05/02/21

Ludzie listy piszą

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Redaktor naczelny wydawnictwa Biuro Literackie. Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, a od 2016 – Stacja Literatura. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu Dorzecze Różewicza (2011). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Europejskie Forum Literackie, Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Piosenki na papierze, Poezja polska od nowa, Pogotowie poetyckie, Połów. Poetyckie debiuty, Szkoła z poezją, Wakacje z kulturą. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Spotykanie numer trzydzieści. Cytując klasyka „Nie będzie słów, jasnych jak miedź, jak drzwi kościoła. Nie będzie święta, nie będziemy jeść ciastek”. Ale mikrofony nie zawiodą! Odpowiem na kilkanaście pytań dotyczących projektów Biura i tegorocznych Pracowni Stacji Literatura.

Każdy piszący oczekuje, że jego propozycja wysłana do wydawnictwa będzie przeczytana z uwagą. A jak to wygląda naprawdę? Czy można dwa razy debiutować?  Kiedy samodzielnie wydana publikacja uznawana jest za książkę, a kiedy nie?

Zagram też dziesięć piosenek. Wynaleziska. Coś co w tej audycji lubimy najbardziej. Arlo Parks, Billy Nomates, Black Country New Road, Cheekface, Kraftfuttermischwerk, Viagra Boys, a także Alfah Femmes, Mala Herba i Renata Lewandowska.

Nieomal wszystkie z płyt, jakie ukazywały się pod koniec poprzedniego i na początku obecnego roku. Kilka z ostatnich dni, a nawet godzin. I jeszcze jedna niespodzianka z limitowanej, wydanej w ilości 8147 egz. małej płyty. Już na samym początku!

Spodobała Ci się “Strona A, strona B”? Posłuchaj wcześniejszych audycji o tegorocznych projektach wydawniczych Biura Literackiego: „Wydaj książkę”, „Gdzie jest poezja” oraz „Co nowego w Biurze w 2021 roku”.