25/03/21

Pracownie ze Stacji 26

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

 

Czas podsumowań w tegorocznym naborze Biura Literackiego. Ile w tym roku zgłoszono książek? Który projekt cieszy się największym zainteresowaniem? Jakie miasto ma najwięcej autorek/autorów poszukujących wydawcy? I kto w tegorocznych zgłoszeniach stanowił większość – uczestnicy poprzednich edycji czy nowe osoby? Oto niektóre pytania, na które odpowiedzi udzieli Ola Olszewska. Z kolei Joanna Mueller przedstawi finalistki i finalistów Pracowni pierwszej książki wierszem i skomentuje przesłane propozycje. Dowiemy się, czy wśród nadesłanych zestawów ujawniają się „nowe języki poezji”, czy wśród finalistów są osoby próbujące po raz kolejny swoich sił i czy zdarzyły się jakieś spektakularne powroty.

Podejmiemy też tematy, których unika się w mediach. Przyjrzymy się silnym kobietom. Tolerancji i równouprawnieniu. Zainspirujemy Afryką. Zastanowimy się, co w nowej dekadzie jest głównym wyróżnikiem piosenek – muzyka czy teksty. Spróbujemy też poszukać alternatywy dla życia w wirtualnym świecie. Tym razem z setki nowych płyt i nagrań do audycji trafi osiemnastka wykonawców: Alice Phoebe Lou, Another Michael, Arcade Fire, Bell Orchestre, Carm feat. Justin Vernon, delay_ok, DJ Black Low, Druga Fala, Hiatus Kaiyote feat. Arthur Verocai, Kamil Hussein, Ian Sweet, Kathia, Kiwi Jr, Loretta Lynn, New Pagans, Peaches, Serj Tankian i Thurston Moore.

Lubisz ambitną, alternatywą muzykę? Chcesz być na bieżąco z nowościami i zapowiedziami najważniejszych płyt? Interesujesz się sprawami społecznymi, filmem i innymi dziedzinami sztuki? Piszesz wiersze, prozę i inne gatunki literackie? Szukasz informacji dotyczących specyfiki rynków wydawniczych w Polsce i za granicą? Pożytecznej wiedzy dla początkujących autorów? Posłuchaj wcześniejszych odcinków „Strony A, strony B”. Chcesz dołączyć do grona osób, które jako pierwsze mają szansę wysłuchać podcastu i skomentować go? Dopisz się do listy. Premierowe odcinki podcastu w każdy piątek o godzinie 20:00 w Magazynie Literackim biBLioteka.

ab@biuroliterackie.pl