recenzje / NOTKI I OPINIE

Między lirycznym wspomnieniem a bezkompromisową szczerością

Ágnes Füle

Głosy o twórczości Árpáda Kollára, wybrane przez Ágnes Füle. Prezentacja w ramach projektu Nowe głosy z Europy.

Ta poezja to dowód, że można literacko dialogować nie tylko ze współczesną poezją węgierską, ale także ze współczesną poezją światową – takie przypomnienie czytelnikowi, jak ważna jest otwartość, nieczęsto się zdarza.

Sándor Neszlár, „Bárka Online”


Tym, co szczególe fascynuje w pisarstwie Kollára, jest szczery liryzm, szczególnie ciemny nastrój, który sprawia, że chłód tomu przenika czytelnika do szpiku kości. To taki poeta, który nie boi się poddać zaklętemu w poezji okrucieństwu.

Ildikó Vincze, „Irodalmi Jelen”


Jedną z największych atutów poezji Kollára jest jej rozpięcie między lirycznym wspomnieniem a bezkompromisową szczerością. Żywiąc się najprawdopodobniej własnym doświadczeniem współczesnego Sarajewa, poeta w dyskretny sposób nawiązuje też do tragicznej historii miasta z ostatnich lat.

János Szegő, „Hunlit”


Árpád Kollár jako autor literatury dziecięcej czerpie garściami z dziecięcej wrażliwości i doświadczeń. W wierszach tych pobrzmiewa jakby mityczny głos, który prowadzi młodego czytelnika przez świat, pozwalając mu poznać sposób jego funkcjonowania i doświadczania.

Károly Herédi, „Vajdasági Magyar Művelődési Intézet”


Tym, co uderza czytelnika przy pierwszej lekturze książki dla dzieci Árpáda Kollára, jest niezwykłe połączenie ilustracji i tekstu, którym można by wypełnić kilka kolejnych tomów. A na te czekają nie tylko młodzi, ale i dorośli fani.

Anett Csilla Lovas, „A Vörös Postakocsi”

 


nowe_glosy_eu_eng

Projekt Nowe głosy z Europy realizowany przez Biuro Literackie wraz z międzynarodowymi instytucjami literackimi działającymi w ramach platformy Literary Europe Live i finansowany z unijnego programu Kreatywna Europa.