Michał DOMAGALSKI: Poza sezonem

23/07/2018 premiery

Biuro Literackie opublikowało właśnie książkę dwudziestego pierwszego debiutanta. Michał Domagalski to kolejny obok Agaty Jabłońskiej laureat ubiegłorocznego projektu „Pierwsza książka”. Tom Poza sezonem jest także efektem Połowu z lat 2014–2015, którego uczestnikiem był mieszkający w Ostrzeszowie poeta.

 

BL_Img_2018.07.23_Michal_DOMAGALSKI_Poza_sezonem__www_top

 

Biuro Literackie opublikowało właśnie książkę dwudziestego pierwszego debiutanta. Michał Domagalski to kolejny obok Agaty Jabłońskiej laureat ubiegłorocznego projektu „Pierwsza książka”. Tom Poza sezonem jest także efektem Połowu z lat 2014–2015, którego uczestnikiem był mieszkający w Ostrzeszowie poeta. Oficjalna premiera zbioru odbędzie się podczas wrześniowego festiwalu Stacja Literatura 23.

 

„Erudycja Autora nie pozostawia wątpliwości” – pisała o twórczości Domagalskiego przy okazji Połowu w 2015 roku Marta Podgórnik. „Żadnego efekciarstwa, paralele i nawiązania dzieją się jakby mimochodem, nie są celem same dla siebie. Ujmuje mnie i uwodzi uderzający wręcz szacunek Autora do słów, świadomość zamieszkania w języku, ostrożna czułość, z jaką się go z jednej strony używa, z drugiej – jest się jego żywotnym przedłużeniem; dożywotnim dłużnikiem”.

 

W powściągliwych, nowofalowych z ducha wierszach Domagalskiego zgromadzonych w debiutanckiej książce do głosu dochodzi to, co zwyczajne, codzienne, zwykle nieomiatane poetyckim opisem. Autor zgłębia głównie te rejony, w których swobodnie rozrasta się nieobecność – pochyla się na tym, co już nie istnieje albo czemu w ogóle nigdy nie było dane zaistnieć. W wierszach dominują rzeczy i wydarzenia, które odeszły, zestarzały się, przepadły – albo które trwają w martwym zawieszeniu, jednak z nadzieją na przebudzenie, podobnie jak nadmorskie kurorty „poza sezonem”.

 

Karol Maliszewski zwraca uwagę na specyficzny język tej poezji: „Odnosi się wrażenie, że Domagalski szuka języka na wyrażenie dręczącego bohatera uczucia utraty. Roi się od form z przeczeniem „nie”, które zaistniały, żeby nie być albo raczej żeby być na niby, opatrzone znakiem zapytania, ogarnięte sugestią symbolicznego niebycia. Poruszamy się w przestrzeni potencjalnego wydarzania się – łagodzenia skutków permanentnego odchodzenia i jednoczesnego amortyzowania nieuchronności stawania się czegoś, co przecież i tak wpisuje się w złowrogą przyszłą konieczność.

 

O pracy nad tomem autor opowiada w rozmowie z Tomaszem Bąkiem: „W trakcie pracy nad nim zauważyłem, że forma w tym, co mnie w wierszu interesuje, nie jest taka istotna. Przynajmniej nie tak bardzo, aby przysłonić nią wszystko inne. A tak mogłoby się stać, gdyby elementem wiążącym dla całości stał się gatunek literacki. To, co finalnie spoiło całość, co wskazało teksty, które z ostatecznej wersji wypadły, określa sam tytuł właśnie – Poza sezonem. I to właściwie tyle, co mogę powiedzieć. Grzebanie głębiej mogłoby zepsuć zabawę ewentualnym czytelnikom”.

 

Michał Domagalski urodził się w Ostrzeszowie w 1982 roku. Jest publicystą, krytykiem, redaktorem w portalu Wywrota. Jako poeta debiutował w almanachu „Połów. Poetyckie debiuty 2014–2015”. Mieszka i pracuje jako nauczyciel w Poznaniu. Jest dwudziestym pierwszym debiutantem w Biurze Literackim, gdzie swoje pierwsze książki opublikowali m.in.: Sławomir Elsner, Julia Fiedorczuk, Agata Jabłońska, Łukasz Jarosz, Dawid Mateusz, Bronka Nowicka, Szymon Słomczyński i Julia Szychowiak. Poza sezonem to druga książka, której wydanie zostało wsparte środkami przekazanymi przez rodzinę Tomasza Pułki.

inne wiadomości z kategorii

teksty i materiały o książce w bibliotece

  • POEZJE Poza sezonem Fragment książki Poza sezonem Michała Domagalskiego, wydanej w Biurze Literackim 23 lipca 2018 roku. więcej

książki

projekty