Poezja z nagrodami: Po tęczy

14/02/2018 premiery

Drugą książką wydaną przez Biuro Literackie w formie e-booka w cyklu „Poezja z nagrodami” jest Po tęczy Andrzeja Sosnowskiego. To pierwszy tom wyróżniony Wrocławską Nagrodą Poetycką „Silesius” w 2008 roku.

 

BL Img 2018.02.14 Poezja z nagrodami Po tęczy__top

 

Drugą książką wydaną przez Biuro Literackie w formie e-booka w cyklu „Poezja z nagrodami” jest Po tęczy Andrzeja Sosnowskiego. Lektura Po tęczy to spotkanie z poezją, której język w żadnym momencie nie okazuje się zawodny, raz po raz układając się w konieczne konstelacje na skomplikowanej mapie literatury. Tom został wyróżniony w pierwszej edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” w trakcie pamiętnego Portu Literackiego odbywającego się w 2008 roku w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

 

„W jednym ze swoich szkiców Andrzej Sosnowski pisał, że należy się zgubić w języku, przemierzać go we wszystkich kierunkach, czekać na to, co przyjdzie ze strony języka jako impuls do pisania, trzeba powierzyć się językowi i dać się unieść w stronę tyleż niemożliwego, co nieuchronnego milczenia. Po tęczy – jak żaden inny tom Sosnowskiego – przybliża się do owego wyciszenia. Nowe wiersze są niczym niewędrowny wir języka, który ściąga nas pod powierzchnię słów, gdzie toczy się oszałamiający i śmiertelny taniec znaczeń” – tak pisał wówczas juror nagrody Grzegorz Jankowicz.

 

W zamieszczonym w biBLiotece szkicu, który towarzyszy ponownej premierze książki, Jacek Gutorow stwierdza: „Po tęczy to książka ciemna, trudna, wielokrotnie kodowana, o takim stopniu prywatności, że w zasadzie niedostępna. Można ją czytać dla poszczególnych fraz, obrazów i metafor – i jest to lektura nie tylko uprawniona, ale i niosąca wiele radości związanych z odkrywaniem nowych temp i brzmień polszczyzny. Można ją też czytać inaczej: jako zapis szalonej ekspozycji i nieustannie ponawiana próba dotrzymania kroku własnym kreacjom”.

 

Andrzej Sosnowski urodził się 29 maja 1959 roku. Jest jednym z najbardziej wpływowych polskich poetów współczesnych, uznanym tłumaczem oraz pracownikiem redakcji „Literatury na Świecie”. Tłumaczył takich twórców jak Ezra Pound, John Ashbery czy John Cage. Sosnowski to także laureat m.in. Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny (1992), Kościelskich (1997), a także dwukrotnie Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” (2008 i 2017) i Nagrody Literackiej Gdynia (2011 i 2013). Autor z Biurem Literackim związany jest od ponad dwudziestu lat. Jesienią w wydawnictwie ze Stronia Śląskiego ukaże się jego wybór wierszy Elizabeth Bishop.

inne wiadomości z kategorii

teksty i materiały o książce w bibliotece

  • ESEJE Trudna kontynuacja Recenzja Jacka Gutorowa towarzysząca premierze książki Po tęczy Andrzeja Sosnowskiego, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 17 września 2007 roku, a w wersji elektronicznej 12 lutego 2018 roku. więcej
  • ESEJE Konkretna nadrealina Recenzja Jacka Gutorowa z książki Po tęczy Andrzeja Sosnowskiego. więcej
  • POEZJE Po tęczy Fragmenty książki Po tęczy Andrzeja Sosnowskiego, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 17 września 2007 roku, a w wersji elektronicznej 12 lutego 2018 roku. więcej
  • RECYTACJE Mihi i tibi Wiersz z tomu Po tęczy, zarejestrowany podczas spotkania „Samochód na babilońskich numerach” na festiwalu Port Wrocław 2008. więcej

projekty