Silesiusy z Biura Literackiego

Dziesięć lat po pierwszej edycji Wrocławskiej Nagrody Literackiej Silesius szczęście po raz kolejny uśmiechnęło się do autorów Biura Literackiego, które od kilku lat swoje książki wydaje w małej dolnośląskiej miejscowości Stronie Śląskie.

 

BL Img 2018.05.12 Silesiusy z Biura Literackiego__www_top

 

Dziesięć lat po pierwszej edycji Wrocławskiej Nagrody Literackiej Silesius szczęście po raz kolejny uśmiechnęło się do autorów Biura Literackiego, które od kilku lat swoje książki wydaje w małej dolnośląskiej miejscowości Stronie Śląskie. Jedenastym laureatem nagrody za całokształt twórczości został Bohdan Zadura, poeta, prozaik, tłumacz, krytyk literacki, związany od 1998 roku z Biurem Literackim, gdzie wydał już trzydzieści jeden książek. Najnowszy tom Po szkodzie, będący zarazem jednym z najważniejszych w karierze literackiej poety, ukazał się dwa miesiące temu.

 

Książką Po szkodzie Zadura dowodzi, że po odejściu Julii Hartwig, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza i Wisławy Szymborskiej polska poezja ma godnego kontynuatora swoich najlepszych tradycji. W reportersko-felietonistycznym stylu, z ironicznym dystansem “starego mistrza”, który niejedno już w życiu widział, w Po szkodzie Bohdan Zadura celnie punktuje absurdy naszej współczesności. To najbardziej zaangażowana książka naszych czasów!

 

Statuetkę za całokształt twórczości Zadura odebrał w pięćdziesięciolecie debiutu poetyckiego. Do tej pory w jedenastoletniej historii Silesiusa wyróżnienie za całokształt twórczości odebrało aż ośmiu autorów, którzy wydawali swoje książki w Biurze Literackim (Tadeusz Różewicz, Piotr Sommer, Urszula Kozioł, Marcin Świetlicki, Krystyna Miłobędzka, Darek Foks, Jacek Podsiadło, Andrzej Sosnowski).

 

W tym roku szanse na Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius, wymyśloną w 2007 roku przez Artura Bursztę i Jarosława Brodę oraz ustanowioną rok później przez prezydenta Rafała Dutkiewicza, mieli także w kategorii “Debiut roku” Agata Jabłońska za tom Raport wojenny, a o tytuł najlepszej książki roku walczyła Marta Podgórnik (Zimna książka) i Jerzy Jarniewicz (Puste noce). Dla Marty Podgórnik była to trzecia nominacja do Silesiusa, a dla Jerzego Jarniewicza druga.

 

Ostatecznie nagrody w obu kategoriach trafiły do autorów z Biura Literackiego. Wyróżnienie za najlepszą debiutancką książkę, statuetkę oraz czek na 20 000 zł odebrała Agata Jabłońska, a za najlepszy poetycki tom 2017 roku uznano Puste noce obchodzącego w tym roku sześćdziesiąte urodziny Jerzego Jarniewicza.

inne wiadomości z kategorii