04/12/23

Strona A, strona B nr 92: Święta z Biurem Literackim 2023

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Dziś w „Stronie A, stronie B” świąteczno-noworoczne spotkanie numer 4. Przy mikrofonie Artur Burszta. W blokach startowych piętnastka autorek i autorów nowych książek, które ukazały się lub za chwilę ukażą w Biurze Literackim z myślą o 29. edycji TransPortu Literackiego. Głosu udzielili: Joanna Mueller, Anna Cieplak, Jerzy Jarniewicz, Inga Iwasiów, Rumena Bužarovska, Grzegorz Kwiatkowski, Aleksandra Kasprzak i Karol Brzozowski (ta dwójka jako przedstawiciele „Połowu. Prozatorskich i poetyckich debiutów”), Ola Lewandowska, Grzegorz Wróblewski, Julia Szychowiak, Joanna Łępicka, Agata Dyczko, Katarzyna Szaulińska i Joanna Roszak.

Na płytach adekwatna do okazji muzyka, zupełnie nowa albo mniej oczywista: Reel Big Fish, Loretta Lynn, Cloud Cult, Paul McCartney & The Spice Girls, Cher, Björk, Trupa Trupa, Wham! & Nelly, Aespa, Aly & Aj, Morphine, Billie Marten, Alanis Morissette, Pictorial Candi, The Velvet Underground, Bruce Springsteen i Boygenius. Po drugiej stronie Ty, słuchaczko, i Ty, słuchaczu. Nasza pełna lista obecności. Dziękujemy każdej i każdemu z Was z osobna. Dziękujemy tym, którzy byli na festiwalu, tym, którzy sięgali po nasze książki, tym, dla których to, co robimy jako Biuro Literackie, jest ważne. Dziękujemy też dobrodziejom, bez których ta przygoda nie mogłaby trwać dalej.

Słuchajcie i podawajcie dalej!