30/04/21

Prozatorskie debiuty 2021

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

W miniony poniedziałek ukazała się „Ostatnia wolność” – zbiór pożegnalnych wierszy Tadeusza Różewicza. O autorze, jego twórczości i wolności Mistrza rozmawiam w dzisiejszym odcinku z Julią Różewicz oraz Karolem Maliszewskim. Ola Olszewska zapowie zaś tegoroczną edycję konkursu „Wiersze i opowiadania doraźne”, który startuje już w najbliższą środę. Dzisiaj też siódma, ostatnia prezentacja finalistów naszych projektów wydawniczych. Poznamy 30 autorek i autorów z „Połowu. Prozatorskich debiutów 2021”, a także nazwiska 51 osób zakwalifikowanych do Pracowni otwartych prozą. Swoje wybory przedstawią i uzasadnią: Adam Kaczanowski i Jakub Kornhauser.

Świetną energię, zabawę, ukojenie oraz dobre powody do rozmyślań da nam 16 piosenek. Przeważnie eksportowych, ale także krajowych, pozytywnie zakręconych, odsuwających na bok pandemię. Dominować będzie folk, głównie taki, który znacznie poszerza definicję tego gatunku. Ale też jazz, który również nie będzie kurczowo trzymać się swoich klasycznych zasad. Niewiele pojawi się głosów żeńskich, te bowiem gromadzę na przyszłotygodniową audycję, której główną bohaterką będzie Joanna Mueller. Dzisiaj zagrają dla nas głównie soliści i songwriterzy. Poza ledwie kilkoma wykonawcami mniej lub bardziej znanymi, większość artystek i artystów to niedawni debiutanci. Jest jeden wyjątek, od którego wszystko zaczniemy.

Ponieważ nie otrzymaliśmy ministerialnej dotacji, prowadzimy na stronie zrzutka.pl zbiórkę, która pozwoli dokończyć tegoroczne projekty wydawnicze. Liczy się każda wpłata. Można podpisywać też apel „o dalsze dotowanie najstarszego festiwalu literackiego w Polsce”. Wszystkie prezentacje i omówienia list finalistów oraz finalistek tegorocznych projektów wydawniczych Biura Literackiego można znaleźć w poprzednich odcinkach „Strony A, strony B”: „Poetyckie debiuty 2021”, „Pierwsza książka wierszem”, „Druga książka wierszem” i „Książka zaangażowana społecznie”, „Pierwsza książka prozą” i „Kolejna książka wierszem”.

 

Podpisz apel laureatek laureatów Stacji Literatura o dalsze dotowanie najstarszego festiwalu literackiego w Polsce

Wesprzyj naszą zbiórkę i pomóż uratować Pracownie Stacji Literatura