debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA

Czytam naturalnie 2017: wprowadzenie

Artur Burszta

Wprowadzenie do debaty "Czytam naturalnie 2017".

strona debaty

Jak czytać współczesne książki? Prozatorskie oraz te, które stawiają przed czytelnikami jeszcze większe wyzwanie, czyli tomiki poetyckie? Jak dobierać swoje lektury? Czytać nowości czy sięgać po klasykę? Czy podążać za zestawieniami bestsellerów? A może polegać na bibliotekarzach? Jakim krytykom i mediom ufać?

Co zrobić, by lektura była przyjemnością? Czytać w domu czy w podróży? Z rana albo wieczorem? Zaczynając od końca, czy jednak od początku? Z kim i gdzie dzielić się swoimi wrażeniami z lektury? Czy kupować tradycyjne książki, czy też e-booki? Co robić z książkami, które się już przeczyta? Jak zachować się w towarzystwie bardziej oczytanych osób?

Zapraszamy do udziału w wakacyjnej debacie, której finał przewidzieliśmy podczas Stacji Literatura 22 w Stroniu Śląskim oraz Siennej (8 i 9 września 2017 roku) w ramach “Pracowni otwartej”. Na te i inne pytania spróbują także opowiedzieć z perspektywy czytelników oraz autorów książek: Justyna Bargielska (“Jak czytać prozę”) i Andrzej Sosnowski (“Jak czytać poezję”).

O AUTORZE

Artur Burszta

Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.