nagrania / Między wierszami

Spóźnieni śpiewacy

Artur Burszta

Jolanta Kowalska

Maurice Blanchot

Philip Larkin

Raymond Roussel

Ronald Firbank

Wallace Stevens

William Carlos Williams

Tłumacze opowiadają o książkach Żółte popołudnie Wallace'a Stevensa, Tomasz Mroczny. Szaleństwo dnia Maurice'a Blanchota oraz Dokumenty mające służyć za kanwę Raymonda Roussela. Nagranie zrealizowano podczas festiwalu Port Wrocław 2009

O AUTORACH

Artur Burszta

Redaktor naczelny wydawnictwa Biuro Literackie. Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, a od 2016 – Stacja Literatura. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu Dorzecze Różewicza (2011). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Europejskie Forum Literackie, Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Piosenki na papierze, Poezja polska od nowa, Pogotowie poetyckie, Połów. Poetyckie debiuty, Szkoła z poezją, Wakacje z kulturą. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

Jolanta Kowalska

Dziennikarka, redaktorka, historyk teatru. Od 1990 roku pracuje w TVP. Od wielu lat współpracuje z Teatrem Telewizji. Zrealizowała wiele widowisk artystycznych, filmów dokumentalnych, reportaży i cykli programowych. Jest stałą współpracowniczką pisma „Teatr”. Publikowała również w „Dialogu”, „Didaskaliach”, „Notatniku Teatralnym”, „Gazecie Wyborczej” i „Dzienniku”. Wykłada w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Maurice Blanchot

Urodził się 22 września 1907 roku w Quain. Francuski pisarz, krytyk, eseista i myśliciel. Studiował filozofię i germanistykę w Strasburgu; w roku 1930 otrzymał dyplom na Sorbonie. W 1931 roku nawiązał współpracę z pismami i gazetami skrajnej prawicy. Podczas okupacji porzucił dziennikarstwo polityczne na rzecz krytyki literackiej. Po wojnie stał się ważną postacią życia literackiego, publikował m.in. w pismach „Temps Modernes”, „Critique”, „L’Arche”. Zdziwienie budziło jego przejście na stronę skrajnej lewicy, uczestniczył np. w wydarzeniach Maja ‘68. Zmarł 20 lutego 2003 roku w Le Mesnil-Saint-Denis.

Philip Larkin

Urodzony 9 sierpnia 1922 roku w Coventry. Angielski poeta, pisarz i krytyk jazzowy. Absolwent St. John's College w Oxfordzie. Przez większość swojego życia pracował jako bibliotekarz. Członek Library Association, uhonorowany przez królową Złotym Medalem za Poezję (za tom The Whitsun Weddings). Doktor honoris causa kilku uniwersytetów w tym m.in. w Belfaście, Leicester, Ulster i Oxford. W 1975 roku odznaczony tytułem Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego oraz nagrodą CBE, zaś w 1976 roku Nagrodą Szekspirowską w Hamburgu. Zmarł w 1985 roku w Londynie.

Raymond Roussel

Urodzony 20 stycznia 1877 roku w Paryżu. Poeta, prozaik i dramatopisarz. Podróżnik i teoretyk szachów. 14 lipca 1933 roku popełnił samobójstwo w hotelu w Palermo.

Ronald Firbank

Urodzony 17 stycznia 1886 roku w Londynie. Angielski prozaik i dramaturg. Uczył się w Uppingham School, a następnie w Trinity Hall (Cambridge). Po I wojnie podróżował, m.in. do Egiptu, Włoch, Hiszpanii. Czołowy przedstawiciel estetyki camp. Zmarł 21 maja 1926 roku w Rzymie.

Wallace Stevens

Urodzony 2 października 1879 w Reading (Pensylwania). Amerykański poeta, eseista i prawnik. Studiował na Harvardzie i w nowojorskiej Law School. Od 1934 roku aż do śmierci był wiceszefem firmy ubezpieczeniowej Hartford Accident & Indemnity Company. Jeden z najwybitniejszych poetów amerykańskich XX w. Laureat National Book Award (1951) oraz Nagrody Pulitzera (1955). Zmarł 2 sierpnia 1955 w Hartford (Connecticut).

William Carlos Williams

Urodzony 17 września 1883 r. w Rutherford w stanie New Jersey. Studiował w Genewie, Paryżu, Lipsku i Nowym Jorku. Równolegle z karierą literacką prowadził praktykę lekarską w rodzinnym mieście. Publikował opowiadania, dramaty, powieści i eseje. Jako poeta kojarzony z modernizmem i imaginizmem. Poetry Society of America przyznaje prestiżową nagrodę jego imienia. Zmarł w 1963 roku w Rutheford.

Filmy autora

Family Meeting: Staromiejski Dom Kultury z Warszawy

Stacja Literatura Artur Burszta Beata Gula Sylwia Głuszak

Spotkanie z udziałem Beaty Guli, Sylwii Głuszak oraz Artura Burszty w ramach festiwalu Stacja Literatura 24.

WIĘCEJ

Family Meeting: Instytut Kultury Miejskiej z Gdańska

Stacja Literatura Aleksandra Szymańska Artur Burszta Justyna Czechowska

Spotkanie z udziałem Justyny Czechowskiej, Aleksandry Szymańskiej oraz Artura Burszty w ramach festiwalu Stacja Literatura 24.

WIĘCEJ

Kto za tym stoi

Stacja Literatura Aleksandra Grzemska Aleksandra Olszewska Artur Burszta Dawid Mateusz Joanna Mueller Juliusz Pielichowski

Spotkanie z organizatorami festiwalu Stacja Literatura 23, w którym udział wzięli Damian Banasz, Artur Burszta, Mateusz Grzegorzewski, Aleksandra Grzemska, Polina Justowa, Dawid Mateusz, Mina, Joanna Mueller, Aleksandra Olszewska, Tomasz Piechnik, Juliusz Pielichowski, Magdalena Rigamonti i Maksymilian Rigamonti.

WIĘCEJ

Żółte popołudnie

Złodzieje wierszy Wallace Stevens

Wiersz z książki Żółte popołudnie. Klip zrealizowany w ramach konkursu “Etiuda z wierszem” dla studentów wrocławskiej ASP.

WIĘCEJ

Tomasz Mroczny

Złodzieje wierszy Maurice Blanchot

Fragment pochodzi z książki Tomasz Mroczny Szaleństwo dnia. Klip zrealizowany w ramach konkursu „Etiuda z wierszem” dla studentów wrocławskiej ASP.

WIĘCEJ

Księżniczka słoneczników

Poetyckie szorty Ronald Firbank

Fragment z książki Studium temperamentu (2009).

WIĘCEJ

Nakręć wiersz z Połowu

Z Fortu do Portu Artur Burszta Joanna Mueller

Zapis spotkania autorskiego z laureatami konkursu “Nakręć wiersz” w ramach 20. edycji festiwalu Port Literacki 2015.

WIĘCEJ

Dokumenty mające służyć za kanwę

Poetyckie szorty Raymond Roussel

Fragment z książki Dokumenty mające służyć za kanwę (2008).

WIĘCEJ

100 wierszy polskich stosownej długości

Z Fortu do Portu Artur Burszta

Zapis spotkania “100 wierszy polskich stosownej długości” podczas festiwalu Port Literacki 2015.

WIĘCEJ