Przemysław OWCZAREK: Jarzmo

29/05/2017 premiery

Najnowsza książka Przemysława Owczarka Jarzmo już od dziś dostępna jest w Biurze Literackim. Owczarek umiejętnie balansuje w niej pomiędzy ostrym, bezkompromisowym i ofensywnym tonem – dostaje się w jego książce zarówno tym z „lewa”, jak i z „prawa” – a rejestrem bardziej intymnym i jednostkowym.

 

BL Img 2017.05.29 Przemysław OWCZAREK Jarzmo_WWW_TOP

 

Najnowsza książka Przemysława Owczarka Jarzmo już od dziś dostępna jest w Biurze Literackim. To propozycja ciekawa, nieoczywista i frapująca. Owczarek umiejętnie balansuje w niej pomiędzy ostrym, bezkompromisowym i ofensywnym tonem – dostaje się w jego książce zarówno tym z „lewa”, jak i z „prawa” – a rejestrem bardziej intymnym i jednostkowym. Przy takiej huśtawce nie zapomina jednak o leksykalnej dbałości i głębokim wyczuciu frazy.

 

W efekcie tego twórczego zderzenia Jarzmo stanowi książkę trudną do łatwego zakwalifikowania, wymykającą się czytelniczym przyzwyczajeniom oraz kliszom krytycznym, które – niepomne na głębokie zmiany w najnowszej poezji – wciąż nierzadko usiłują porządkować literacką rzeczywistość wzdłuż dychotomicznego podziału na to, co „etyczne”, i to, co „estetyczne”. W swojej najnowszej publikacji Owczarek bezkompromisowo rozprawia się z takimi narracjami.

 

„Forma tych wierszy jest taka, jak lubię – eksperymentalna, ale wciąż ‚mentalna'” – pisze o książce Joanna Mueller. „Ujęło mnie w niej to, że jest tam chwilami bardzo nieprzyjemnie, bo wali Owczarek prawdę bez ogródek i na odlew (wali przeciw innym, ale nie oszczędza też samego siebie), a zarazem bywa liryczny i czuły. Jarzmo jest spójne, dosadne i mocne”. To najprawdopodobniej najciekawsza i najbardziej szczera książka w dorobku łódzkiego poety i redaktora.

 

„Jeszcze raz zatem: o czym jest Jarzmo? O trudzie codziennego życia. O byciu pisarzem, mężem, ojcem, dyrektorem Łódzkiego Domu Literatury, badaczem. O spełnianiu tych wszystkich ról na raz, bo one również są jarzmem, tym, co uwiera. Ale jarzmem jest też dla Owczarka kwestia zaangażowania w sprawy społeczne, obowiązkiem i zarazem zadaniem (…)” – napisał w recenzji towarzyszącej premierze Jakub Skurtys.

 

Przemysław Owczarek jest poetą dobrze znanym zarówno na lokalnej (jako dyrektor łódzkiego Domu Literatury), jak i na ogólnopolskiej scenie literackiej (jako redaktor naczelny magazynu „Arterie” oraz autor sześciu książek poetyckich, spośród których tom Cyklist był w 2010 roku nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia, a w 2012 roku Pasja do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego za najlepszy tom roku). Mieszka i pracuje w Łodzi.

inne wiadomości z kategorii

teksty i materiały o książce w bibliotece

  • POEZJE Jarzmo Fragment książki Jarzmo Przemysława Owczarka, wydanej w Biurze Literackim 29 maja 2017 roku. więcej

książki

projekty