08/01/24

Strona A, strona B nr 94: O debiutowaniu, nauce u mistrzów i o tym, czym jest pisanie

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

W 94. odcinku „Strony A, strony B” o debiutowaniu, nauce u mistrzów i o tym, czym jest pisanie, opowiadają: Karol Maliszewski, Tadeusz Różewicz i Krystyna Miłobędzka. A skoro to audycja o tym, jak najlepiej zaczynać pisanie, przyglądamy się ciekawym debiutom z ostatniej edycji projektów wydawniczych Biura Literackiego – książkom Oli Lewandowskiej, Joanny Łępickiej i Jakuba Grabiaka. Zarazem przypominamy, że już 31 stycznia finał tegorocznego naboru.

Następny nabór dopiero za rok. Ten jest o tyle wyjątkowy, że po raz pierwszy w historii od momentu zgłoszenia do chwili wydania książki może minąć ledwie kilka czy kilkanaście tygodni. Co więcej, wybrana osoba otrzyma stypendium twórcze na czas finałowych prac nad debiutanckim tomem. Dla tych twórczyń i twórców, którzy czują, że to jeszcze nie czas na wydanie książki, przeznaczona jest pracownia przed debiutem wierszem i prozą. O tym także w tym odcinku.

Nie zwlekaj i wyślij swoje zgłoszenie! Liczę na to, że spotkamy się między 6 a 9 czerwca w Kołobrzegu oraz że trafisz na listę uczestniczek i uczestników wybranej Pracowni. A za rok albo dwa, w podobnym odcinku, zostanie przedstawiona Twoja debiutancka książka. A ja będę miał przyjemność oprawić muzycznie Twoje wiersze lub prozę. Tak jak miałem przyjemność pracować nad tekstami Oli, Joanny i Jakuba, do posłuchania których na koniec tej zapowiedzi zapraszam.