nagrania / transPort Literacki

Wrona i kwiat wiśni

Antonina Car

Ni Shao

Zuzana Gaińska

Spotkanie wokół książki "Wrona i kwiat wiśni" Ni Shao z udziałem Zuzy Gaińskiej i Ni Shao w ramach festiwalu TransPort Literacki 30. Muzyka Antonina Car.

Realizacja: Piechnik Production

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

O autorach i autorkach

Antonina Car

Kompozytorka, multiinstrumentalistka, wokalistka i producentka, łącząca współczesną klasykę, ambient i eksperymentalne brzmienia. W swojej twórczości eksploruje możliwości instrumentów akustycznych, zwłaszcza skrzypiec, które przetwarza elektronicznie, budując wielowarstwowe struktury dźwiękowe. Zadebiutowała pod koniec 2022 roku albumem Immersed Sensibilities wydanym przez amerykańską wytwórnię Time Released Sound. W 2024 roku ukazał się jej drugi album Toń, nagrany we współpracy z wokalistką Niką Jurczuk (Niczos) i wydany przez Coastline Northern Cuts. Płyta nawiązuje do wschodniosłowiańskich tradycji muzycznych, łącząc je z elektroniką i wykorzystując pudlaśka mova – język inspirowany dialektami wschodniej Polski. Pracowała m.in. w berlińskim MONOM Studio, gdzie zgłębiała zagadnienia dźwięku przestrzennego, oraz współtworzyła projekt „Czarny Pokój” w Kolonii Artystów, komponując utwory czterokanałowe, prezentowane w całkowitej ciemności. Jej muzyka zdobywa coraz większe uznanie w Polsce i za granicą. Podczas TransPortu Literackiego wystąpi solo, a na finał zagra premierę nowego materiału w rozbudowanym składzie: wiolonczela, wibrafon, instrumenty klawiszowe i perkusja.

Ni Shao

Urodzona na Tajwanie w 1992 roku, Shao jest wizualną opowiadaczką specjalizującą się w ilustracji narracyjnej i projektowaniu książek. Uzyskała tytuł magistra w dziedzinie projektowania sekwencyjnego/ilustracji na University of Brighton. Po zdobyciu nagrody Hsin-Yi Foundation Children's Literature Awards, jej debiutancka książka obrazkowa The Crow And The Cherry Blossom została opublikowana na Tajwanie w 2020 roku i znalazła się na długiej liście Feng Zikai Chinese Children's Picture Book Award. Oprócz publikacji tworzy ilustracje do projektów redakcyjnych. Shao bada sposoby przekształcania niematerialnych emocji i osobistych doświadczeń w nastrojowe narracje wizualne. Głęboko inspirowana estetyką japońską, jej delikatne, wielowarstwowe prace wywołują uczucia nostalgii i realizmu magicznego.

Zuzana Gaińska

Urodzona w 1984 roku. Wojowniczka sztuki, aktorka, reżyserka, wokalistka i – jak się okazuje – tekściarka. Absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Uczestniczka wielu festiwali krajowych i zagranicznych (takich jak XXX Warszawskie Spotkania Teatralne, Arrivano dal Mare w Cervii, Festiwal Teatrów Eksperymentalnych w Kairze), czasem da się zauważyć w produkcjach telewizyjnych. Głos kilku ciekawych audiobooków (Dziecka salonu – pierwszej powieści Janusza Korczaka, Grażyny Mickiewicza, Mrocznego zakątka i innych), była współpracowniczka Fundacji Po Drugie, dla której reżyserowała spektakle z młodzieżą w kryzysie bezdomności (Clamor Circus, Piotruś Punk, Ballady Hultajskie/Dystrykt Warszawa).

Filmy autora / autorki