KORA: Stoję, czuję się świetnie

24/07/2017 premiery

Nakładem Biura Literackiego ukazało się właśnie nowe, poprawione i rozszerzone wydanie książki Kory Stoję, czuję się świetnie. „Pierwsza dama polskiego rocka” będzie też gościem specjalnym wrześniowej Stacji Literatura 22 w Stroniu Śląskim oraz w Siennej. Rozmowę z artystką poprowadzi Olga Tokarczuk.

 

BL Img 2017.07.24 KORA Stoję, czuję się świetnie_top

 

Nakładem Biura Literackiego ukazało się właśnie nowe, poprawione i rozszerzone wydanie książki Kory Stoję, czuję się świetnie. „Pierwsza dama polskiego rocka” będzie gościem specjalnym wrześniowej Stacji Literatura 22 zaplanowanej między 8 a 9 września w Stroniu Śląskim oraz w Siennej. Rozmowę z artystką, która skupi się wokół tematu „Życie w piosence”, poprowadzi Olga Tokarczuk. Organizatorzy zaplanowali też wernisaż malowanych pudełek Kory.

 

Historia polskiej muzyki rockowej ostatnich dekad to także historia Kory i, co dla nas w tej sytuacji ważniejsze, historia jej piosenek oraz wierszy. Bo przecież, jak pisze w swoim posłowiu Marta Podgórnik, autorka wyboru tekstów zamieszczonych w książce, „mamy do czynienia z wierszami”, w których ciągłe napięcie pomiędzy agresją a delikatnością, między „Gdy skrzywdzisz mnie to zginiesz”, stanowi o ich niezwykłej sile.

 

W utworach składających się na Stoję, czuję się świetnie rzeczywistość jest przefiltrowana przez emocje, często szeroko rozpięte: drapieżność występuje obok liryczności, a wzruszenie ociera się o gniew. Według Malwiny Mus: „Kora w swoich tekstach przeciwstawia wytęsknioną wizję rzeczywistości prawdziwemu światu”. Z kolei zdaniem Pawła Tańskiego poetka „pisze o tych dwóch najistotniejszych antropologicznych aspektach świata: miłości i nienawiści”.

 

Nowe, poprawione i rozszerzone wydanie książki wzbogaciły teksty z ostatniego solowego albumu artystki Ping Pong, wydanego w 2011 roku, takie jak Strefa ciszy i Przepis na szczęście. Kora naniosła też kilkanaście zmian we wcześniejszych tekstach. Kolejną premierą Biuro Literackie pozostanie w muzycznym klimacie: na sierpień planowana jest książka „babci” punk rocka Patti Smith.

 

Kora obecna jest na scenie muzycznej od połowy lat 70. Debiutancka płyta zespołu Maanam pochodzi z 1980 roku, ostatni solowy krążek ukazał się w roku 2011. Stoję, czuję się świetnie to czwarta książka w serii „33. Piosenki na papierze” (po dobrze przyjętych przez czytelników i krytyków wyborach: Fisza, Grabaża oraz Lecha Janerki).

inne wiadomości z kategorii

teksty i materiały o książce w bibliotece

  • IMPRESJE Szczęście to słowo co spadło z księżyca Szkic Pawła Tańskiego towarzyszący nowemu, poprawionemu i rozszerzonemu wydaniu książki Kory Stoję, czuję się świetnie, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 24 lipca 2017 roku. więcej
  • KOMENTARZE Historia jednego tekstu Autorski komentarz Kory w ramach cyklu „Historia jednego tekstu”, towarzyszący nowemu, poprawionemu i rozszerzonemu wydaniu książki Kory Stoję, czuję się świetnie, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 24 lipca 2017 roku. więcej
  • IMPRESJE Obietnica na ciało i krew Recenzja Konrada Wojtyły towarzysząca premierze e-booka Kory Stoję, czuję się świetnie, wydanego w Biurze Literackim 18 stycznia 2016 roku. więcej

książki

projekty