23/04/21

Poetyckie debiuty 2021

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel wydawnictwa Biuro Literackie. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Animator działań integrujących europejskie środowisko literackie. Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Dzisiaj na przekór wszystkiemu ogłosimy nazwiska 24 finalistek i finalistów projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2021” oraz 56 uczestniczek i uczestników „Pracowni otwartych wierszem”. Moimi gośćmi będą Dawid Mateusz i Jakub Skurtys, którzy przez kilka ostatnich tygodni czytali zgłoszenia w Połowie, oraz Kacper Bartczak, z którym porozmawiam o jego najnowszej książce „Widoki wymazy”. Pojawią się też inne niespodzianki. Pierwsza już na początku audycji.

Jeśli chodzi o granie, to będziemy celebrować niedoskonałość i muzyczne eksperymenty. Pojawią się klaustrofobiczne, mantrowe piosenki, idealnie współgrające z czasem domowych izolacji, ale będą także pierwsze letnie przebłyski muzyczne. Poznamy, co to takiego „New Cute” i braterska miłość w krajowym wydaniu. Sprawdzimy, jak można wykorzystać klasykę awangardy do stworzenia nowej muzyki. Odnotujemy także nowy pomysł na płyty rocznicowe.

Wciąż nie wiadomo, czy festiwal się odbędzie. Prowadzimy zbiórkę na stronie zrzutka.pl. Chcemy w pierwszej kolejności uratować Pracownie. Jesteśmy coraz bliżej połowy kwoty. Pod listem do Ministra Kultury podpisało się już 33 dyrektorów najważniejszych festiwali i instytucji literackich z 21 krajów. Pod apelem „o dalsze dotowanie najstarszego festiwalu literackiego w Polsce” zebraliśmy podpisy blisko 900 osób. Naprawdę nie wiem, jak za to wszystko dziękować. Jednego jestem pewien. Jako wspólnota wyjdziemy z całej tej sytuacji znacznie silniejsi!