08/01/24

Strona A, strona B nr 93: Pisać każdy może

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Nikt nie rodzi się pisarką / pisarzem, tłumaczką / tłumaczem, dramaturżką / dramaturgiem, czytelniczką / czytelnikiem. Tych umiejętności trzeba się nauczyć jak chodzenia i pływania. „Pisać każdy może”, ale prawdziwy sukces, którego miarą nie jest liczba wydanych książek, nagród czy sprzedanych nakładów, dotyczy naprawdę nielicznych.

Tytuł odcinka brzmi „Pisać każdy może”. Nie będziemy jednak przekonywać, że każdy może spróbować swoich sił w sztuce pisania, bo nie potrzebujemy kolejnych piszących – potrzebujemy lepiej piszących, o czym przekonywać będą: Emilia Teofila Nowak, Edyta Ołdak, Michał Dziedzic, Aleksandra Wojtaszek, Przemysław Owczarek, Jakub Skrzywanek, Artur Kawa i Jakub Pszoniak.

To osiem osób, które opowiadają o swoich doświadczeniach oraz o projektach wydawniczych, edukacyjnych i szkoleniowych Biura Literackiego, do których nabór trwa do 31 stycznia. W naborze tym nastąpi sporo zmian, m.in. pojawią się stypendia twórcze dla debiutantek i debiutantów, którym pod koniec czerwca zaproponujemy wydanie pierwszej książki. O tym także w tym odcinku.

Chcesz sprawdzić, czy masz w literaturze szansę na coś więcej? Ta audycja jest dla Ciebie!