30/04/21

Prozatorskie debiuty 2021

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

W minio­ny ponie­dzia­łek uka­za­ła się „Ostat­nia wol­ność” – zbiór poże­gnal­nych wier­szy Tade­usza Róże­wi­cza. O auto­rze, jego twór­czo­ści i wol­no­ści Mistrza roz­ma­wiam w dzi­siej­szym odcin­ku z Julią Róże­wicz oraz Karo­lem Mali­szew­skim. Ola Olszew­ska zapo­wie zaś tego­rocz­ną edy­cję kon­kur­su „Wier­sze i opo­wia­da­nia doraź­ne”, któ­ry star­tu­je już w naj­bliż­szą śro­dę. Dzi­siaj też siód­ma, ostat­nia pre­zen­ta­cja fina­li­stów naszych pro­jek­tów wydaw­ni­czych. Pozna­my 30 auto­rek i auto­rów z „Poło­wu. Pro­za­tor­skich debiu­tów 2021”, a tak­że nazwi­ska 51 osób zakwa­li­fi­ko­wa­nych do Pra­cow­ni otwar­tych pro­zą. Swo­je wybo­ry przed­sta­wią i uza­sad­nią: Adam Kacza­now­ski i Jakub Korn­hau­ser.

Świet­ną ener­gię, zaba­wę, uko­je­nie oraz dobre powo­dy do roz­my­ślań da nam 16 pio­se­nek. Prze­waż­nie eks­por­to­wych, ale tak­że kra­jo­wych, pozy­tyw­nie zakrę­co­nych, odsu­wa­ją­cych na bok pan­de­mię. Domi­no­wać będzie folk, głów­nie taki, któ­ry znacz­nie posze­rza defi­ni­cję tego gatun­ku. Ale też jazz, któ­ry rów­nież nie będzie kur­czo­wo trzy­mać się swo­ich kla­sycz­nych zasad. Nie­wie­le poja­wi się gło­sów żeń­skich, te bowiem gro­ma­dzę na przy­szło­ty­go­dnio­wą audy­cję, któ­rej głów­ną boha­ter­ką będzie Joan­na Muel­ler. Dzi­siaj zagra­ją dla nas głów­nie soli­ści i son­gw­ri­te­rzy. Poza led­wie kil­ko­ma wyko­naw­ca­mi mniej lub bar­dziej zna­ny­mi, więk­szość arty­stek i arty­stów to nie­daw­ni debiu­tan­ci. Jest jeden wyją­tek, od któ­re­go wszyst­ko zacznie­my.

Ponie­waż nie otrzy­ma­li­śmy mini­ste­rial­nej dota­cji, pro­wa­dzi­my na stro­nie zrzutka.pl zbiór­kę, któ­ra pozwo­li dokoń­czyć tego­rocz­ne pro­jek­ty wydaw­ni­cze. Liczy się każ­da wpła­ta. Moż­na pod­pi­sy­wać też apel „o dal­sze doto­wa­nie naj­star­sze­go festi­wa­lu lite­rac­kie­go w Pol­sce”. Wszyst­kie pre­zen­ta­cje i omó­wie­nia list fina­li­stów oraz fina­li­stek tego­rocz­nych pro­jek­tów wydaw­ni­czych Biu­ra Lite­rac­kie­go moż­na zna­leźć w poprzed­nich odcin­kach „Stro­ny A, stro­ny B”: „Poetyc­kie debiu­ty 2021”, „Pierw­sza książ­ka wier­szem”, „Dru­ga książ­ka wier­szem” i „Książ­ka zaan­ga­żo­wa­na spo­łecz­nie”, „Pierw­sza książ­ka pro­zą” i „Kolej­na książ­ka wier­szem”.

 

Pod­pisz apel lau­re­atek lau­re­atów Sta­cji Lite­ra­tu­ra o dal­sze doto­wa­nie naj­star­sze­go festi­wa­lu lite­rac­kie­go w Pol­sce

Wes­przyj naszą zbiór­kę i pomóż ura­to­wać Pra­cow­nie Sta­cji Lite­ra­tu­ra