29/01/21

Gdzie jest poezja

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Dzisiaj szukać będziemy poezji. Na nowych płytach, w politycznych wystąpieniach, a także w czterech książkach debiutantów z Biura Literackiego: Michała Mytnika, Agaty Puwalskiej, Katarzyny Szwedy i Antoniny Tosiek – laureata i laureatek ubiegłorocznego projektu Pierwsza książka.

Nie będziemy zajmować się wierszem „The Hill We Climb” Amandy Gorman, ale zadamy pytanie, czy możliwy byłby u nas podobny występ poetki lub poety, niedawnej debiutantki lub debiutanta. Przyglądniemy się także „Alternatywnej liście lektur dla dzieci i młodzieży” oraz temu jak dzisiaj pisze się książki z poezją.

Co dowodzą „Hoodshit”, „haka!”, „Bosorka” i „storytelling” a także „dla moich dziewczyn” Agaty Jabłońskiej, „Nebula” Anny Adamowicz i „Zakłady holenderskie” Radosława Jurczaka, którymi zajmiemy się w tej audycji niebawem? Odpowiedź na to i kilka innych, mam nadzieję równie ciekawych pytań także w dzisiejszym odcinku.

Ci którzy słuchają podcastu z uwagi na muzykę też nie powinni być zawiedzeni. Zaglądniemy na nowe płyty: Cerys Matthews, R.A.P. Ferreiry, Sleaford Mods, a także Nangi, Kurkiewicza, Praczasa, Rafaela, Rat Kru i Ryszarda Lubieckiego. Posłuchamy też pierwszą piosenką Jakuba Skorupy oraz czytania Katarzyny Szwedy i Antoniny Tosiek z Wacławem Zimplem.