Stacja Literatura 22: „Uczestnicy Pracowni”

Na stronie festiwalowej opublikowane zostały listy uczestników siedmiu Pracowni Stacji Literatura 22. W gronie zaproszonych osób znalazło się ponad sto osób.

 

STACJA~2

 

Na stronie festiwalowej opublikowane zostały listy uczestników siedmiu Pracowni Stacji Literatura 22. Do udziału w zajęciach zgłosiło się blisko trzystu chętnych. W gronie zaproszonych osób znalazło się nieco ponad sto osób. W tym roku Biuro Literackie zdecydowało się na mniejsze grupy (szesnastoosobowe), rezygnację z typowych wykładów na rzecz spotkań warsztatowych i uzupełnienie zajęć o indywidualne konsultacje. Pracownie jak przed rokiem odbywać się będą w warunkach domowych, w prywatnych mieszkaniach w Siennej oddalonej 7 kilometrów od Stronia Śląskiego, gdzie zaplanowane są główne festiwalowe wydarzenia.

 

Z autorami przed debiutem książkowym w Pracowni twórczej w piątek spotka się Marcin Sendecki (temat „Za dużo albo za mało, czyli jak nie trafić w złoty środek”) a w sobotę Marta Podgórnik („Zmora i radość pisania”). Jeśli chodzi o indywidualne konsultacje, to w grupie Sendeckiego znaleźli się: Paweł Bień, Patryk Kosenda, Natalia Kubicius, Paulina Pidzik, Janek Rojewski, Anna Skwarek, Przemysław Suchanecki. Z Podgórnik spotkają się: Maciej Konarski, Marcin Królikowski, Nina Manel, Marcin Radwan, Krzysztof Schodowski, Grzegorz Smoliński, Katarzyna Szweda, Klaudia Wiercigroch-Woźniak.

 

„Wiatr i flauta w poezji. Żegluga czy dryf?” to temat zajęć Romana Honeta w Pracowni pierwszej książki. Omówione zostaną m.in. najczęściej popełniane błędy w konstrukcji oraz tematyce wiersza (np. nadużywanie metafory dopełniaczowej, niewłaściwe stosowanie form narzędnikowych, niezamierzone rymy, niespójność kulturowa wiersza). W trakcie sobotnich zajęć Joanny Mueller „Pierwsza książka – koncept bez przekombinowania” mowa będzie m.in. o tym, jak uczynić z książki poetyckiej coś więcej niż przypadkowy zbiór wierszy, jak ją skonstruować jako spójną całość – i co tej całościowej konstrukcji pomaga, a co może jej zaszkodzić.

 

Redaktorka Biura Literackiego opowie też o tym, co dzieje się z książką na dalszych etapach prac wydawniczych (skład, opracowanie graficzne, okładka, druk, promocja). Jeśli chodzi o indywidualne konsultacje, to podział wygląda następująco. W grupie laureata Nagrody Szymborskiej znaleźli się: Sebastian Brejnak, Sylwia Gryciuk, Robert Jóźwik, Kuba Kiraga, Grzegorz Marcinkowski, Adrianna Olejarka, Adrian Tujek, Bartek Zdunek. W grupie Joanny Mueller: Paula Gotszlich, Michał Domagalski, Zuzanna Jabłońska, Maciej Kulis, Piotr Nita, Dominika Parszewska, Jakub Pszoniak, Sylwia Rząca.

 

W Pracowni piosenki zajęcia poprowadzą: w piątek Daniel Wyszogrodzki („Mariaż tekstu z muzyką w skali makro”), w sobotę Filip Łobodziński („Przekład piosenki jako akt twórczy”). Mowa będzie m.in. o granicach swobody w tłumaczeniach i adaptacjach, różnych formach piosenki, oglądaniu się na poprzedników, wsłuchiwaniu w różne rejestry piosenki, polskich kontekstach podczas pracy nad tekstem. Grupa Wyszogrodzkiego to: Jadwiga Graboś, Kamil Kwidziński, Justyna Sieniuć, Krystyna Sławińska, Piotr Trysła. Grupa Łobodzińskiego: Paweł Biliński, Przemko Janiszko, Patryk Królczyk, Michał Kozłowski, Anna Luberda-Kowal, Andrzej Mrokowski, Janusz Siudaj, Jakub Skwarło.

 

Z uczestnikami projektu „Klasyka od nowa” w Pracowni przekładowej spotka się w piątek 8 września amerykański tłumacz Lynn Suh. Temat rozmowy „Słyszę głosy wszędzie”. Dialogiczne wyobrażenie w prozie i poezji. W sobotę zajęcia „Współczesne amerykańskie minimalizmy w poezji” poprowadzi Kacper Bartczak. Agata Chwirot, Agnieszka Fulińska, Magdalena Kleszczewska, Radosław Kozak, Monika Naczk, Filip Kaźmierczak, Agnieszka Śliwińska – to grupa Kacpra Bartczaka. Grażyna Chamielec, Renata Kilichowska, Judyta Klimkiewicz, Juliusz Pielichowski, Aleksandra Weksej, Aleksandra Wieczorkiewicz, Julia Wierny, Marlena Zienkiewicz – z tymi osobami spotka się Lynn Suh.

