Biuro Literackie w 2017 roku

Rok 2017 w Biurze Literackim to ciąg dalszy zmian zapoczątkowanych wyprowadzką festiwalu z Wrocławia do Stronia Śląskiego, zorientowaniem działań na współpracę z nowymi autorami, wspieraniem początkujących pisarzy, krytyków oraz tłumaczy i dalszym rozwojem projektów krytycznoliterackich, z serwisem literackim biBLioteka na czele.

 

BL Img 2017.01.03 Biuro Literackie w 2017 roku_www_top

 

Od 2 stycznia zmienia się siedziba redakcji. Obok Stronia Śląskiego (miejsca organizacji festiwalu oraz publikacji książek) BL rezydować będzie także w Kołobrzegu przy ulicy Solnej 1, funkcjonując “od gór po morze”. Wydawnictwo będzie prowadzone bez wsparcia, jakiego swego czasu udzielały mu Legnica i Wrocław.

 

“Znowu jesteśmy niezależni, nie interesują nas komercyjne działania, myślimy o pojedynczych czytelnikach, których znamy, jeśli nie osobiście, to przynajmniej z imienia i nazwiska. Naszą główną misją jest inicjowanie kontaktów pomiędzy autorami a czytelnikami oraz humanistyczny rozwój tych, których uda się włączyć w nasze działania” – mówi właściciel Biura Literackiego Artur Burszta.

 

Zmiana formuły działań została zamanifestowana wyprowadzką najstarszego polskiego festiwalu literackiego z Wrocławia do Stronia Śląskiego. Program Stacji Literatura 21 całkowicie podporządkowano wyszukiwaniu i prezentowaniu nowych głosów literackich, a zgromadzona publiczność (400 osób z 30 krajów) mogła obcować z literaturą z dala od miejskiego zgiełku.

 

Kolejna edycja festiwalu została zaplanowana na drugi weekend września. Podobnie jak w 2016 roku Stacji Literatura 22 towarzyszyć będzie Europejskie Forum Literackie. Nie zabraknie “Nowych głosów z Europy i Polski”. Ważnym wydarzeniem będzie premiera książki Wybieganie z raju (2006–2012) z wierszami zebranymi Tomasza Pułki, wydanymi w piątą rocznicę śmierci poety.

 

Zmieni się formuła Pracowni, które obok wykładów położą nacisk na indywidualne zajęcia. Uczestnikami warsztatów będą finaliści czterech konkursów, których utwory literackie, przekłady, teksty krytyczne oraz eseje publikowane będą wcześniej w biBLiotece. “Udział ma być wyróżnieniem, a zajęcia silnym impulsem do dalszego rozwoju umiejętności” – dodaje Artur Burszta.

 

Kontynuowane będą cykle “Klasycy z Europy” (Zimowe królestwo Philipa LARKINA w przekładzie Jacka Dehnela) oraz “Proza z Europy” (Nad rzeką Esther KINSKY i Pamięć Pétera NÁDASA w tłumaczeniach Sławy Lisieckiej i Elżbiety Sobolewskiej). Ukażą się: Duszny kraj Boba DYLANA (przekład – Filip Łobodziński) oraz Ciemna materia Rae ARMANTROUT (Kacper Bartczak).

 

Nie zabraknie książek autorów od lat związanych z Biurem: Ryszarda KRYNICKIEGO (Przekreślony początek), Joanny MUELLER (Piraci dobrej roboty), Marty PODGÓRNIK (Zimna książka) oraz Andrzeja SOSNOWSKIEGO (Trawers). Do księgarń trafią też grudniowe premiery: Siedem przygód Rozalii Grozy Justyny BARGIELSKIEJ i W Marcina SENDECKIEGO.

 

Ciekawie zapowiadają się: prozatorski debiut Konrada GÓRY (Obcość), drugie książki Bronki NOWICKIEJ (Regnum) i Martyny BULIŻAŃSKIEJ (wizyjna), tomik Kacpra BARTCZAKA (Pokarm suweren), Przemysława OWCZARKA (Jarzmo) oraz książki laureatów Nagrody im. Wisławy Szymborskiej: Ciche psy Romana HONETA i Stopień pokrewieństwa Łukasza JAROSZA.

 

To tylko wybrane propozycje z listy 50 książek planowanych w 2017 roku. Część zapewne zmieni swoje tytuły, a część jeszcze ich nie ma (tomy Jerzego JARNIEWICZA, Piotra MATYWIECKIEGO, Dariusza SOŚNICKIEGO, Julii SZYCHOWIAK). Kontynuowane będą też rozpoczęte projekty (kolejna antologia “Nowe głosy z Polski” oraz tryptyk Grzegorza KWIATKOWSKIEGO).

 

Autorzy Biura Literackiego odwiedzą zagraniczne festiwale, a także biblioteki i instytucje kultury w całej Polsce. Uruchomiony zostanie cykl spotkań “Stacja nowa książka”. Przenosiny nad morze zaowocują także wakacyjnymi festiwalami planowanymi w kilku nadmorskich miejscowościach. Niektóre z nich będą mieć szerszy, niż tylko literacki, charakter.

 

Biuro Literackie nadal będzie aktywnie uczestniczyć w międzynarodowych wydarzeniach, targach i festiwalach. W styczniu będzie gościć w Berlinie, w lutym w Wilnie, a w marcu w Barcelonie i Madrycie. Zaplanowana została premiera filmu “Nowe głosy z Europy”. Trwają też przymiarki do drugiego sezonu programu telewizyjnego “Poeci” z udziałem nowej grupy autorów.

 

W sieci pojawi się kolejna edycja strony biuroliterackie.pl, m.in. z bardziej przyjazną aplikacją do przesyłania maszynopisów książek. Sprzedaż książek będzie zapewniać już sześciu hurtowników. W księgarni internetowej poezjem.pl pojawią się w niewielkich nakładach rarytasy – na początek limitowane wydanie Brzytwy okamgnienia Jacka Dehnela i antologia Poeci na nowy wiek.

 

“Będziemy działać tak, by mieć czas na powinności wobec naszych autorów oraz czytelników, które schodziły na dalszy plan we Wrocławiu” – deklaruje Artur Burszta. “Potrzebowaliśmy wszystkich tych zmian, by na nowo zrozumieć, że najważniejszą inwestycją w naszej pracy są tak naprawdę autor i czytelnik”.

inne wiadomości z kategorii