
Magdalena GENOW: Złodziejka matek
„Złodziejka matek” Magdaleny Genow jest opowieścią o kobiecie rozdartej między przeszłością a teraźniejszością, o macierzyństwie pełnym pęknięć i próbach zrozumienia własnej matki
„Złodziejka matek” Magdaleny Genow jest opowieścią o kobiecie rozdartej między przeszłością a teraźniejszością, o macierzyństwie pełnym pęknięć i próbach zrozumienia własnej matki
Na dwa miesiące przed 30. edycją festiwalu Biura Literackiego ukazują się książki, które na nowo definiują język pamięci i doświadczenia. Magdalena Genow, Perrine Le Querrec i Piotr Matywiecki mierzą się z historią – osobistą, społeczną i mityczną – szukając dla niej nowych form.
W lutowym Magazynie Literackim biBLioteka rozmowy z autorkami i autorem trzech premierowych książek: Adamem Jaworskim, Martą Carnicero Hernanz i Laurą Osińską.
Laura Osińska, jedna z najważniejszych autorek współczesnej polskiej poezji lesbijskiej, powraca z drugim tomem wierszy, który udowadnia jej literacką siłę i wyjątkowy głos.
Marzysz o tworzeniu gier wideo? Chcesz wymyślać scenariusze filmowe i serialowe? Masz talent do pisania tekstów piosenek? Kochasz teatr? Fascynuje Cię przekład literacki? Dołącz do jednej z pięciu pracowni: gier wideo, scenariuszy, piosenek, dramatu lub przekładu, które odbędą się 8–11 maja w ramach festiwalu TransPort Literacki.
Matrioszki Marty Carnicero Hernanz to katalońska powieść, która splata losy dwóch kobiet – Hany, zmuszonej do opuszczenia rodzinnych stron, oraz osiemnastoletniej Sary, marzącej o wolności na drugim krańcu Europy.
W debiutanckim tomie Adama Jaworskiego zwichnięciu ulega nie tylko tytułowe biodro, ale także sama baśń, język próbujący opowiedzieć o traumie i kolejne relacje, które deformuje straumatyzowana pamięć.
W lutym w Biurze Literackim trzy książki, które ukazują trudne drogi bohaterek i bohaterów poszukujących miłości i tożsamości w świecie pełnym przemocy.
Pierwszy numer Magazynu Literackiego biBLioteka w 2025 roku to trzy premiery książkowe: „Umalmu” Łukasza Woźniaka, „Skrypnykówka” Serhija Żadana i „Węgierskie morze” Marcina Sendeckiego.
Premierowe „Węgierskie morze” to mistrzowska gra z językiem i znaczeniem. Minimalistyczne frazy otwierają przestrzeń pełną ironii i aluzyjności, gdzie codzienne detale przenikają się z kulturowymi kliszami, tworząc kolaż znajomych, a jednocześnie zaskakujących obrazów.