 

Czy w internecie trzeba wybierać pomiędzy popularnością a kompetencją? Jak podnosić poziom merytoryczny i nie tracić czytelników? Jak dobierać tytuły? Jak wypracowywać własny styl? Na te pytania w Pracowni internetowej w ramach zajęć „Jak pisać o książkach, żeby się wyróżniać?” odpowie Paulina Małochleb. Jak tworzyć, budować i utrzymywać markę własnego bloga? Jak budować jego wizerunek? Jak zamawiać teksty, dzielić się pracą z innymi? Jak pracować z wydawcami i autorami, by zachować niezależność, ale też nie zrażać? Co robić, by nie łamać praw autorskich? To zagadnienia zajęć „Jak wypracować własną markę?” Macieja Jakubowiaka.

 

Do udziału w Pracowni internetowej zaproszone zostały osoby prowadzące blogi oraz redaktorzy serwisów i portali internetowych a także młodzi krytycy. Paulina Małochleb na co dzień pracująca w Fundacji im. Wisławy Szymborskiej rozmawiać będzie indywidualnie z: Pawłem Cybulskim, Anną Dutką, Grażyną Latos, Alicją Łukasik, Sonią Nowacką, Anną Siudak, Moniką Witczak i Pauliną Żebrowską. Redaktor Dwutygonika.com Maciej Jakubowiak spotka się z następującymi osobami: Agnieszką Błaszczyk, Mikołajem Borkowskim, Łucją Dudzińską, Andrzejem Frączystym, Weroniką Janeczko i Katarzyną Wiśniewską.

 

„Jak czytać poezję” to tytuł zajęć Andrzeja Sosnowskiego, a „Jak czytać prozę” to wystąpienie Justyny Bargielskiej. Punktem wyjścia obu spotkań są głosy uczestników publikowane w biBLiotece w ramach debaty „Czytam naturalnie”. Wśród zaproszonych osób wiele znanych nazwisk: Anna Adamowicz, Joanna Bociąg, Karol Bosek, Katarzyna Buczyńska, Natalia Dziuba, Zofia Jurczak-Kopocińska, Natalia Koczy, Paweł Kubisz, Aleksandra Kucharska, Maria Pastwa, Magdalena Przyborowska, Zuzanna Sala, Katarzyna Skrzynecka, Małgorzata Skwarek-Gałęska, Sławomir Szopiński, Joanna Szweda.

 

W piątek zajęcia Jacka Dehnela „Jesteś tylko jedną z rzeczy wielu”, podczas których prowadzący odpowie, jak znaleźć swoje miejsce na rynku wydawniczym, jak negocjować umowy oraz warunki publikacji i jej promocji, jak i z kim przygotować książkę do druku, a także co z nią robić, kiedy trafi już do księgarń. W sobotę pogadanka Piotra Matywieckiego „Po debiucie trudniej niż przed” z takimi wątkami jak: sztuka komponowania książki, odpowiedzi na pytania, jak korzystać z krytyki, jak ją przyjmować, jak się do niej dystansować, a także kwestia ambicji związanych z literacką hierarchią.

 

Nabór był krótki, chętnych dwa razy więcej niż miejsc. Na porady Jacka Dehnela liczyć mogą prozaicy i poeci: Nina Igielska, Wojciech Klęczar, Małgorzata Kulisiewicz, Tomasz Parkita, Piotr Rutkowski, Tomasz Smogór, Anna Maria Wierzchucka, Katarzyna Zwolska-Płusa. Grupa Piotra Matywickiego to poeci: Monika Brągiel, Robert (Robur) Feszak, Maciej Filipek, Kajetan Herdyński, Anna Mochalska, Maciej Raś, Rafał Rutkowski, Dominik Żyburtowicz.

 

Uczestnicy Pracowni zaprezentują się także festiwalowej publiczności. W piątek w wydarzeniu „Znany motyw oglądania wielokrotnie oglądanych zdjęć” wystąpią finaliści Pracowni twórczej oraz pierwszej książki. W sobotę „Kiedy trapią mnie lęki, że istnieć przestanę” i czytania uczestników Pracowni piosenki, po debiucie i przekładowej. Wszystkim wybranym organizatorzy gratulują a tych, którzy spóźnili się ze zgłoszeniami zapraszają do Pracowni otwartej gdzie została rozszerzona lista uczestników do dwudziestu osób.

 

Oficjalna strona Stacji Literatura 22
STRONA

 

Dołącz do wydarzenia na FB
WYDARZENIE

inne wiadomości z kategorii

książki

projekty