Nagrody

Najważniejsze wyróżnienia dla autorów i książek opublikowanych nakładem Biura Literackiego.

 

 

2016
  • Nagroda Odry dla Marcina Sendeckiego za tom W.
  • Nagroda im. Kazimiery Iłłakowiczówny dla Dawida Mateusza za tom Stacja wieży ciśnień.
  • Nagroda Literacka Nike dla Bronki Nowickiej za tom Nakarmić kamień.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej Nike dla Łukasza Jarosza za tom Kardonia i Faber.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia dla Tadeusza Pióry za tom Powązki.
  • Nominacja do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej dla Marty Podgórnik za tom Zawsze.
  • Nagroda im. Kazimiery Iłłakowiczówny dla Dawida Mateusza za tom Stacja wieży ciśnień.
  • Nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius dla Jerzego Jarniewicza za tom Woda na Marsie.
  • Nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius dla Joanny Mueller za tom intima thule.
  • Nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius dla Marty Podgórnik za tom Zawsze.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy dla Joanny Mueller za tom intima thule.
2015
  • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius dla Marcina Sendeckiego za tom Przedmiar robót.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej Nike dla Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego za tom Kochanka Norwida.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia dla Dariusza Sośnickiego za tom Spóźniony owoc radiofonizacji.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia dla Filipa Zawady za prozę Pod słońce było.
  • Nominacja do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej dla Romana Honeta za tom świat był mój.
  • Nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius dla Romana Honeta za tom świat był mój.
  • Nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius dla Julii Szychowiak za tom Intro.
  • Nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius dla Filipa Zawady za tom Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się.
  • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius za całokształt twórczości dla Jacka Podsiadły.
2014
  • Międzynarodowa Nagroda Literacka im. H. Skoworody dla Bohdana Zadury za zbiór wierszy Nocne życie w przekładzie Andrija Lubki wydany na Ukrainie.
  • Nominacja do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus dla Ołeksandra Irwancia za książkę Choroba Libenkrafta w przekładzie Natalii Bryżko i Natalii Zapór.
  • Nominacja do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus dla Andrija Lubki za książkęKiller w przekładzie Bohdana Zadury.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej Nike dla Wojciecha Bonowicza za tom Echa.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej Nike dla Szymona Słomczyńskiego za tom Nadjeżdża.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia dla Krzysztofa Jaworskiego za książkę Do szpiku kości.
  • Nagroda Złoty Środek Poezji za najlepszy poetycki debiut książkowy dla Szymona Słomczyńskiego za tom Nadjeżdża.
  • Nagroda Złoty Środek Poezji za najlepszy poetycki debiut książkowy dla Martyny Buliżańskiej za tom moja jest ta ziemia.
  • Nominacja do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej dla Wojciecha Bonowicza za tom Echa.
  • Nominacja do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej dla Jacka Dehnela za tom Języki obce.
  • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius w kategorii debiut dla Martyny Buliżańskiej za tom moja jest ta ziemia.
  • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius dla Darka Foksa za całokształt twórczości.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy dla Jacka Dehnela za tom Języki obce.
2013
  • Nagroda Literacka Gdynia dla Andrzeja Sosnowskiego za tom Sylwetki i cienie.
  • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius dla Krystyny Miłobędzkiej za całokształt twórczości.
  • Nagroda im. Karla Dedeciusa dla Jakuba Ekiera za całokształt twórczości.
  • Warszawska Premiera Literacka dla Julii Fiedorczuk za tom tuż-tuż i przekład tomu Laurie Anderson Język przyszłości – najlepsze książki czerwca 2013 roku.
  • Nominacja do Nagrody im. C.K. Norwida dla Dariusza Suski za tom Duchy dni.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej Nike dla Justyny Bargielskiej za tom Bach for my baby.
  • Nominacja do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej dla Justyny Bargielskiej za tom Bach for my baby.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia dla Dariusza Suski za tom Duchy dni.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej Gryfia dla Justyny Bargielskiej za tom Bach for my baby.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej Gryfia dla Katarzyny Jakubiak za zbiór opowiadań Nieostre widzenia.
  • Nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius dla Justyny Bargielskiej za tom Bach for my baby.
  • Nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius dla Jerzego Jarniewicza za tom Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną.
  • Nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius dla Dariusza Suski za tom Duchy dni.
  • Nominacja do Nagrody im. K.I. Gałczyńskiego „Orfeusz” dla Jerzego Jarniewicza za tom Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną.
  • Nominacja do Nagrody im. K.I. Gałczyńskiego „Orfeusz”dla Dariusza Suski za tom Duchy dni.
2012
  • Nagroda Literacka Gdynia dla Marty Podgórnik za tom Rezydencja surykatek.
  • Nagroda Literacka m.st. Warszawy dla Jacka Łukasiewicza za tom Stojąca na ruinie.
  • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius dla Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego za tom Imię i znamię.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej Nike dla Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego za tom Imię i znamię.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej Nike dla Janusza Stycznia za tom Furia instynktu.
  • Nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii książka poetycka dla Marcina Sendeckiego za tom Farsz.
  • Nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii książka poetycka dla Marty Podgórnik za tom Rezydencja surykatek.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia dla Marcina Sendeckiego za tom Farsz.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia dla Romana Honeta za tom piąte królestwo.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia dla Filipa Zawady za zbiór próz Psy pociągowe.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej Gryfia dla Marty Podgórnik za tom Rezydencja surykatek.
  • Nominacja w XI edycji Konkursu Literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek dla Julii Fiedorczuk za wydany w 2010 roku zbiór Poranek Marii i inne opowiadania.
  • Nominacja w XI edycji Konkursu Literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek dla Łukasza Jarosza za wydany w 2010 roku tom Mimikra.
  • Nominacja do Nagrody im. K.I. Gałczyńskiego „Orfeusz” dla Jacka Łukasiewicza za tom Stojąca na ruinie.
  • Nominacja do Nagrody im. K.I. Gałczyńskiego „Orfeusz” dla Janusza Stycznia za tom Furia instynktu.
2011
  • Nagroda „Literatury na Świecie” dla Biura Literackiego w kategorii inicjatywy wydawnicze za regularne publikowanie obcej poezji.
  • Warszawska Premiera Literacka dla Krystyny Rodowskiej za antologię Umocz wargi w kamieniu – najlepszą książkę września 2011 roku.
  • Nagroda Literacka Gdynia dla Andrzeja Sosnowskiego „w dowód podziwu dla jego poetyckich dokonań z naciskiem na ostatni tomik poems”.
  • Nagroda Czterech Kolumn dla Joanny Mueller za tom szkiców krytycznych Stratygrafie i zbiór poetyckiWylinki.
  • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius dla Bohdana Zadury za tom Nocne życie.
  • Nominacja do Nagrody Gwarancje Kultury TVP dla Marcina Sendeckiego za książkę Pół.
2010
  • Warszawska Premiera Literacka dla Joanny Mueller za szkice Stratygrafie.
  • Nagroda Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR dla Artura Burszty za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika”.
  • Nagroda „Literatury na Świecie” dla Kacpra Bartczaka za książkę Świat nie scalony.
  • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius dla Piotra Sommera za całokształt twórczości.
  • Nagroda im. Józefa Czechowicza dla Bohdana Zadury za całokształt twórczości poetyckiej.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej Nike dla Piotra Sommera za tom Dni i noce.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej Nike dla Jacka Dehnela za tom Ekran kontrolny.
  • Nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius dla Mariusza Grzebalskiego za tom Niepiosenki.
  • Certyfikat „Wrocław bez barier” w kategorii kultura dla Biura Literackiego za „za szeroką ofertę adresowaną do różnych grup społecznych i dostrzeganie ich potrzeb”.
2009
  • Nagroda Literacka Nike dla Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego za tom Piosenka o zależnościach i uzależnieniach.
