Księga miłosierdzia Cohena w BL

06/07/2017 zapowiedzi

21 sierpnia w Biurze Literackim ukaże się legendarna Księga miłosierdzia Leonarda Cohena w tłumaczeniu Daniela Wyszogrodzkiego. Po raz pierwszy książka zostanie zaprezentowana podczas wrześniowej Stacji Literatura 22 wraz z tomami Boba Dylana i Patti Smith.

 

BL Img 2017.07.06 Księga Miłosierdzia Cohena w BL_www_top

 

21 sierpnia w Biurze Literackim ukaże się legendarna Księga miłosierdzia Leonarda Cohena w tłumaczeniu Daniela Wyszogrodzkiego. Po raz pierwszy książka zostanie zaprezentowana podczas wrześniowej Stacji Literatura 22 wraz z tomami Boba Dylana i Patti Smith. Na obszerny zbiór psalmów kanadyjskiego barda złożą się teksty przepełnione uwielbieniem, gniewną rozpaczą, zwątpieniem, ale także zawierzeniem. Z pozornie archaicznej skorupy psalmów Leonard Cohen wyłuskuje ponadczasowe, uniwersalne jądro. Przemawiając z samego serca współczesnego świata, poeta pozwala dojść do głosu najgłębszym i najsilniejszym ludzkim intuicjom.

 

W Księdze miłosierdzia Cohen – mimo nowatorstwa swojej metody twórczej – zachowuje bliski kontakt z długą tradycją pieśni religijnej. W liczącym 50 psalmów zbiorze, wydanym w 50. urodziny, poeta mierzy się z własną duchowością i emocjonalnością, a także przemijalnością. W intymnych i melancholijnych wierszach nie brakuje licznych odwołań do rytuałów, obyczajów oraz dziedzictwa Starego Testamentu i Kabały. Zarówno na okładce książki, jak i na wydanej w tym samym czasie płycie Various Positions pojawił się rysunek „zjednoczonego serca”, połączenie gwiazdy Dawida oraz sił yin i yang, odzwierciedlający transcendentne poszukiwania artysty.

 

Znany z charakterystycznego tembru głosu, unikatowego tempa melorecytacji oraz pełnej metafor i symboli poezji Leonard Cohen karierę songwritera i pisarza rozpoczął w Montrealu w połowie lat 50. Opublikował osiem książek poetyckich i dwie powieści, w tym Księgę tęsknoty oraz Pięknych przegranych. W 2012 roku odebrał nagrodę PEN Clubu Nowej Anglii. Wydał ponad 20 płyt, a do jego najsławniejszych utworów należą: Suzanne, Bird on the Wire, Famous Blue Raincoat, Dance Me to the End of Love oraz Hallelujah. Mistrz takich muzyków, jak Bono czy Nick Cave, koncertował na całym świecie. Zmarł 7 listopada 2016 roku w Los Angeles.

 

Autorem przekładu Księgi miłosierdzia jest tłumacz i dziennikarz muzyczny Daniel Wyszogrodzki, który zajmuje się twórczością Cohena od lat i ma na swoim koncie przekład jego ostatniej książki zatytułowanej Księga tęsknoty (2006). Jest autorem scenariusza oraz tłumaczem piosenek i wierszy Cohena składających się na spektakl Boogie Street, którego premiera odbyła się w Teatrze Starym w Lublinie we wrześniu 2016 roku. Napisał także popularną książkę biograficzną Satysfakcja – 50 lat The Rolling Stones (2013), a także przełożył na język polski musicale Koty, Taniec wampirów i Mamma Mia!.

inne wiadomości z kategorii

teksty i materiały o książce w bibliotece

  • wywiady
  • recenzje
  • książki
  • utwory
  • debaty
  • cykle
  • dźwięki
  • nagrania
  • zdjęcia

książki

projekty