Kora z książką na Stację Literatura 22

02/06/2017 zapowiedzi

Nakładem Biura Literackiego 24 lipca ukaże się nowe, poprawione i rozszerzone wydanie książki Kory Stoję, czuję się świetnie. „Pierwsza dama polskiego rocka” będzie też gościem specjalnym wrześniowej Stacji Literatura 22 zaplanowanej w drugim tygodniu września w Stroniu Śląskim oraz w Siennej.

 

BL Img 2017.06.08 Kora z książką na Stację Literatura 22_www_top

 

Nakładem Biura Literackiego 24 lipca ukaże się nowe, poprawione i rozszerzone wydanie książki Kory Stoję, czuję się świetnie. „Pierwsza dama polskiego rocka” będzie też gościem specjalnym wrześniowej Stacji Literatura 22 zaplanowanej w drugim tygodniu września w Stroniu Śląskim oraz w Siennej. Spotkanie z artystką poprowadzi Olga Tokarczuk. Organizatorzy zaplanowali też wernisaż obrazów Kory.

 

Historia polskiej muzyki rockowej ostatnich dekad to także historia Kory i, co dla nas w tej sytuacji ważniejsze, to historia jej piosenek oraz wierszy. Bo przecież, jak pisze w swoim posłowiu Marta Podgórnik, autorka wyboru tekstów zamieszczonych w książce, „mamy do czynienia z wierszami”, w których ciągłe napięcie pomiędzy agresją a delikatnością, między „Gdy skrzywdzisz mnie to zginiesz” stanowi o ich niezwykłej sile.

 

W utworach składających się na Stoję, czuję się świetnie rzeczywistość jest przefiltrowana przez emocje, często szeroko rozpięte: drapieżność występuje obok liryczności, a wzruszenie ociera się o gniew. Według Malwiny Mus: „Kora w swoich tekstach przeciwstawia wytęsknioną wizję rzeczywistości prawdziwemu światu”. Z kolei zdaniem Pawła Tańskiego poetka „pisze o tych dwóch najistotniejszych antropologicznych aspektach świata: miłości i nienawiści”.

 

Kora obecna jest na scenie muzycznej od połowy lat 70. Debiutancka płyta zespołu Maanam pochodzi z 1980 roku. Ostatni solowy album artystki – Ping Pong – ukazał się w roku 2011. Stoję, czuję się świetnie to czwarta książka w serii „33. Piosenki na papierze” (po dobrze przyjętych przez czytelników i krytyków wyborach: Fisza, Grabaża oraz Lecha Janerki). Obecne wydanie uzupełniają trzy nowe teksty i kilkanaście zmian naniesionych przez Korę.

inne wiadomości z kategorii

książki

projekty