kartoteka 25 / Tekstowo

Kartoteka 25: Portrety (8)

Elżbieta Lempp

Ósmy odcinek cyklu Elżbiety Lempp „Kartoteka 25: Portrety”.

W październiku 2005 roku na spotkanie z Jackiem Dehnelem miałam blisko. Krótki spacer, oboje mieszkaliśmy wtedy na Powiślu. Zdjęcia zrobiliśmy w mieszkaniu przy dobrym świetle z okna i w ogrodzie na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Powstał tam „portret poety w cylindrze”, który wybrałam potem do albumu Krajobrazy literackie. Fotografia 1985–2007 ze wstępem Marka Bieńczyka (Universitas, 2008). Pamiętam, że byłam pod wrażeniem wiedzy Dehnela o Warszawie – podpytywałam go o miejsca nieoczywiste do mojego Słownika fotograficznego.


W tomiku Folia na wietrze Dariusza Sośnickiego (Biuro Literackie, 2007) znalazłam ukrytą kartkę papieru z naklejoną pożółkłą recenzją Zdzisława Jaskuły z „Dziennika” z datą 30.01.2007. Jest w niej zdanie: „To poezja szarego człowieka w szarej rzeczywistości”. Przez tę szarość poezja Sośnickiego jest mi bliska. Z jej autorem po raz pierwszy spotkałam się na zdjęcia w Krakowie, w lutym 2002 roku. Wybrałam znane mi podwórko przy Rynku. Ponownie spotkaliśmy się w Warszawie w grudniu 2006 roku, przy stacji metra Racławicka. Stamtąd przeszliśmy na pobliski plac zabaw, który wcześniej wypatrzyłam.

 

 

O AUTORZE

Elżbieta Lempp

ur. w 1957 r. w Będzinie. Fotografka z zamiłowania, slawistka z wykształcenia. Fotografuje od połowy lat 80. XX wieku. Głównie ludzi kultury, w szczególności pisarzy, którym poświęciła album Krajobrazy literackie. Fotografia 1985‒2007 / Literary Landscapes. Photography 1985-2007 z posłowiem Marka Bieńczyka (Universitas, Kraków 2009). Ponadto wydała: Rozbiórka (Biuro Literackie 2007), Wielka ciekawość (BoSz 2006). Współpracuje z wydawnictwami literackimi oraz portalami internetowymi www.culture.pl oraz www.instytutksiazki.pl. Jej prace ukazują się w licznych pismach, gazetach i periodykach. Wystawia w kraju i zagranicą.

powiązania