bardzo nieprzyjemnie, bo wali Owczarek prawdę bez ogródek i na odlew (wali przeciw innym, ale nie oszczędza też samego siebie), a zarazem bywa liryczny i czuły. ‚Jarzmo’ jest spójne, dosadne i mocne”.

 

To jedna z kilku wyjątkowych premierowych książek, jakie dla czytelników poezji w Polsce i za granicą przygotowuje Biuro Literackie w nowym roku. Wydawnictwo od pewnego czasu konsekwentnie „odświeża” grono wydawanych autorów, stawiając na twórców, którzy są obecnie najbardziej wyrazistymi osobowościami poezji.

 

Przemysław Owczarek jest poetą znanym na lokalnej (jako dyrektor łódzkiego Domu Literatury) oraz ogólnopolskiej scenie literackiej (jako redaktor naczelny magazynu „Arterie” oraz autor sześciu książek poetyckich, spośród których tom Cyklist był w 2010 roku nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia).

 

Odsiecz z udziałem Przemysława Owczarka (a także Tomasza Bąka, Waldemara Jochera, Izabeli Kawczyńskiej, Barbary Klickiej, Dawida Majera, Jakobe Mansztajna oraz Grzegorza Kwiatkowskiego) miała miejsce podczas 18. edycji festiwalu Biura Literackiego, a Jarzmo ukaże się w maju.

inne wiadomości z kategorii

teksty i materiały o książce w bibliotece

  • POEZJE Jarzmo Fragment książki Jarzmo Przemysława Owczarka, wydanej w Biurze Literackim 29 maja 2017 roku. więcej

książki

projekty