  • Nagroda Literacka Gdynia dla Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego za tom Piosenka o zależnościach i uzależnieniach.
  • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius dla Krystyny Miłobędzkiej za tom gubione.
  • Nagroda Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych dla Piotra Sommera za tom Dni i noce.
  • Nagroda Złoty Środek Poezji za najlepszy poetycki debiut książkowy 2008 roku dla Sławomira Elsnera za książkę Antypody.
  • Nagroda „Literatury na Świecie” za najlepszy przekład poetycki dla Leszka Engelkinga za książkę Maść przeciw poezji. Przekłady z poezji czeskiej.
  • Nagroda Kulturalna „Gazety Wyborczej” wARTo w kategorii literatura dla Julii Szychowiak za książkę Po sobie.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej Nike dla Sławomira Elsnera za tom Antypody.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej Nike dla Jacka Gutorowa za tom Inne tempo.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej Nike dla Romana Honeta za tom baw się.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia dla Jacka Gutorowa za tom Inne tempo.
  • Nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii debiut roku dla Sławomira Elsnera za tom Antypody.
  • Nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii książka roku dla Romana Honeta za tom baw się.
  • Nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius dla Marcina Sendeckiego za tom Trap.
  • Nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius dla Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego za tom Piosenka o zależnościach i uzależnieniach.
  • Nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius dla Bohdana Zadury za tom Wszystko.
  • Nominacja do Nagrody Mediów Publicznych Cogito dla Jacka Gutorowa za tom Inne tempo.
  • Nominacja do Nagrody Śląski Wawrzyn Literacki dla Krystyny Miłobędzkiej za tom gubione.
  • Nominacja do Nagrody Śląski Wawrzyn Literacki dla Tadeusza Różewicza za książkę Kup kota w worku.
  • Nominacja do Nagrody Gwarancje Kultury TVP dla Marcina Sendeckiego za tom Trap.
2008
  • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius w kategorii debiut roku dla Julii Szychowiak za książkę Po sobie.
  • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius dla Andrzeja Sosnowskiego za tom Po tęczy.
  • Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius za całokształt twórczości dla Tadeusza Różewicza.
  • Nagroda Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY w kategorii grafika dla Tomasza Brody za ilustracje do książki Zbigniewa Macheja Przygody przyrody.
  • Nagroda Pióro Fredry dla Biura Literackiego za książkę Leszka Engelkinga Maść przeciw poezji. Przekłady z poezji czeskiej „za wzorowe opracowanie edytorskie szerokiej panoramy poezji czeskiej XX wieku”.
  • Nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w kategorii debiut dla Julii Szychowiak za książkę Po sobie.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej Nike dla Andrzeja Sosnowskiego za tom Po tęczy.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia dla Zbigniewa Macheja za tom Wiersze przeciwko opodatkowaniu poezji.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii szkice dla Andrzeja Sosnowskiego za książkę „Najryzykowniej”.
  • Nominacja do Nagrody Gwarancje Kultury TVP dla Andrzeja Sosnowskiego za tom Po tęczy.
2007
  • Nagroda Literacka Gdynia dla Wojciecha Bonowicza za tom Pełne morze.
  • Nagroda Złoty Środek Poezji za najlepszy poetycki debiut książkowy 2006 roku dla Łukasza Jarosza za tom Soma.
  • Nagroda główna Fundacji Kultury w Konkursie Młodych dla Łukasza Jarosza za tom Soma.
  • Nagroda Pióro Fredry dla Biura Literackiego za książkę Tadeusza Różewicza nauka chodzenia „za misterną kompozycję tomu, na którą składają się oryginalne wiersze Tadeusza Różewicza, ich niemieckie przekłady oraz ilustracje Eugeniusza Geta-Stankiewicza”.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej Nike dla Wojciecha Bonowicza za tom Pełne morze.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia dla Andrzeja Sosnowskiego za tom Gdzie koniec tęczy nie dotyka ziemi.
