Stacja Literatura 22: “Spodziewajcie się niespodziewanego!”

Za 100 dni festiwal, który od dwóch dekad, na przekór popkulturowej rzeczywistości, przyciąga publiczność, jakiej pozazdrościć mogą inne wydarzenia kulturalne. Jeśli nie było Ci dane zawinąć do legendarnego Fortu Legnica, a potem Portu Wrocław, to w drugim tygodniu września koniecznie udaj się do Stacji Literatura w Stroniu Śląskim, gdzie zaczynają się kolejowe tory i gdzie swój początek ma wiele literackich historii.

 

BL Img 2017.05.31 Stacja Literatura 22 za 100 dni_www

 

8 i 9 września w Stroniu Śląskim i Siennej odbędzie się 22. edycja najstarszego festiwalu literackiego w Polsce. Odważna decyzja o wyprowadzce imprezy z Wrocławia (i to w roku, gdy miasto było Europejską Stolicą Kultury), lokalizacja na pograniczu polsko-czeskim, nowa formuła podkreślona zmianą nazwy z Portu Literackiego na Stację Literatura – to wszystko sprawiło, że udało się przywrócić wydarzeniu coś, co zatraciły Port i wiele imprez organizowanych w dużych miastach. W liczącej sześć tysięcy mieszkańców gminie, w obecności czterystu osób z trzydziestu krajów, najważniejsza była literatura: autorzy, książki i czytelnicy.

 

Festiwal wymyślony i organizowany od połowy lat 90. przez Artura Bursztę i Biuro Literackie znowu z powodzeniem bronił pozycji uznawanych przez medialno-polityczny mainstream kulturalny za nieodwołalnie stracone. Dbając o najwyższy poziom estetyczny, nie schlebiał ułatwionym gustom, promował zupełnie nowe zjawiska, przypominał niesłusznie zapomniane, szukał nieodkrytych jeszcze pól funkcjonowania i prezentowania mowy wiązanej, penetrując pogranicze poezji i prozy, rozszerzając przestrzeń literackich doznań na obszary tłumaczeń pisarzy obcojęzycznych, często będących ważnymi osobowościami pisarstwa światowego, a w Polsce kompletnie nieznanych.

 

Impreza zyskała też nowych partnerów w postaci szesnastu międzynarodowych instytucji zrzeszonych w platformie Literary Europe Live, lokalnego Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury oraz Czarnej Góry Resort. Finansowanie wydarzeń zapewniają: Unia Europejska w ramach projektu Kreatywna Europa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasto i gmina Stronie Śląskie. Dzięki unijnemu patronatowi ważnym uzupełnieniem festiwalu stało się Europejskie Forum Literackie, które przed rokiem zajmowało się pomocą dla początkujących autorów, a w tym roku zaprezentuje wzorcowe europejskie inicjatywy i zagadnienia związane z “Mecenatem dla literatury”.

 

Na imprezie od zawsze muzycy śpiewający nieprzypadkowe teksty traktowani byli jako poeci. W tym roku zaplanowano dwa specjalne wydarzenia. Pierwsze z nich związane będzie z premierami książek Boba DYLANA Duszny kraj, Leonarda COHENA Księga miłosierdzia i Patti SMITH Tańczę boso w przekładach Filipa ŁOBODZIŃSKIEGO i Daniela WYSZOGRODZKIEGO. Spotkanie “Muzyka z poezją” poprowadzi Kamil SIPOWICZ. Drugiego dnia festiwalu swoją premierę będzie mieć nowe wydanie książki Stoję, czuję się świetnie KORY, a rozmowę z artystką pt. “Życie w piosence” poprowadzi Olga TOKARCZUK.

 

Jak przed rokiem poznamy “Nowe głosy z Europy”. Tym razem będzie to trójka poetów z Bośni i Hercegowiny, Belgii oraz Walii: Asja BAKIĆ, Charlotte VAN DEN BROECK, Llŷr Gwyn LEWIS. Spotkanie “Intymność w wierszu” poprowadzi Kacper BARTCZAK. Kolejnym zagranicznym akcentem będzie nowy cykl “Jeden akapit”. To kilkuminutowe wydarzenie, w trakcie którego tłumacz ma za zadanie opowiedzieć o książce w oparciu o jeden wybrany akapit. W takiej formule Jacek DEHNEL zaprezentuje Zimowe królestwo Philipa LARKINA, a Andrzej SOSNOWSKI Kochając Henry’ego GREENA.

 

Tegoroczny laureat Nagrody Silesius za całokształt twórczości otworzy “Jednym akapitem” festiwal, natomiast zamknie go – w ramach cyklu “Muzyka słowa” – koncertem z zespołem CHAIN SMOKERS (który zadebiutował w Porcie Literackim dziesięć lat temu), prezentując premierowy tom Trawers. W tym samym cyklu Marcin SENDECKI wraz z Olem WALICKIM przedstawi nagrodzony przez miesięcznik “Odra” tom W. Gdański muzyk, znany m.in. z występów z Leszkiem Możdżerem, Zbigniewem Namysłowskim i Muńkiem Staszczykiem, napisze muzykę do wszystkich tegorocznych wydarzeń literackich i wykona ją na żywo.

