debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA

Biurowe książki 2017 roku

Redakcja biBLioteki

Wprowadzenie do debaty „Biurowe książki roku 2017”.

strona debaty

2 książki dla dzieci, 5 przekładów, 12 premierowych tomików polskich poetów oraz 5 innych publikacji. Łącznie 24 wydawnictwa, które od początku roku, co dwa tygodnie, trafiały do księgarń w całej Polsce. Do tego drugie tyle książek w formacie elektronicznym. To w najmniejszym skrócie wydawniczy dorobek Biura Literackiego w 2017 roku.

Ten rok był niewątpliwie jednym z lepszych w oficynie, która wydaje książki w Stroniu Śląskim. Świadczy o tym rekordowy wynik sprzedaży. Szczególną popularnością cieszyły się: Duszny kraj Boba Dylana i Pamięć Pétera NÁDASA (uwzględniona na trzecim miejscu w rankingu 10 najważniejszych książek 2017 roku według „Gazety Wyborczej”).

O Zimowym królestwie Philipa LARKINA i Tańczę boso Patti SMITH pisano równie często, jak o wspomnianych powyżej książkach. Mało recenzji poświęcono powieści Nad rzeką Esther KINSKY, która wydaje się najmniej docenioną premierą Biura Literackiego. Powieść zasługuje na szczególną uwagę, choćby ze względu na entuzjastycznie przyjęcie jej w innych krajach.

Jeśli chodzi o premiery poetyckie, to takiego bogactwa jak w tym roku nie było w oficynie Artura Burszty co najmniej od 2009 roku, kiedy co czwarta książka nominowana w Polsce do nagród „Nike”, „Gdynia” czy „Silesius” pochodziła z Biura Literackiego. Czy w przyszłym roku tomy ze Stronia Śląskiego także zdominują listy nagród literackich?

Wystarczy zerknąć na zestawienie tytułów, by przekonać się, że niektóre z nich kandydować do najważniejszych laurów: od świetnego debiutu Agaty JABŁOŃSKIEJ (Raport wojenny) po najważniejsze tomy cenionych autorów (ciche psy Romana HONETA, Puste noce Jerzego JARNIEWICZA, Palamedes Piotra MATYWIECKIEGO, Jarzmo Przemysława OWCZARKA, Dar Meneli Roberta RYBICKIEGO).

Nie można zapomnieć o bardzo dobrze przyjętych książkach Kacpra BARTCZAKA (Pokarm suweren), Martyny BULIŻAŃSKIEJ (wizyjna), Łukasza JAROSZA (Stopień pokrewieństwa), Grzegorza KWIATKOWSKIEGO (Sową), Marty PODGÓRNIK (Zimna książka) i Andrzeja SOSNOWSKIEGO (Trawers).

Dla wielu czytelników zapewne najważniejszą tegoroczną premierą jest Wybieganie z raju (2006–2012) Tomasza PUŁKI, ale warto przypomnieć także nowe wydania Nakarmić kamień (z podtytułem Obrazy rzeczy) Bronki NOWICKIEJ, rozszerzonej edycji Przekreślonego początku Ryszarda KRYNICKIEGO oraz Stoję, czuję się świetnie KORY.

Wśród najbardziej wypatrywanych książek, które nie zawiodły oczekiwań, należy wskazać szczególnie dwa wydawnictwa dla dzieci: Siedem przygód Rozalii Grozy Justyny BARGIELSKIEJ z rysunkami Patrycji OCHMAN oraz Piratów dobrej roboty Joanny MUELLER z ilustracjami Marianny SZTYMY. Cieszy także kolejny almanach z serii Połów. Poetyckie debiuty 2016.

Jak co roku czytelnicy i krytycy towarzyszący działalności edytorskiej Biura Literackiego wybierają swoje ulubione tytuły, wskazują premiery zaskakujące i rozczarowujące oraz te, które powinny walczyć o najważniejsze nagrody. Bardziej odważni próbują także oceniać kondycję rodzimej poezji oraz sztuki przekładu na podstawie książek opublikowanych w Biurze. Zapraszamy zatem do dyskusji!

KSIĄŻKI BIURA LITERACKIEGO W 2017 ROKU

Dla dzieci

▪ Justyna BARGIELSKA Siedem przygód Rozalii Grozy [rysunki Patrycja Ochman]

▪ Joanna MUELLER Piraci dobrej roboty [rysunki Marianna Sztyma]

Przekłady

▪ Bob DYLAN Duszny kraj [przekład Filip Łobodziński]

▪ Esther KINSKY Nad rzeką [przekład Sława Lisiecka]

▪ Philip LARKIN Zimowe królestwo [przekład Jacek Dehnel]

▪ Péter NÁDAS Pamięć [przekład Elżbieta Sobolewska]

▪ Patti SMITH Tańczę boso [przekład Filip Łobodziński]

Poezje (premierowe tomy)

▪ Kacper BARTCZAK Pokarm suweren        

▪ Martyna BULIŻAŃSKA wizyjna

▪ Roman HONET ciche psy   

▪ Agata JABŁOŃSKA Raport wojenny          

▪ Jerzy JARNIEWICZ Puste noce

▪ Łukasz JAROSZ Stopień pokrewieństwa    

▪ Grzegorz KWIATKOWSKI Sową   

▪ Piotr MATYWIECKI Palamedes

▪ Przemysław OWCZAREK Jarzmo

▪ Marta PODGÓRNIK Zimna książka

▪ Robert RYBICKI Dar Meneli                     

▪ Andrzej SOSNOWSKI Trawers

Poezje (pozostałe)

▪ KORA Stoję, czuję się świetnie

▪ Ryszard KRYNICKI Przekreślony początek           

▪ Bronka NOWICKA Nakarmić kamień. Obrazy rzeczy

▪ Tomasz PUŁKA Wybieganie z raju (2006–2012)

▪ Paweł Biliński, Sebastian Brejnak, Paula Gotszlich, Robert Jóźwik, Kuba Kiraga, Julia Mika, Adrianna Olejarka, Jakub Pszoniak i Bartek Zdunek Połów. Poetyckie debiuty 2016