2006
  • Nagroda Papierowy Ekran dla serwisu internetowego Biura Literackiego „za bogactwo treści promujących książki”.
  • Nagroda Pióro Fredry dla Biura Literackiego za książkę Piotra Sommera O krok od nich. Przekłady poetów amerykańskich „za doskonale opracowane edytorsko, długo wyczekiwane, poszerzone wznowienie antologii poezji amerykańskiej, przygotowane przez jednego z najwybitniejszych tłumaczy poezji języka amerykańskiego”.
  • Nagroda Specjalna w konkursie EDYCJA dla Biura Literackiego za książkę Piotra Sommera O krok od nich. Przekłady poetów amerykańskich „za umiejętne wykorzystanie w niej szlachetnego papieru przy projektowaniu tomu poetyckiego, elegancki umiar kompozycji stron ze strofami wierszy”.
  • Nominacja do nagrody Pióro Fredry dla książki Krystyny Miłobędzkiej Zbierane „za prostotę szaty graficznej książki, oddającej z pietyzmem twórczy kunszt jednej z najwybitniejszych polskich poetek”.
  • Nominacja do Nagrody Śląski Wawrzyn Literacki dla Bogusława Kierca za tom Szewski poniedziałek.
2005
  • Nominacja do nagrody Pióro Fredry dla książki Rafała Wojaczka Wiersze zebrane pod redakcją Bogusława Kierca „za znakomicie wydany tom, zawierający między innymi usunięte przez cenzurę wiersze Wojaczka i stanowiący najpełniejszy jak dotąd wybór wierszy kultowego poety lat siedemdziesiątych”.
2004
  • Nagroda Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych dla Krystyny Miłobędzkiej za tom Po krzyku.
  • Nagroda Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych dla Bohdana Zadury za antologię Wiersze zawsze są wolne.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej Nike dla Krystyny Miłobędzkiej za tom Po krzyku.
  • Nominacja do Paszportu „Polityki” dla Darka Foksa za książkęMer Betlejem.
  • Nominacja do Paszportu „Polityki” dla Zbigniewa Macheja za tom Prolegomena.
  • Nominacja do Paszportu „Polityki” dla Krzysztofa Siwczyka za książkę Zdania z treścią.
  • Nominacja do Paszportu „Polityki” dla Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego za tom Przyczynek do nauki o nieistnieniu.
2003
  • Nagroda Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych dla Krzysztofa Siwczyka za książkę Zdania z treścią.
  • Nominacja do Paszportu „Polityki” dla Dariusza Sośnickiego za tom Symetria.
  • Nominacja do Paszportu „Polityki” dla Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego za książkę Zaplecze.
  • Nominacja do Paszportu „Polityki” dla Bohdana Zadury za zbiór Ptasia grypa.
2002
  • Nagroda Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych dla Dariusza Sośnickiego za tom Symetria.
  • Nominacja do nagrody Dolnośląski Brylant Roku dla serii poetyckiej Port Legnica 2001 pod redakcją Artura Burszty.
  • Nominacja do Paszportu „Polityki” dla Wojciecha Bonowicza za tom Wiersze ludowe.
  • Nominacja do Nagrody Śląski Wawrzyn Literacki dla Bohdana Zadury za książkę Poematy.
  • Nominacja do Nagrody Allianz – Kultura, Nauka, Media dla Artura Burszty.
2001
  • Nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w kategorii debiut dla Julii Fiedorczuk za tom Listopad nad Narwią.
  • Nagroda Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych dla Mariusza Grzebalskiego za tom Drugie dotknięcie.
  • Nominacja do Nagrody Literackiej Nike dla Anny Podczaszy za tom danc.
  • Nominacja do Paszportu „Polityki” dla Darka Foksa za tom Sonet drogi.
  • Nominacja do Paszportu „Polityki”dla Marty Podgórnik za tom Paradiso.
  • Nominacja do Paszportu „Polityki” dla Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego za tom Przewodnik dla bezdomnych niezależnie od miejsca zamieszkania.
2000
  • Nagroda Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych dla Artura Burszty za „działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.