14/05/21

Przyszłość poezji

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Podsumowujemy dzisiaj debatę „Nowe języki poezji”. Rozmawiamy o tym, jaka jest przyszłość poezji. Jakie będzie podejmować tematy i jaki będzie jej język. Sprawdzamy, czy te zmiany już następują, czy też są dopiero przed nami. W audycji występują kolejno: Radosław Jurczak, Rafał Gawin, Grzegorz Jędrek, Kacper Bartczak, Olek Trojanowski, Jakub Pszoniak, Paweł Majcherczyk, Weronika Janeczko i Nina Manel. A na finał Joanna Orska i Jakub Skurtys, od których debata o „językach” się zaczęła i na których się kończy.

Wsparciem dla rozmów jest specjalnie dobrany zestaw 15 piosenek, wymykających się tradycyjnym opisom, wymagających, ale tylko od tych, którzy nie są otwarci na to, co nowe. Playlista uwzględnia następujących twórców: Bastarda & João De Sousa, Błoto, Funkware, Irena & Vojtěch Havlovi, Jennifer Wharton feat. Kurt Elling, Jimek, LCY, Little Snake & Tutara Peak, LSDXOXO, Menagerie, Michał Tomasik, Nitin Sawhney feat. Nina Miranda, Patterson Hood & Jay Gonzalez, Pejzaż, Stefan Wesołowski & Maja Siemińska.

Chcesz być na bieżąco z nowościami i zapowiedziami najważniejszych płyt? Interesujesz się sprawami społecznymi, filmem lub innymi dziedzinami sztuki? Piszesz wiersze, prozę i inne gatunki literackie? Szukasz informacji dotyczących specyfiki rynków wydawniczych w Polsce i za granicą? Posłuchaj wcześniejszych odcinków „Strony A, strony B”. Chcesz dołączyć do grona osób, które jako pierwsze mają szansę wysłuchać podcastu? Dopisz się do listy! Premierowe odcinki w każdy piątek o godzinie 20:00 w Magazynie Literackim biBLioteka.