Stacja Literatura 22: “Nowe głosy z Europy”

Gośćmi specjalnymi wrześniowej Stacji Literatura 22 będą laureaci projektu “Nowe głosy z Europy”. Publiczności zaprezentują się: Asja Bakić (Bośnia i Hercegowina), Charlotte Van den Broeck (Belgia) oraz Llŷr Gwyn Lewis (Walia).

 

Stacja_Literatura_GRAFIKI__2017.06.28 Nowe głosy z Europy__biuletyn_www

 

Gośćmi specjalnymi wrześniowej Stacji Literatura 22 będą laureaci projektu “Nowe głosy z Europy”. Publiczności zaprezentują się: Asja Bakić (Bośnia i Hercegowina), Charlotte Van den Broeck (Belgia) oraz Llŷr Gwyn Lewis (Walia). Rozmowę pod tytułem “Intymność w wierszu” poprowadzi Kacper Bartczak.

 

Asja Bakić jest poetką, redaktorką i tłumaczką. Wydała tom It Can Be a Cactus, as Long as it Sting (2015). Mieszka w Zagrzebiu. Charlotte Van den Broeck to poetka i performerka. Opublikowała książki poetyckie: Kameleon (2015) i Nachtoer (2017). Llŷr Gwyn Lewis jest poetą i prozaikiem. Wydał zbiór Storm ar Wyneb yr Haul (2014) i powieść Rhyw Flodau Rhyfel (2015).

 

Pomysłodawcą “Nowych głosów z Europy” jest Artur Burszta. Projekt koncentruje się na promocji najciekawszych pisarzy i pisarek debiutujących w ciągu ostatniej dekady, wybieranych przez międzynarodowe jury. Stawia sobie za cel pokazanie różnorodności i bogactwa europejskiej literatury współczesnej – zarówno pod względem gatunkowym, jak i językowym.

 

Nazwiska dziesięciu uczestników programu ogłaszane są co roku podczas Targów Książki w Londynie. Potem “Nowe głosy z Europy” odwiedzają przez cały rok najważniejsze festiwale w Europie, a także w Chinach i Indiach. Pierwsza edycja miała finał przed rokiem w Stroniu Śląskim. Tegoroczna zainagurowana została w Barcelonie.

 

Od paru tygodni w “biBLiotece” oglądać można wyprodukowany przez Biuro Literackie oraz platformę Literary Europe Live program telewizyjny prezentujący “Nowe głosy z Europy” autorstwa Bronki Nowickiej oraz Wieńczysława Dębińskiego. Projekt finansowany jest w ramach unijnego programu Kreatywna Europa.

 

belka_1

inne wiadomości z kategorii