Robert Rybicki szykuje Podręcznik naukowy dla onironautów

30/11/2017 zapowiedzi

Robert Rybicki przy wsparciu Dawida Mateusza szykuje Podręcznik naukowy dla onironautów, który będzie miał swoją premierę w Biurze Literackim na początku 2018 roku. Tom podsumowujący 20 lat pracy twórczej „Ryby” zawiera wiersze zebrane znakomitego i wciąż niewystarczająco docenianego poety.

 

BL Img 2017.11.30 Robert Rybicki szykuje Podręcznik naukowy dla onironaut

 

Robert Rybicki przy wsparciu Dawida Mateusza szykuje Podręcznik naukowy dla onironautów, który będzie miał swoją premierę w Biurze Literackim na początku 2018 roku. Tom podsumowujący 20 lat pracy twórczej „Ryby” zawiera wiersze zebrane znakomitego i wciąż niewystarczająco docenianego poety. Na zbiór składają się zarówno wydane tomiki: Kod genetyczny, Epifanie i katatonie, Motta robali, Stos gitar, Gram, mózgu, masakra kalaczakra, Dar Meneli, jak i utwory rozproszone m.in. w pismach literackich: „Nowej Okolicy Poetów”, „Arkadii”, „Arteriach”, „Helikopterze”, „artPapierze”, „Małym Formacie”.

 

Robert Rybicki – „Ryba”, „Orfeusz z Rybnika” (jak mówi o nim Dawid Mateusz) – zajmuje ważne miejsce na mapie polskiej literatury współczesnej, choć jego twórczość często umieszczana jest na jej marginesach. W poetyce Rybickiego można znaleźć anarchizm stylistyczny i tematyczny, zaangażowanie w kwestie społeczne ujęte w charakterystycznym awangardowym stylu, odnowienie języka poezji dzięki nawiązaniom do surrealizmu i oniryzmu. To poeta-indywidualista, którego poezja jest niepowtarzalna, nieograniczona, nie do zastąpienia.

 

Pokolenie młodych twórców ukształtowało się na poezji Rybickiego, który staje się dla wielu klasykiem i literackim wzorem. Tego poety nie można nie znać i nie doceniać. „Poety eksplorującego tereny własnej podmiotowości, świadomości, jaźni – poety, którego ‚eksperyment jest obowiązkiem’, który wręcz nie ma dla siebie litości w poświęceniu dla literatury – kogoś, komu tak bardzo zależy na ‚prawdziwej sztuce’ w czasach, kiedy większość piszących dużo bardziej od literatury skupiona jest na karierze literackiej” – jak celnie wskazuje redaktor tomu.

 

Robert Rybicki urodził się w 1976 roku w Rybniku. Jest poetą, krytykiem literackim, redaktorem, organizatorem imprez poetyckich. Obecnie mieszka w Krakowie gdzie „regularnie wyszydza gusty czytelnicze zgorzelami wierszy zebranymi w tomidła o obcesowych tytułach”. W tym roku nakładem Biura Literackiego ukazał się tom Dar Meneli, a autor był we wrześniu 2016 roku po raz kolejny (wcześniej jako uczestnik projektu „Poeci na nowy wiek” w 2010 roku) gościem festiwalu wydawnictwa.

inne wiadomości z kategorii

teksty i materiały o książce w bibliotece

  • O KSIĄŻCE Pozostaje tylko miłosierdzie Rozmowa Konrada Góry i Dawida Mateusza z Robertem Rybickim, towarzysząca premierze książki Podręcznik naukowy dla onironautów (1998-2018), wydanej nakładem Biura Literackiego 19 marca 2018 roku. więcej
  • ESEJE Karlheinz Rybicki Recenzja Rafała Wawrzyńczyka towarzysząca premierze książki Podręcznik naukowy dla onironautów (1998–2018) Roberta Rybickiego, wydanej w Biurze Literackim 19 marca 2018 roku. więcej

projekty