09/04/21

Na ratunek Stacji Literatura

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Nie tak to wszystko miało wyglądać. Dzisiejsza audycja musi ruszyć na ratunek najstarszemu festiwalowi literackiemu w Polsce. Antonina Tosiek opowie o petycji, która jest inicjatywą laureatów i laureatek projektów wydawniczych oraz pracowni Stacji Literatura. Te chcemy uratować w pierwszej kolejności poprzez zbiórkę, o której w audycji mówić będzie Ola Olszewska. Opowiem też o innych działaniach, na przykład o wywiadzie, jakiego udzieliłem dzisiejszemu Dziennikowi Gazecie Prawnej.

Po tym wszystkim, co się wydarzyło od wtorku, bardzo potrzebowałem spotkania z Wami. Audycji, która będzie bliska tej, o której myślałem, zanim zostały ogłoszone ministerialne decyzje. Dlatego dzisiaj zgodnie z planem celebrować będziemy premierę książki „Przełykanie włosa” Jána Ondruša i na przekór wszystkiemu zostaną ogłoszone listy finalistów i finalistek projektów wydawniczych „Pierwsza książka prozą” oraz „Kolejna książka wierszem”. Gośćmi audycji będą Dariusz Sośnicki, Zbigniew Machej i Dawid Kujawa.

Muzyka nie raz ratowała mnie z różnych opresji. Podobnie będzie i tym razem. Pozwólcie, że zagram Wam te same utwory, które planowałem na 39. odcinek. Żadne marsze żałobne. Po prostu zestaw fajnych piosenek. Więcej będzie zapowiedzi płyt niż premierowych wydań. Nowe gitarowe granie z Wysp, kolaboracje, występy gościnne w zupełnie innej formie, rytmy afrykańskie i indyjskie. Silne odwołania do lat 80. i 90. Jubileusz wytwórni 4AD. Nowe hiphopowe i jazzowe płyty z Polski oraz kilka innych niespodzianek.

A teraz obiecane linki. Tutaj do petycji, tutaj do zrzutki, a tutaj do wywiadu w Dzienniku Gazecie Prawnej. Jeśli zaś chcesz dołączyć do grona osób, które jako pierwsze mają szansę wysłuchać podcastu i skomentować go, to kliknij tutaj. Trudno powiedzieć, co przyniosą najbliższe dni, ale zwyczajowo premierowe odcinki podcastu pojawiają się w każdy piątek o godzinie 20:00 w Magazynie Literackim biBLioteka. Oby do usłyszenia!

Podpisz apel laureatek laureatów Stacji Literatura o dalsze dotowanie najstarszego festiwalu literackiego w Polsce

Wesprzyj naszą zbiórkę i pomóż uratować Pracownie Stacji Literatura