05/08/19

Ukośnie do poziomu

Adam Poprawa

Strona cyklu

Niepogubione afekty
Adam Poprawa

ur. w 1959 r. Pisarz, poeta, filolog, krytyk literacki i muzyczny, pracuje na wrocławskiej polonistyce. Nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” 2010. Autor m.in. tomów prozy Walce wolne, walce szybkie (2009) i Kobyłka apokalipsy (2014). Przygotował poszerzoną, odcenzurowaną edycję Pamiętnika z powstania warszawskiego Białoszewskiego (2014), przetłumaczył Epifanie Jamesa Joyce’a. Mieszka we Wrocławiu.

Niekrzesany

Do budynku dziennikarstwa i informatyki na panel o Lemie między innymi z Dukajem, po wejściu obok grupy studenckiej, jeden do trojga czy czworga:

– Na Kilarze nauczysz się, jak rozmawiać z mediami o firmie, żeby powiedzieli, jaka to fajna rzecz – i mówił z przekonaniem.

XII ‘16

Buwerka jeszcze się przenosi

W kurtce i z torbą trudno po panelu, zaraz w Nowych Horyzontach też. W Konspirze przed obiadem? Lepiej do Buwerki, zostawię rzeczy w szatni. Wchodzę już odebrać, szatniarka schyla się z ofiarnym westchnieniem po szal, wypadł z czyjegoś płaszcza. Rozwiesza na tym, nad; mówię, że jeszcze czapka leży.

– A czyje to?

– Chyba tej samej osoby, co szal – ten kolor i sposób tkania, w każdym razie materiał i faktura. Przynajmniej z dwóch metrów patrzenia.

– Nawet nie umieją do rękawa wsadzić. Myślą, że tylko oni wiszą.

XII ‘16

Gaja

Oddaję już kartę do otwierania, w recepcji inna dziewczyna, z założoną na ramiona chustą. Z boku ktoś z walizką, nowy? Dziewczyna do niego:

– Zima, bo goście okej, niech sobie będą, to zimno najgorsze.

XII ‘16

Do rybnego

Jeden wchodzi i przez kolejkę:

– Są solone śledzie?

– Są.

– Z głowami?

– Nie, obcięte.

– Ale solone?

XII ‘16

Nie ma mieć

W odnowionym SpartakusieKubricka Krassus każe ukrzyżować tytułowego bohatera, spalić potem jego ciało i potajemnie rozsypać popioły, żeby nie było ani grobu, ani żadnego znaku. W polskich napisach Spartakus nie może mieć grobu ani krzyża.

I ‘17

„Aktywiści

miejscy apelują, by nie wychodzić z domów”. Z powodu smogu, ale niemniej.

I ‘17

Na stronie

„Polityki”: „Kochani, Zygmunt odszedł do płynnej wieczności dziś 9 stycznia 2017 roku. […] Ola”.

I ‘17

Trzy czwarte czeskiej diakrytyki

Odebrałem w Bonito powieść Škvoreckiego o Dvořáku, dzwonię do Izi (czy już w Renomie), na witrynie – jednej z dwóch korytarzowych, nie ulicznej – okładka z nieledwie jaskrawym gotykiem kościelnego wnętrza, z przodu z prawej zakonnica z wybujałym kwefem, ilustrator(ka?) nie dał(a?) widać rady oprzeć się lekkiemu makijażowi. Gietrzwałd. 160 objawień Matki Bożej dla Polski i Polaków – na trudne czasy.

A Cudpo polsku wyszedł dopiero prawie za dwa lata (dodałem później przy przepisywaniu).

I ‘17

Pod Kameleonem

siedem minut do siódemki, zdążę po owoce? Powinienem; z drugiej strony tablicy już pięć, jabłka i gruszki, mam jeszcze gotówkę? Starczyło, wracam, gęsty mokry śnieg ukośnie do poziomu, młody facet przy przystanku do kogoś przez telefon:

– Jeszcze żeby to był pierwszy maja.

II ‘17

Mniej światła

Izia w Nowych Horyzontach na Manchester by the Sea(niezbyt), napisy końcowe, baba z tyłu:

– Czemu nie zapalają światła?

II ‘17