Różni AUTORZY: Połów. Poetyckie debiuty 2017

13/08/2018 premiery

Ukazał się właśnie kolejny almanach Połów. Poetyckie debiuty 2017 towarzyszący realizowanemu od 2005 roku projektowi dla autorów przed debiutem książkowym. W tym roku Biuro Literackie zdecydowało się wesprzeć swoimi działaniami aż 10 młodych twórców.

 

BL Info 2018.08.13 Różni AUTORZY _Połów. Poetyckie debiuty 2017__www_top

 

Ukazał się właśnie kolejny almanach Połów. Poetyckie debiuty 2017 towarzyszący realizowanemu od 2005 roku projektowi dla autorów przed debiutem książkowym. W tym roku Biuro Literackie zdecydowało się wesprzeć swoimi działaniami aż 10 młodych twórców. Wyboru laureatów dokonali Marta Podgórnik i Marcin Sendecki oraz redakcja wydawnictwa reprezentowana przez Joannę Mueller. Kolejnym etapem projektu – po publikacji 40 rozmów, szkiców, komentarzy i prezentacji wierszy w biBLiotece, a wreszcie wydaniu almanachu – będzie czytanie młodych autorów na głównej scenie tegorocznej Stacji Literatura 23.

 

Laureatami 12. edycji projektu zostali: Paweł Bień, Maciej Konarski, Patryk Kosenda, Nina Manel, Paulina Pidzik, Jan Rojewski, Krzysztof Schodowski, Grzegorz Smoliński, Przemysław Suchanecki oraz Katarzyna Szweda. W zgodnej opinii tych, którzy obserwują „Połowy”, to najciekawsza grupa autorów od kilku lat. „Nieodmienną cechą połowowych antologii jest tworzona przez nie historia najnowszej poezji – nie straconych szans, a pierwszych oznak wiosny, o mniej więcej dwa–trzy lata wyprzedzających realny ruch w krytycznoliterackim i poetyckim życiu. Połów 2017 z nawiązką spełni tę funkcję, ale warto też do niego zajrzeć ot tak, po garść dobrych wierszy” – pisze Jakub Skurtys.

 

Według Marcina Sendeckiego: „Wiersze Pawła Bienia ujmują prostotą i powagą”, „Przemysław Suchanecki wtrąca się w język, w zwyczajowy tryb jego użycia”, a „W cyklu (poemacie?) Pauliny Pidzik imponuje usilność, z jaką autorka raz po raz docieka istoty rzeczy pierwszych”. Joanna Mueller zauważa: „Każdy wiersz Konarskiego to jakby pojedyncza scena, z własną tematyczną dekoracją”. W towarzyszących almanachowi laudacjach pisze także, że niewielu zna „równych Kosendzie pożeraczy poetyckich światów. Poetów tak zachłannych, że żaden słowny kawałek nie wydaje im się niejadalny”, z kolei poezję Jana Rojewskiego uznaje za zaangażowaną, jednak nie w sposób modniarski, lecz „zaangażowaną cwano i mądrze”.

 

„Nina Manel ma wszystko, czego potrzeba wschodzącej na firmamencie (na potrzeby krytycznoliterackie i społeczne/społecznościowe) poetessie”. „Tym, co urzekło mnie najpierw w wierszach Krzysztofa Schodowskiego, jest pietyzm, z jakim dobiera rozwiązania dla swojego języka”. „Grzegorz Smoliński proponuje nam opowieść nieznoszącą sprzeciwu, zaprojektowaną i unieruchomioną w ramach kolorofonu narratorskich wskazań” – przekonuje Marta Podgórnik. A Marcin Sendecki na finał prezentacji pisze o Katarzynie Szwedzie: „Jej niepokojące, często prawdziwie przejmujące zapisy układają się w szczególnego rodzaju próbę archeologii pamięci”.

 

W najnowszej biBLiotece redaktorzy „Małego Formatu” i „Kontentu” Kuba Nowacki i Zuzanna Sala zwracają uwagę, że „Tegoroczni ‘połowieni’ to roczniki osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte. Przedstawiali swoje wiersze w pismach, otrzymywali komentarze krytyczne, uczestniczyli w wernisażach jednego wiersza, słowem: skorzystali z infrastruktury umożliwiającej zaistnienie, zawalczenie o idiom przed debiutem. Być może dlatego są w tej antologii tak silne sygnatury (Manel, Kosenda), a niektóre zestawy wręcz pachną gotową książką (Szweda, Suchanecki). Jest to zasługa nie tylko indywidualnej pracy w Stroniu Śląskim, ale i zauważalnego w ostatnim czasie odrodzenia młodoliterackich środowisk, wznowionego i przyspieszonego obiegu tekstów poetyckich i krytyki towarzyszącej”.

 

Almanach Połów. Poetyckie debiuty 2017 jest siódmym wydawnictwem tego typu (wcześniej ukazało się w Biurze Literackim 16 arkuszy poetyckich, m.in. Marcina Biesa, Rafała Gawina, Agnieszki Mirahiny, Bartosza Sadulskiego, Rafała Skoniecznego, Przemysława Witkowskiego i Kamila Zająca). Wśród najbardziej znanych uczestników Połowu znajdują się: Martyna Buliżańska, Sławomir Elsner, Katarzyna Fetlińska, Łukasz Jarosz, Szczepan Kopyt, Szymon Słomczyński, Julia Szychowiak i Dawid Mateusz. Ich debiutanckie książki nominowane były do licznych nagród literackich i wyróżniane wieloma z nich. Czytanie tegorocznych laureatów podczas Stacji Literatura 23 zaplanowane zostało na piątek 14 września.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

belka_1

inne wiadomości z kategorii
teksty i materiały o książce w bibliotece
  • Stacja Literatura Połów. Poetyckie debiuty 2017 Spotkanie w ramach festiwalu Stacja Literatura 23, w którym udział wzięli Paweł Bień, Maciej Konarski, Patryk Kosenda, Nina Manel, Paulina Pidzik, Jan Rojewski, Krzysztof Schodowski, Przemysław Suchanecki, Katarzyna Szweda. więcej