Nasłuch nr 7: Zbij bąka dla kultury
Strona cyklu
NasłuchMacie czasem tak, że nasłuchujecie i zamiast wiadomości, dostajecie zapalenia ucha? To niestety częsta przypadłość nurków kultury, wręcz choroba zawodowa. Woda przez ucho wlewa się do głowy i odcina wszelkie bodźce zewnętrzne, mózg muli, wibruje, brzęczy. Zmienia się w literackiego trzmiela, głośnego i sytego latawca przepełnionego informacjami. Przestaje dopiero, kiedy krytyk zbija bąki. Usiądź. Czasem dobrze posiedzieć w ciszy.
Ale nie za długo, więc pędzę do was z tekstem Rafała Kasprzyka w „Kulturze enter”, który zagrał z Bohdanem Zadurą w interpretacyjnego ping-ponga. Punkt za punkt, starcie zdaje się wyrównane, ale szybko okazuje się, że: „Tak oto z kretesem przegrywam cały set. Inaczej być nie mogło. I nawet nie jestem z tego powodu rozczarowany, czy smutny. Przecież przegrać z niekwestionowanym mistrzem to żaden wstyd”. Bo okazuje się, że „właśnie na tym metafizycznym polu świadomości śmierci i odchodzenia ma miejsce najważniejsza rozgrywka, gdzie do stołu stają dwaj odwieczni przeciwnicy – życie i śmierć”.
Ze śmiercią w Wierszach ostatnich mierzył się też Tadeusza Różewicz, ale jak się zdaje w zupełnie inny, wręcz tricksterski sposób. O niezwykłej prowokacji starego poety, który zdecydował się zburzyć swój pomnik i wypisać z literatury, z erudycją opowiada Radosław Romaniuk w jego „Pełni literatury. Nocnym podkaście literackim”. Jak Różewicz chciał zniknąć z literatury? Podpowiada nam Sandra Wiśniewska ze Sztukatera „Wiersze […] momentami wulgarne, czasami zabawne, a inne smutne i okrutne”.
Okrutna bez względu na czas i miejsce pozostaje wojna. Nie ma tu przestrzeni do żartów, oprócz tych, opowiadanych we wspólnym wojskowym wychodku. Choć tych chyba też nie chcielibyśmy słyszeć. Ale do opowiadania nawet najsłabszych żartów potrzebny jest język. O tym jak Skrypnykówka Serhija Żadana jest koniecznością poety-żołnierza, walką o język, który ratuje życie, opowiada Radosław Romaniuk. Jak pisze Booklips.pl: „Książka Żadana to oświadczyny językowi – hołd składany jego zdolności do oporu, umiejętności podnoszenia nas z mroku i wyprowadzania z milczenia”.
Cofnijmy się o sto lat. Albo inaczej. Dajmy się porwać sto lat wstecz Raymondowi Queneau, który podczas II wojny światowej publikuje Srogą zimę, opowieść o zamarzniętym świecie pierwszej wojny. Obraz społeczny z wątkiem romansowym sportretowanym przede wszystkim przez język. Marcin Piotrowski w podcaście „Literatura ze środka Europy” przypomina Biurową premierę sprzed kilku lat.
Po wycieczce w przeszłość pora wrócić do teraźniejszości, która, cóż, mogłaby być bardziej świetlista. Magda Mikołajczuk i Alek Hudzik w radiowej „Jedynce” polecają tom Macieja Wnuka i doceniają misternie utkaną sieć opowiadań składających się na „efekt motyla” zagnieżdżonego w globalnej wiosce. Czy wiedzieliście, jak palić papierosy, tak, by dłonie nie śmierdziały? Zaopatrzcie się w rękawiczki lateksowe.
Na marzec życzę, by bezpiecznie wyleciały ze schronienia pszczoły i bąki. Zbijmy z nimi piątki i spijajmy miód z przed-kwietniowych lektur. Smacznego.
Czytelnicze owoce można przesyłać na adres: jjakubik@biuroliterackie.pl
Zmiana czasu, Bohdan Zadura:
Rafał Kasprzyk, „Kto Ty jesteś? Polak stary!”, Kultura enter: https://kulturaenter.pl/article/kto-ty-jestes/
Wiersze ostatnie, Tadeusz Różewicz:
Sandra Wiśniewska, Sztukater: https://sztukater.pl/ksiazki/wiersze-ostatnie.html
Radosław Romaniuk, Pełnia literatury. Nocny podcast literacki: https://youtu.be/fKyrvMKYchM
Skrypnykówka, Serhij Żadan:
Booklips.pl, najciekawsze premiery tygodnia: https://booklips.pl/premiery-i-zapowiedzi/20–26-stycznia-2025-najciekawsze-premiery-tygodnia-poleca-booklips-pl/
Radosław Romaniuk, Pełnia literatury. Nocny podcast literacki: https://www.youtube.com/watch?v=PlvFUbPTYWk
Sroga zima, Raymond Queneau:
Marcin Piotrowski, Literatura ze środka Europy: https://youtu.be/BDS2pIpdyuE?si=7K4gQomGv_wzHKnE
Miejsca odległe, Maciej Wnuk:
Magda Mikołajczuk, Alek Hudzik, „Klub książki”: https://jedynka.polskieradio.pl/artykul/3471647,Santiago-Roncagliolo-i-jego-proza-To-jeden-z-najwybitniejszych-pisarzy-z-Ameryki-Południowej
Biblioteka m.st. Warszawy, Oddział Nowości Wydawniczych, „Najlepsze książki z Przeglądu Nowości Wydawniczych 2/2025”