05/02/21

Ludzie listy piszą

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Spotykanie numer trzydzieści. Cytując klasyka „Nie będzie słów, jasnych jak miedź, jak drzwi kościoła. Nie będzie święta, nie będziemy jeść ciastek”. Ale mikrofony nie zawiodą! Odpowiem na kilkanaście pytań dotyczących projektów Biura i tegorocznych Pracowni Stacji Literatura.

Każdy piszący oczekuje, że jego propozycja wysłana do wydawnictwa będzie przeczytana z uwagą. A jak to wygląda naprawdę? Czy można dwa razy debiutować?  Kiedy samodzielnie wydana publikacja uznawana jest za książkę, a kiedy nie?

Zagram też dziesięć piosenek. Wynaleziska. Coś co w tej audycji lubimy najbardziej. Arlo Parks, Billy Nomates, Black Country New Road, Cheekface, Kraftfuttermischwerk, Viagra Boys, a także Alfah Femmes, Mala Herba i Renata Lewandowska.

Nieomal wszystkie z płyt, jakie ukazywały się pod koniec poprzedniego i na początku obecnego roku. Kilka z ostatnich dni, a nawet godzin. I jeszcze jedna niespodzianka z limitowanej, wydanej w ilości 8147 egz. małej płyty. Już na samym początku!

Spodobała Ci się “Strona A, strona B”? Posłuchaj wcześniejszych audycji o tegorocznych projektach wydawniczych Biura Literackiego: „Wydaj książkę”, „Gdzie jest poezja” oraz „Co nowego w Biurze w 2021 roku”.