13/12/21

Kartoteka 25: Portrety (13)

Elżbieta Lempp

Strona cyklu

Kartoteka 25: Portrety
Elżbieta Lempp

ur. w 1957 r. w Będzinie. Fotografka z zamiłowania, slawistka z wykształcenia. Fotografuje od połowy lat 80. XX wieku. Głównie ludzi kultury, w szczególności pisarzy, którym poświęciła album Krajobrazy literackie. Fotografia 1985‒2007 / Literary Landscapes. Photography 1985-2007 z posłowiem Marka Bieńczyka (Universitas, Kraków 2009). Ponadto wydała: Rozbiórka (Biuro Literackie 2007), Wielka ciekawość (BoSz 2006). Współpracuje z wydawnictwami literackimi oraz portalami internetowymi www.culture.pl oraz www.instytutksiazki.pl. Jej prace ukazują się w licznych pismach, gazetach i periodykach. Wystawia w kraju i zagranicą.

Czekając na Tomasza Różyckiego we wrześniu 2003 roku przy księgarni Liber na Krakowskim Przedmieściu, wstąpiłam do środka, gdzie znalazłam najnowszy tomik poety Świat i Antyświat. Do wybranego na zdjęcia miejsca na uniwersyteckim dziedzińcu mieliśmy kilka kroków, księgarnia jest tuż przy wejściu głównym.


Justyna Bargielska została pierwszą (obok poety z Niemiec) stypendystką powołanego do życia wiosną 2013 roku Stypendium im. Albrechta Lemppa. Na poetkę zwróciłam uwagę kilka lat wcześniej, ale dopiero we wrześniu 2013 roku umówiłam się z nią na zdjęcia na warszawskim Tarchominie. Chciałam robić portrety stypendystom, pragnęłam utrwalić twarze pisarzy, z którymi Albrecht tak lubił współpracować, spotykać się, rozmawiać.