29/01/21

Gdzie jest poezja

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Redaktor naczelny wydawnictwa Biuro Literackie. Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, a od 2016 – Stacja Literatura. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu Dorzecze Różewicza (2011). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Europejskie Forum Literackie, Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Piosenki na papierze, Poezja polska od nowa, Pogotowie poetyckie, Połów. Poetyckie debiuty, Szkoła z poezją, Wakacje z kulturą. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Dzisiaj szukać będziemy poezji. Na nowych płytach, w politycznych wystąpieniach, a także w czterech książkach debiutantów z Biura Literackiego: Michała Mytnika, Agaty Puwalskiej, Katarzyny Szwedy i Antoniny Tosiek – laureata i laureatek ubiegłorocznego projektu Pierwsza książka.

Nie będziemy zajmować się wierszem „The Hill We Climb” Amandy Gorman, ale zadamy pytanie, czy możliwy byłby u nas podobny występ poetki lub poety, niedawnej debiutantki lub debiutanta. Przyglądniemy się także „Alternatywnej liście lektur dla dzieci i młodzieży” oraz temu jak dzisiaj pisze się książki z poezją.

Co dowodzą „Hoodshit”, „haka!”, „Bosorka” i „storytelling” a także „dla moich dziewczyn” Agaty Jabłońskiej, „Nebula” Anny Adamowicz i „Zakłady holenderskie” Radosława Jurczaka, którymi zajmiemy się w tej audycji niebawem? Odpowiedź na to i kilka innych, mam nadzieję równie ciekawych pytań także w dzisiejszym odcinku.

Ci którzy słuchają podcastu z uwagi na muzykę też nie powinni być zawiedzeni. Zaglądniemy na nowe płyty: Cerys Matthews, R.A.P. Ferreiry, Sleaford Mods, a także Nangi, Kurkiewicza, Praczasa, Rafaela, Rat Kru i Ryszarda Lubieckiego. Posłuchamy też pierwszą piosenką Jakuba Skorupy oraz czytania Katarzyny Szwedy i Antoniny Tosiek z Wacławem Zimplem.