kartoteka 25 / Tekstowo

Kartoteka 25: Portrety (6)

Elżbieta Lempp

Szósty odcinek cyklu Elżbiety Lempp „Kartoteka 25: Portrety”.

Organizatorem programu „Venezia di Miłosz”, wspomnianego już festiwalu poezji we Włoszech, był prowadzony przez Jarosława Mikołajewskiego Instytut Polski w Rzymie, który znakomitym programem rozpoczął obchody Roku Miłosza w styczniu 2011 w Rzymie, gdzie na wystawie Miłosz. Miejsca postoju pokazałam trzydzieści fotografii. Do spotkania z Mikołajewskim w hallu nowego gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie w 2007 zaprowadziły mnie jego wiersze, projekt Rozbiórka Biura Literackiego, ale też powieść Herbata dla wielbłąda z 2004. Jeśli dobrze zapamiętałam naszą rozmowę z Rzymu, to pierwowzorem biblioteki – miejsca akcji kryminału, była Biblioteka Angelica w Rzymie, niedaleko Piazza Navona. Z małą salką dla czytelników, drewnianymi półkami z oprawionymi w skórę księgami i zapachem antyku.

 


Do fotografowania twarzy dochodziłam latami. Czas na twarze przyszedł, po blisko dziesięciu latach intensywnego robienia zdjęć, pod koniec lat 80. Niejako naturalnie. Deutsches Polen-Insitut w Darmstadt zapraszał pisarzy z Polski na spotkania autorskie. Z czasem zaczęłam ich sama odwiedzać. Adama Zagajewskiego fotografowałam w Paryżu w 1989. Umówiliśmy się na dworcu Gare du Nord i stamtąd przeszliśmy na pobliski skwer. Ten portret znalazł się na okładce wyboru wierszy Zagajewskiego Dzikie czereśnie wydanego przez Znak w 1992. To była wtedy nowość – twarz autora na okładce książki a do tego zdjęcie podpisane nazwiskiem fotografki. Na egzemplarzu mam jeszcze przyklejoną naklejkę z ceną – kilkanaście tysięcy –   historyczny ślad transformacji. Po raz drugi na zdjęcia umówiłam się z Adamem w 2001 w Krakowie. Za tło posłużyły nam mury wzdłuż ulicy św. Krzyża.

O AUTORZE

Elżbieta Lempp

Urodzona w 1957 roku w Będzinie. Fotografka. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka licznych wystaw w kraju i zagranicą. Swoje zdjęcia publikuje m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Rzeczpospolitej”, „Res Publice”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Dekadzie Literackiej”. Znana jest przede wszystkim z fotografowania pisarzy i poetów.