Biuro Podróży Literackich: Oslo – relacja

07/02/2016 relacje

Biuro Podróży Literackich oficjalnie wystartowało! Pierwszym kierunkiem “eksportowym” polskiej poezji było Oslo. W ramach Oslo Poetry Film 2016 – Festival of Digital, Visual and Performative Poetry twórczość z pogranicza filmu i poezji zaprezentowała Bronka Nowicka. Artur Burszta gościł na festiwalu z dokumentem “Dorzecze Różewicza”.

 

Biuletyn__07_02_2016__Biuro-Podróży-Literackich-Oslo-relacja

 

Czytelnicy Bronki Nowickiej wiedzą, w jak wrażliwy sposób bada i poetycko przetwarza relację “człowiek – rzecz”. Publiczność zgormadzona w Kunstnernes Hus w Oslo – głównym centrum sztuki w stolicy Norwegii – mogła przekonać się, że jest to dla niej także zagadnienie, które bierze na warsztat w twórczości filmowej. Czytaniu autorki towarzyszyła prezentacja dwóch klipów: “Soapsession” i “Memory”.

 

Dokument “Dorzecze Różewicza” Artura Burszty i Jolanty Kowalskiej świetnie pokazuje Różewicza od mniej znanej, nieoficjalnej strony. Wyjaśnia również, dlaczego autor “Kartoteki” to obowiązkowa szkoła dla każdego polskiego poety. Jeszcze w tym roku ukaże się w Norwegii pierwszy wybór wierszy Różewicza w przekładzie Agnes Banach. Prezentacja dokumentu na festiwalu była więc swego rodzaju przygotowaniem czytelników do tej publikacji.

 

Udział Bronki Nowickiej i Artura Burszty w Poetry Film 2016 możliwy był dzięki wsparciu Instytutu Książki. Wyjazd to dopiero początek cyklu zagranicznych wydarzeń Biura Podróży Literackich. Już w kwietniu wyprawa do Walii, niebawem także wizyta w Wilnie.