kartoteka 25 / Tekstowo

Kartoteka 25: Portrety (9)

Elżbieta Lempp

Dziewiąty odcinek cyklu Elżbiety Lempp „Kartoteka 25: Portrety”.

Z Piotrem Sommerem na zdjęcia po raz pierwszy umówiliśmy się w Warszawie w maju 1993 roku. W Pałacu Kultury i Nauki odbywały się Targi Książki. Warszawy dla zdjęć jeszcze nie oswoiłam – portret poety zrobiłam na miejscu, przy jednym z bocznych wejść do pałacu. Drugi portret – w kwietniu 2002 roku – powstał przy okazji spotkania z Sommerem w Centrum Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu. Na trzecie podejście, w styczniu 2007 roku w Warszawie, przyniosłam pięknie wydany album fotograficzny Evy Rubinstein (wyd. Kropka, 2003). Wystarczyło, że Piotr otworzył stronę z czarno-białą fotografią, i od razu wiedział, że powstała w Irlandii. Drobny tytuł pastelową czcionką u dołu to potwierdzał. Od niedawna wiem, że poeta i tłumacz Piotr Sommer sformułowanie „tradycja eksperymentu” woli od słowa „awangarda”.


Negatyw z portretami Ryszarda Krynickiego z marca 2003 roku z domu na Podgórzu w Krakowie jest osobliwy. Na początku, jeszcze przed właściwą numeracją, w kadr 0A negatywu z poetą wskoczył czarno-biały kot. I pozostał na nim do połowy filmu. Potem jest pięć portretów samego Ryszarda. Dalej, już do końca filmu, następują kolejne portrety z kotem, ale już nie czarno-białym. Po raz pierwszy na fotografowanie spotkałam się z Ryszardem Krynickim w Darmstadt w maju 1989 roku. Zdjęcia robiliśmy na tarasie w kamienicy przy Heidelberger Strasse, tym samym, gdzie przychodziła się bawić nasza sąsiadka z góry – mała Marie. Potem fotografowałam poetę jeszcze w październiku 1991 roku we Frankfurcie nad Menem przy okazji Targów Książki.

 

 

O AUTORZE

Elżbieta Lempp

ur. w 1957 r. w Będzinie. Fotografka z zamiłowania, slawistka z wykształcenia. Fotografuje od połowy lat 80. XX wieku. Głównie ludzi kultury, w szczególności pisarzy, którym poświęciła album Krajobrazy literackie. Fotografia 1985‒2007 / Literary Landscapes. Photography 1985-2007 z posłowiem Marka Bieńczyka (Universitas, Kraków 2009). Ponadto wydała: Rozbiórka (Biuro Literackie 2007), Wielka ciekawość (BoSz 2006). Współpracuje z wydawnictwami literackimi oraz portalami internetowymi www.culture.pl oraz www.instytutksiazki.pl. Jej prace ukazują się w licznych pismach, gazetach i periodykach. Wystawia w kraju i zagranicą.

powiązania