Stacja Literatura 22: Wyniki ankiety

Znane są już wyniki dotyczącej tegorocznej Stacji Literatura 22!

 

BL Img 2017.06.30 Stacja Literatura 22 Wyniki ankiety__biuletyn_top

 

Znane są już wyniki przeprowadzonej wśród czytelników Biura Literackiego ankiety dotyczącej tegorocznej Stacji Literatura 22. Ankieta została rozpisana kilka tygodni temu, zaraz po ogłoszeniu programu imprezy oraz starcie kampanii informacyjnej. Na pytanie: “Czy wybierasz się na tegoroczną edycję festiwalu? ” 39,3% ankietowanych odpowiedziało, że tak, 53,5% rozważa przyjazd, a 7,2% na pewno nie przyjedzie.

 

“Czy festiwalowe premiery książkowe, program i tematy rozmów wokół motywu ‘Miłość, życie, śmierć’ wydają Ci się ciekawe?” – tak brzmiało drugie pytanie. Nieomal wszystkie odpowiedzi były pozytywne. “Jak słusznie napisano we wprowadzeniu do programu festiwalu – są to trzy najważniejsze tematy literatury”. Ktoś inny odpowiedział: “bardzo, zwłaszcza premiera książkowa Palamedesa wydaje mi się intrygująca”.

 

Kolejne pytanie brzmiało: “Na które z wydarzeń czekasz najbardziej? Czy liczysz na zachowanie ubiegłorocznej formuły rozmów przeplatanych czytaniami?”. Zdecydowana większość ankietowanych chwaliła formułę: “Rozmowy z czytaniami świetnie się sprawdziły”. Najbardziej oczekiwane są spotkanie dedykowane Tomaszowi Pułce (“Niesmiertelność”) oraz czytania z książek Leonarda Cohena, Boba Dylana i Patti Smith (“Muzyka z poezją”).

 

Ocenie zostały poddane tegoroczne zmiany związane z Pracowniami. Chwalono “mniejsze liczebnie grupy, większą liczbę zajęć oraz to, że uczestnicy będą mieli zapewnione indywidualne konsultacje”. Pisano także: “Jeśli coś boli, to równoczesność wszystkich pracowni, tym samym brak możliwości uczestnictwa w więcej niż jednej”. Znowu oberwało się niektórym zeszłorocznym prowadzącym: “Skasowali hajs i odwalili pańszczyznę”.

 

Jeśli chodzi o pytanie: “Czy temat tegorocznego Europejskiego Forum Literackiego ‘Mecenat dla literatury’ jest faktycznie ważny? Będziesz chciała/chciał posłuchać i poznać gości debat?”, to aż 87% uczestników ankiety pozytywnie wyrażało się o tym punkcie programu: “Z uwagi na miejsce literatury w dzisiejszym świecie temat jest niezwykle ważny. Za często upadają piękne pomysły z powodów najbardziej prozaicznych”.

 

Bardzo wysoko została oceniona oprawa graficzna festiwalu: “Oprawa graficzna oryginalna, spójna i intrygująca. Trailery, zajawki świetne”. ” Zdjęcia z kolekcji Jacka Dehnela są urocze i ujmujące”. Zapytaliśmy też o zamiar skorzystania z transportu z Krakowa, Poznania, Warszawy lub Wrocławia. 69% odpowiadających odpowiedziało, że chce z niego skorzystać, 7,1% – że nie, 3,9% odparło, że jeszcze nie wie, a pozostali, że planują przyjazd własnym transportem.

 

Kolejne pytanie dotyczyło pomysłu wspólnego zakwaterowania gości i uczestników festiwalu. W tym przypadku 62% odpowiadających zadeklarowało skorzystanie z oferty Czarnej Góry Resort. Warto oczywiście podkreślić, że część osób liczyłaby na jeszcze niższe ceny, a niektórzy chcą wrócić do pensjonatów, w których byli zakwaterowani w ubiegłym roku.

 

Zadaliśmy też pytanie: “Co jeszcze powinniśmy zmienić, poprawić, dodać do programu?”. W niektórych ankietach pojawiały się bardzo ciekawe pomysły, np. “Strefa odpoczynku (na wyciszenie) pomiędzy panelami”. W kilku ankietach powrócił też wątek czytań laureatów Połowu oraz uczestników Pracowni. Zdecydowaliśmy się więc dodać w programie festiwalu dwa takie wieczorne wydarzenia oraz dodatkową dyskusję wokół twórczości Tomasz Pułki.

 

Ostatnie pytanie dotyczyło możliwości wsparcia promocji festiwalu i organizacji. I w tym przypadku pojawił się pozytywny odzew oraz szereg deklaracji pomocy. Tyle że ankieta była anonimowa i nie wiemy, komu dziękować oraz kogo zapraszać do współpracy. Kto zatem chce pdotrzymać swoją ofertę, niechaj pisze na adres akcje@biuroliterackie.pl. A wszystkim, którzy wzięli w ankiecie, pięknie dziękujemy!

 

belka_1

inne wiadomości z kategorii