debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA

Kto w Odsieczy

Redakcja biBLioteki

Wprowadzenie do debaty "Kto w Odsieczy".

strona debaty

Startuje 5. edycja Odsieczy, której celem jest wskazanie najciekawszych poetów po debiucie książkowym. Jednocześnie na stronach Przystani! rusza debata “Kto w Odsieczy”. Czytelnicy, poeci i krytycy wskażą najbardziej obiecujących i godnych uwagi autorów tomów wierszy opublikowanych w ostatnich latach.

Szukamy i mamy nadzieję odnaleźć poetów, których wiersze zapadają w pamięć, są samplowane i cytowane, a równocześnie pozostają utworami wysokiej poetyckiej próby. Chcemy się dowiedzieć, kto spośród polskich twórców po debiucie zasługuje na szczególną uwagę.

O znaczeniu poprzednich czterech edycji Odsieczy świadczy lista pierwszych laureatów z 1998 (Jacek Gutorow, Marcin Hamkało, Radosław Kobierski, Tomasz Różycki) i 1999 roku (Roman Honet, Bartłomiej Majzel, Marta Podgórnik, Krzysztof Siwczyk, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Filip Zawada).

Kolejne dwie Odsiecze z 2002 (Cezary Domarus, Sławomir Elsner, Jarosław Jakubowski, Bogusław Kierc, Bartosz Muszyński, Klara Nowakowska) i 2006 roku (Marek K.E. Baczewski, Kacper Bartczak, Jacek Dehnel, Maciej Robert) nie pomijały najciekawszych ówczesnych autorów po debiucie.

W 2010 roku w ramach festiwalu zrealizowany został projekt Poeci na nowy wiek, który wskazał i zaprezentował w Porcie najciekawszych debiutantów pierwszej dekady dwudziestego pierwszego wieku (m.in. Konrada Górę, Szczepana Kopyta, Tomasza Pułkę). Nadszedł teraz czas na poetów debiutujących w ostatnich latach, a którzy dotąd nie występowali na festiwalu.

Którzy z poetów zasługują na szczególną uwagę? Czy szósta edycja Odsieczy powtórzy sukces poprzednich edycji? Jak nowi autorzy wpłyną na kształt współczesnej poezji polskiej?