debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA

Czytam naturalnie 2017: wprowadzenie

Artur Burszta

Wprowadzenie do debaty "Czytam naturalnie 2017".

strona debaty

Jak czytać współczesne książki? Prozatorskie oraz te, które stawiają przed czytelnikami jeszcze większe wyzwanie, czyli tomiki poetyckie? Jak dobierać swoje lektury? Czytać nowości czy sięgać po klasykę? Czy podążać za zestawieniami bestsellerów? A może polegać na bibliotekarzach? Jakim krytykom i mediom ufać?

Co zrobić, by lektura była przyjemnością? Czytać w domu czy w podróży? Z rana albo wieczorem? Zaczynając od końca, czy jednak od początku? Z kim i gdzie dzielić się swoimi wrażeniami z lektury? Czy kupować tradycyjne książki, czy też e-booki? Co robić z książkami, które się już przeczyta? Jak zachować się w towarzystwie bardziej oczytanych osób?

Zapraszamy do udziału w wakacyjnej debacie, której finał przewidzieliśmy podczas Stacji Literatura 22 w Stroniu Śląskim oraz Siennej (8 i 9 września 2017 roku) w ramach “Pracowni otwartej”. Na te i inne pytania spróbują także opowiedzieć z perspektywy czytelników oraz autorów książek: Justyna Bargielska (“Jak czytać prozę”) i Andrzej Sosnowski (“Jak czytać poezję”).

O AUTORZE

Artur Burszta

Redaktor naczelny wydawnictwa Biuro Literackie. Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, a od 2016 – Stacja Literatura. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu Dorzecze Różewicza (2011). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Europejskie Forum Literackie, Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Piosenki na papierze, Poezja polska od nowa, Pogotowie poetyckie, Połów. Poetyckie debiuty, Szkoła z poezją, Wakacje z kulturą. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.