

Codzienne wiadomości z Biura Literackiego, premiery i zapowiedzi, a także relacje z wydarzeń.

Katarzyna SZWEDA: zemla vulgaris
Wiersze w tomie zemla vulgaris Katarzyny Szwedy są próbą przyjrzenia się prowincjonalnej Galicji oczami tutejszych „kowbojów” oraz kobiet, które chcą napisać do tego easternu własny scenariusz. Książka od dzisiaj jest dostępna w księgarniach w całej Polsce.
WIĘCEJ
TransPort Literacki 28: Azja
Po sukcesie Histerii Kim Yideum, której występ był jednym z najczęściej przywoływanych momentów festiwalu TransPort Literacki 28, czas w Kołobrzegu na kolejny azjatycki akcent. Gościnią specjalną TransPortu Literackiego 28 będzie Kim Hyesoon i jej Autobiografia śmierci.
WIĘCEJ
Zapowiedź z Biura / Joanna MUELLER i Joanna ŁAŃCUCKA, Niewidka i Zobaczysko
Już 10 lipca 2023 roku będziemy cieszyć się Niewidką i Zobaczyskiem. Ta opowieść, skierowana szczególnie do najmłodszych czytelników, jest efektem ponownej współpracy Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej – autorek poetycko-graficznej książki Waruj, która od dnia premiery znalazła swoje miejsce na wielu półkach.
WIĘCEJksiążki
-
Benedek TOTTHTrupi bieg
-
Eugeniusz TKACZYSZYN-DYCKIKochanka Norwida
-
Jerzy JARNIEWICZBagaż
-
Maria Navarro SKARANGEREmily forever
-
Karolina KAPUSTAfuzja bordo
-
Fríða ÍSBERGŚwierzb
-
Klaudia PIESZCZOCHruń
-
Paulina PIDZIK(miejsca ich jesiony)
-
Piotr MAGIK ŁUSZCZExcalibur
-
Marlena NIEMIECcierpkie
-
Eugeniusz TKACZYSZYN-DYCKIInaczej nie będzie
-
Jakub PSZONIAKlorem ipsum
-
Roman HONETżal, może on
-
Rożni AUTORZYPołów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021
-
Yideum KIMHisteria

Andrzej SOSNOWSKI: Taxi
Tom Taxi Andrzeja Sosnowskiego inauguruje nową serię Biura Literackiego – „Reinterpretacje”. 22 maja 2023 roku, dokładnie dwadzieścia lat po pierwszym wydaniu książki, poeta zabiera czytelników w zupełnie nową podróż, chociaż kieruje się znanym już szlakiem.
WIĘCEJ
TransPort Literacki 28: Trans-porto, porta-ae
TransPort Literacki, który łączy w sobie działania z wielu obszarów (literatura, grafika użytkowa, film, komiks, multimedia, muzyka, teatr i scenografia), po raz dwudziesty ósmy i po raz kolejny w Kołobrzegu na cztery dni zaleje to nadmorskie miasto wydarzeniami z udziałem blisko siedemdziesiątki artystek i artystów z...
WIĘCEJ
Matteo BUSSOLA: Viola i Niebieski
Wśród dwudziestu jeden książek Nowego europejskiego kanonu literackiego znalazło się miejsce dla trzech tytułów dla dzieci i młodzieży. Rok temu ukazała się Ucieczka Marka Vadasa, adresowana do najmłodszych czytelniczek i czytelników, a w tym roku z myślą o młodzieży została wydana książka...
WIĘCEJautorzy

