18/03/21

Proza i muzyka przekraczające granice gatunków

Artur Burszta

Strona cyklu

Strona A, strona B
Artur Burszta

Menadżer kultury i społecznik.

 

Zapraszam dzisiaj do rozmowy o przekraczaniu granic gatunków. W prozie, ale także w muzyce. O swoich nowych książkach opowiedzą: Adam Kaczanowski, Elżbieta Łapczyńska, Bronka Nowicka i Marta Sokołowska. Rozprawimy się też z mitem, że proza to jedynie dodatek do poetyckiej działalności Biura Literackiego. Raz jeszcze przyjrzymy się debiutanckim prozatorskim książkom poetki i poetów (Julii Fiedorczuk, Tadeusza Dąbrowskiego, Rafała Wojaczka i Filipa Zawady). Przeanalizujemy także pierwsze efekty uruchomionej w 2018 roku Pracowni prozy, pytając, co jest w literaturze największą cnotą. Na koniec zastanowimy się, dlaczego wydawcy komercyjni nie chcą wydawać debiutantów.

Muzyczne granice gatunku przekraczać będą głównie kobiety (Yaya Bey, Indigo Sparke, Laura Mvula, Billy Nomates, Valerie June, Lava La Rue, Snowpoet, Tash Sultana, Jane Weaver). Blisko połowa utworów będzie krajowa (Henryk Debich, Kapela ze Wsi Warszawa & Marcin Świetlicki, Kirszenbaum, Patryk Kraśniewski & Pablopavo, Morświn, Tomasz Mreńca & Hania Rani, Proceente, Sea Saw). Zaczniemy od takich dźwięków, którymi zazwyczaj kończy się audycję (Silver Stairs Of Ketchikan, The Underground Youth, Robert Calvert). Wiele dzisiejszych piosenek będzie listami miłosnymi do przeszłości, pełnymi obaw o to, co przyniesie nam przyszłość.

Lubisz ambitną, alternatywą muzykę? Chcesz być na bieżąco z nowościami i zapowiedziami najważniejszych płyt? Interesujesz się sprawami społecznymi, filmem i innymi dziedzinami sztuki? Piszesz wiersze, prozę i inne gatunki literackie? Szukasz informacji dotyczących specyfiki rynków wydawniczych w Polsce i za granicą? Pożytecznej wiedzy dla początkujących autorów? Posłuchaj wcześniejszych odcinków „Strony A, strony B”. Chcesz dołączyć do grona osób, które jako pierwsze mają szansę wysłuchać podcastu i skomentować go? Wypełnij formularz. Premierowe odcinki podcastu w każdy piątek o godzinie 20:00 w Magazynie Literackim biBLioteka.