 

Aż osiem premierowych książek poetyckich zostanie zaprezentowanych w ramach cyklu “Stacja nowa książka”. Pierwszego dnia poznamy: JarzmoZimną książkę Marty PODGÓRNIK, Dar Meneli Roberta RYBICKIEGO i Palamedesa Piotra MATYWIECKIEGO. Tematem spotkania, które poprowadzi Piotr ŚLIWINSKI, będzie “Literatura na wysypisku kultury”. Tomy: Pokarm suweren Kacpra BARTCZAKA, wizyjna Martyny BULIŻAŃSKIEJ, ciche psy Romana HONETA i Latakia Szymona SŁOMCZYŃSKIEGO w ramach spotkania “Symulacja świata” przybliży Karolina FELBERG-SENDECKA.

 

Kolejnym wyjątkowym wydarzeniem będzie wieczór poświęcony tragicznie zmarłemu przed pięcioma laty Tomaszowi PUŁCE, który stał się obok Konrada GÓRY jednym z najważniejszych punktów odniesienia dla nowego pokolenia poetów. Biuro Literackie wyda z tej okazji wiersze zebrane autora Wybieganie z raju (2006–2012), a w spotkaniu pod tytułem “Nieśmiertelność” poprowadzonym przez Dawida MATEUSZA udział wezmą siostra poety Magdalena PUŁKA, przyjaciel i kolega z grupy literackiej Łukasza PODGÓRNI, a także ubiegłoroczny debiutant wyróżniony Nagrodą Silesiusa Radosław JURCZAK.

 

Wszystkie te wydarzenia odbywać się będą w Stroniu Śląskim w byłej stacji PKP między godziną 12:00 a 20:00. Przed południem oraz wieczorem Stacja Literatura będzie rezydować w Siennej w kompleksie Czarna Góra Resort, gdzie zaplanowano m.in. siedem Pracowni (biblioteczną, internetową, otwartą, pierwszej książki, twórczą, piosenki oraz przekładową). Podobnie jak przed rokiem zajęcia będą przebiegać w warunkach domowych, ale nowością będą mniejsze grupy, indywidualne konsultacje czternastu wykładowców, publikacje nagradzanych tekstów oraz głosy w dyskusjach na stronach organizatora festiwalu jako forma wyróżnienia dla zakwalifikowanych.

 

Każdy dzień zamknie cykl “Czarna Góra Literatury”. Już 7 września (w czwartek) odbędzie się wernisaż wystawy obrazów KORY. Dzień później Filip ŁOBODZIŃSKI & Jacek WĄSOWSKI zaprezentują piosenki z płyty zespołu Dylan.pl, a w sobotę wystąpi duet SZAMBURSKI/WALICKI. Dopełnieniem festiwalowych wydarzeń będzie “Lekcja języka poetyckiego”, którą w piątek do południa dla dzieci ze szkoły podstawowej w Stroniu Śląskim przeprowadzi Justyna BARGIELSKA wraz z córką. Punktem wyjścia będzie niedawno wydana książka dla najmłodszych “Siedem przygód Rozalii Grozy”.

 

Motywem wszystkich wydarzeń będzie hasło “Życie, miłość, śmierć”, a zatem trzy najważniejsze tematy literatury. Oprawę festiwalowych wydarzeń stanowić będą zdjęcia z kolekcji Jacka DEHNELA opracowane przez Artura BURSZTĘ. Dotarcie do Stronia Śląskiego okaże się w tym roku znacznie łatwiejsze. Organizatorzy zaplanowali specjalny transport z Krakowa, Poznania i Warszawy. Gościom festiwalu oraz uczestnikom zaproponowane zostaną noclegi w tym samym miejscu, by wytworzyć jeszcze lepszą festiwalową atmosferę. Nabór do Pracowni odbywa się poprzez portal biuroliterackie.pl, gdzie znajduje się też strona festiwalowa.

 

Festiwal Biura Literackiego, na przekór popkulturowej rzeczywistości, wciąż przyciąga publiczność, jakiej pozazdrościć mogą inne wydarzenia kulturalne. Wyznacza trendy, współtworzy projekty, które są prezentowane na innych imprezach w kraju i za granicą, a wydawane przez oficynę książki dostają najważniejsze nagrody. Przed rokiem w Stroniu Śląskim i Siennej zadebiutowała Bronka Nowicka, a już dwa tygodnie później odbierała Nagrodę Nike za festiwalową premierę “Nakarmić kamień”. Organizatorzy znowu deklarują: “Spodziewajcie się niespodziewanego!”. Cokolwiek tym razem wydarzy się w Stroniu Śląskim i Siennej, bądźcie częścią tej historii!

 

Oficjalna strona Stacji Literatura 22
STRONA

 

Dołącz do wydarzenia na FB
WYDARZENIE

 

Wyślij swoje zgłoszenie do Pracowni
PRACOWNIE

 

belka_1

inne wiadomości z kategorii