Zapowiedź z Biura / Janusz RUDNICKI Człowiek na rondzie
26 czerwca 2023 roku w Biurze Literackim ukaże się najnowsza książka Janusza Rudnickiego. Człowiek na rondzie to zbiór złożony z tekstów, o których sam autor mówi „małe prozy”, jednak w rzeczywistości całość ma charakter epicki.
WIĘCEJ
biBLioteka nr 5/2023
Głodni Iwony Bassy, Taxi Andrzeja Sosnowskiego w nowej serii (Reinterpretacje) oraz Viola i Niebieski Mattea Bussoli to trzy książkowe premiery omawiane w piątym tegorocznym numerze Magazynu Literackiego biBLioteka. Wśród zapowiedzi Człowiek na rondzie Janusza Rudnickiego, Niewidka i...
WIĘCEJ
Iwona BASSA: Głodni
Głodni już w księgarniach. Prozatorski debiut Iwony Bassy wydany przez kołobrzeskie Biuro Literackie to wyczulona na detal, wielowątkowa opowieść, która daje głos słabszym i pomijanym, wywija niejednoznacznością i wciąga czytelników w nieoczekiwane pułapki narracji.
WIĘCEJFESTIWAL

Zapowiedź z Biura / Charlotte VAN DEN BROECK Rozcierki z ziemi
Ostatnią – siódmą – tegoroczną książką z Nowego europejskiego kanonu literackiego będzie tom znanej z projektu Nowe głosy z Europy i festiwalu Stacja Literatura Charlotte van den Broeck. Autorką przekładu Rozcierek z ziemi jest Olga Niziołek.
WIĘCEJ
Radmila PETROVIĆ: „Moja mama wie, co się wyprawia w miastach”
W Nowym europejskim kanonie literackim, przygotowywanym przez Biuro Literackie wraz z wydawcami, festiwalami i przedstawicielami instytucji literackich z dwudziestu jeden europejskich krajów, ukazała się właśnie jedna z najważniejszych serbskich książek ostatnich lat – Moja mama wie, co się wyprawia w...
WIĘCEJ
Zapowiedź z Biura / Katarzyna SZWEDA zemla vulgaris
29 maja w Biurze Literackim ukaże się zemla vulgaris – druga książka Katarzyny Szwedy, autorki świetnie przyjętej Bosorki. To pierwsza publikacja z tegorocznego naboru z projektu Wydaj książkę poetycką. Wiersze w tomie Szwedy są próbą przyjrzenia się prowincjonalnej Galicji oczami...
WIĘCEJprojekty
-
Oferty konkursoweBiuro Literackie ogłasza dodatkowy nabór dla autorów, czytelników, krytyków i tłumaczy
-
Oferty konkursowePracownie przekładowe 2023
-
Oferty konkursowePracownia czytelnicza 2023
-
Oferty konkursowePracownia krytyczna 2023
-
Oferty konkursowePracownia pracy nad książką wierszem 2023
-
Oferty konkursowePracownia pracy nad książką prozą 2023
-
Oferty konkursowePracownia nauczycielska 2023
-
Oferty konkursoweWydaj książkę w Biurze Literackim w 2023 roku

Bronka NOWICKA: Nakarmić kamień
Wyróżniony Nagrodą Literacką Nike tom Nakarmić kamień Bronki Nowickiej powraca w zupełnie nowej formie, z rysunkami Katarzyny Kąpały oraz nową okładką. Autorka ponownie udziela odpowiedzi na oczywiste pytanie – jak nie zapomnieć, co znaczy być człowiekiem, i doceniać to, co zawdzięcza się światu.
WIĘCEJ
biBLioteka nr 4/2023
Pierwsze dwie książki poetyckie z serii Nowy europejski kanon literacki w tym roku, czyli Real Jana Škroba w przekładzie Zofii Bałdygi oraz Moja mama wie, co się wyprawia w miastach Radmily Petrović w tłumaczeniu Aleksandry Wojtaszek, a także nowe Nakarmić kamień Bronki Nowickiej z...
WIĘCEJ
Jan ŠKROB: Real
Ukazała się właśnie pierwsza tegoroczna książka poetycka z Nowego europejskiego kanonu literackiego – tom Jana Škroba Real w przekładzie Zofii Bałdygi. Poeta nie traci czasu, pyta jedynie o kwestie zasadnicze, oscylując między duchowością a zaangażowaniem, indywidualizmem jednostki a kolektywizmem wspólnoty.
WIĘCEJ