Stacja Nowa Książka: Dehnel i Larkin

Spotkaniami z Jackiem Dehnelem i premierowym Zimowym królestwem Philipa Larkina Biuro Literackie inauguruje cykl spotkań autorskich „Stacja nowa książka”. Od 30 stycznia do 1 lutego zaplanowano 4 spotkania w 4 miejscowościach: Świnoujściu, Goleniowie, Ustroniu Morskim i Kołobrzegu

Philip Larkin to jeden z najwybitniejszych poetów brytyjskich XX wieku. Urodził się w 1922 roku w Coventry, ukończył studia w Oxfordzie. Został – nieco przypadkowo – bibliotekarzem; funkcję tę sprawował kolejno w Wellington, Leicester, Belfaście, wreszcie w Hull, gdzie nadzorował wznoszenie pierwszej biblioteki uniwersyteckiej zbudowanej w powojennej Anglii, a potem prowadził ją, rozwijał i unowocześniał aż do przedwczesnej śmierci w 1985 roku.

Debiutancki tomik wierszy The North Ship (1945) został przeoczony przez krytykę, powieści Jill (1946) i A Girl in Winter (1947) zyskały niewielką renomę; sławę przyniosły mu dopiero trzy „kanoniczne” tomiki wierszy (The Less Deceived z 1955, The Whitsun Weddings z 1964 i High Windows z 1974 roku), dawkowane skąpo, bo raz na dekadę – każdy z nich stawał się literacką sensacją.

Urodzony w 1980 roku w Gdańsku Jacek Dehnel to prozaik, poeta i tłumacz od ponad 10 lat związany z Biurem Literackim. Przełożył m.in. Zebrane Philipa Larkina (2008), Niosłem ci kanapeczkę Kārlisa Vērdiņša (2009), Hotel de Dream Edmunda White’a (wspólnie z Piotrem Tarczyńskim, 2012), Wielkiego Gatsby’ego Francisa Scotta Fitzgeralda (2013) i Dokręcanie śruby Henry’ego Jamesa (2015). Mieszka w Warszawie.

wydarzenie na fb

dni

godziny

minuty

sekundy

zapowiedź

program

info

multimedia

więcej

organizatorzy