debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA

Nagrody literackie

Jacek Bierut

Głos Jacka Bieruta w debacie "Nagrody literackie".

strona debaty

Nagrody literackie

Nie uczestniczę zbyt intensywnie w polskim życiu literackim, dlatego nie będę się wymądrzał odpowiedzią na pierwsze pytanie, ale chodzi mi po głowie pewna autentyczna scena, kiedyś nocą na nadodrzańskim bulwarze otrzymałem miejsce na ławce, ci bez nagród siedzieli na betonowych płytach. Być może na takich śmiesznych drobiazgach kończy się rola literackich laurów.

A czy nagrody są niezależne? Nie wiem, czasami dziwi mnie ten czy inny werdykt, ale w moim przypadku chyba nie było nacisków, nikt mnie bowiem nie znał.

Czy nagroda może wpłynąć na dalsze losy laureata? W moim przypadku nagroda wrocławskiego SPP ( a jeszcze bardziej wyrażona w cztery oczy zbyt pochlebna opinia Jacka Łukasiewicza, której nigdy nikomu nie powtórzę) spowodowała, że się zatkałem, wiele, wiele miesięcy nie mogłem napisać nic. Nagrodę Iłłakowiczówny przeżyłem mniej, choć ważniejsza (kilka dni byłem przez nią niewyspany i zadziwiał mnie medialny szumek).

Nagrody są niebezpieczne, znacznie trudniej po nich odejść od pisania, ba, zaczyna się pisać naprawdę, a to wszystko zmienia (nie będę rozwijał tego wątku).

O środowiskowych podziałach, animozjach wiem niewiele i mógłbym powtórzyć tylko plotki.

O AUTORZE

Jacek Bierut

Urodzony w 1964 roku. Prozaik, poeta, krytyk literacki. Studiował filologię polską na uniwersytetach we Wrocławiu i w Lublinie. Laureat nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny i Fundacji Kultury oraz konkursu na książkowy Poetycki Debiut (2001). Mieszka we Wrocławiu.