07/05/21

Hista & her sista

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Redaktor naczelny wydawnictwa Biuro Literackie. Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, a od 2016 – Stacja Literatura. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu Dorzecze Różewicza (2011). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Europejskie Forum Literackie, Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Piosenki na papierze, Poezja polska od nowa, Pogotowie poetyckie, Połów. Poetyckie debiuty, Szkoła z poezją, Wakacje z kulturą. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Dzisiaj nie będzie tak wielu gości jak przed tygodniem. Wtedy mogliśmy usłyszeć aż pięć różnych głosów. Dzisiaj będzie jeden. Taki, który starcza za pięć, sześć i więcej osób. Będzie jedna bohaterka wszystkiego – Joanna Mueller. Porozmawiamy o książce „Hista & her sista”, która podejmuje temat kobiecej histerii, pojętej jako narzędzie służące do kontrolowania i dyscyplinowania kobiet.

Wsparcie tworzyć będą piosenki. Przeważnie kobiece, z historiami i histeriami, z dorastaniem w przemocowej rodzinie, doświadczeniem odrzucenia przez najbliższych z powodu tożsamości seksualnej. Ponownie docenimy krajowe eksperymenty muzyczne, badanie przestrzeni i szukanie głosów. Niemal w całości oddamy antenę artystkom: niezależnym, coraz bardziej wybijającym się na artystyczną niepodległość.

Na pytanie, co dalej ze Stacją Literatura i towarzyszącymi jej Pracowniami, spróbujemy odpowiedzieć za tydzień. Wtedy też podsumujemy dyskusję „Nowe języki poezji”. Podcastu słucha coraz więcej osób. To już nie są setki, ale tysiące odtworzeń. Jeśli dzisiaj przy głośnikach też są nowe osoby, to każdą z nich witam z osobna w naszym gronie. I wszystkim życzę dwóch dobrych godzin. Postaram się, żeby nie był to stracony czas.